Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.535


Стигнаа јенките... 157 доброволци денес, во Нов Јужен Велс во среда треба уште да стигнат.


Контигент доброволци од Нов Зеланд исто во Квинсленд...

Канаџаниве зимале одмори за божиќ да се пријат како добровлци... 50 тина се овде...




Во Викторија денес имаше добар дожд ваљда овде ќе се оправиме без поголема помош деновиве.
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Nova regionalna viza 491 e otvorena pred mesec dena. Za tie sto se zainteresirani, nekoja informacija. Mora da se ima IELTS so minimum 6.0 i barana struka vo AU. Nema potreba od sponzor kompanija tuku se aplicira da ti bide drzavata sponzor.

Here are some key features of Skilled Work Regional visa (subclass 491):
  • 14000 places to be allocated each year
  • A wide range of occupations are eligible (over 500)
  • Age limit is set at 45 years
  • Visa to be granted for 5 years
  • Must live and work in regional areas for at least 3 years before being eligible for PR
  • Regional area is mainly anywhere except metropolitan Sydney, Brisbane, Melbourne
  • The applicant should be earning a minimum wage of $ 53,900 per annum for three years (concessions may apply)
  • Visa holder is allowed to move from one regional area to another
  • PR pathway available through visa subclass 191 that will commence from 16 November 2022
  • Visa is available for an application fee of $4,045 and the partner fee is set at $2,025.
 
Член од
31 август 2018
Мислења
9
Поени од реакции
7
Zdravo.. sega pocnuvam da razmisluvam seriozno za iseluvanje vo Avstralija... Imam 37 godini soprugata 32 dve deca 2 i 4 godini... E sega ako ima nekoj iskustvo kako da se pocni so e najlesno za zaminvanje , kako e ova so regionalnite vizi... Ako ima iskustvo nekoj ili nekoj so sega brzo go pominal ova ke molam da spodeli iskustvo . Fala .
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Zdravo.. sega pocnuvam da razmisluvam seriozno za iseluvanje vo Avstralija... Imam 37 godini soprugata 32 dve deca 2 i 4 godini... E sega ako ima nekoj iskustvo kako da se pocni so e najlesno za zaminvanje , kako e ova so regionalnite vizi... Ako ima iskustvo nekoj ili nekoj so sega brzo go pominal ova ke molam da spodeli iskustvo . Fala .
Ielts 7 на сите модули.
Skill assessment
Апликација за спонзорство од државата
Апликација за виза


Еден тон документи се собираат, имаш на страната ценовник, треба гаранција финансиска, потврди, препораки и тн. Најдобро агент да си ангажира, патот е долг и трновит.
 
Член од
22 март 2018
Мислења
8
Поени од реакции
13
Zdravo.. sega pocnuvam da razmisluvam seriozno za iseluvanje vo Avstralija... Imam 37 godini soprugata 32 dve deca 2 i 4 godini... E sega ako ima nekoj iskustvo kako da se pocni so e najlesno za zaminvanje , kako e ova so regionalnite vizi... Ako ima iskustvo nekoj ili nekoj so sega brzo go pominal ova ke molam da spodeli iskustvo . Fala .
Здраво,
Јас и сопругот дојдовме во АУ пред помалку од пола година со 190 виза. Целата процедура од Skill Assessment до добивање на виза траеше 1 година, процедурата ја започнавме откако положивме ILETS со 7ца сите модули (среќа од прва) во Март 2018, Април почнавме со Skill Assessment, чекавме околу 10 недели, потоа аплициравме во VIC државата за спонзорство, чекавме 12 недели и крајот на Ноем 2018 аплициравме за виза и добивме трајна виза почетокот на Април 2019. Два услови се битни за да почнете со процедурата- вашата струка да е на листата на барани струки и IELTS 7, ние добивме позитивен одговор во сите фази без никакви подпрашања, претходно ги подготвивме сите потребни документи. Со среќа :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.535
Predlog za nabavka na najevtina karta za Sydney. Kolku vreme unapred treba da se rezervira?

vidi so qatar airways, momentalno imaat popusti za leto... ne direkno, odi preku skyscanner ili nekoj drug online agent.

dobra budget opcija imas preku scoot ali ke bides limitiran so bagaz i ke imas poveke prefrluvanja. scoot leta do atina a sk-atina ke treba sam da si organiziras.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.535
Веб страни на авио компании обично се поскапи (нема логика знам) него да се земе карта од интернет агенција/брокер. Јас со години купувам карти за европа преку skyscanner кој подоцна ти дава опции од интернет агент да си купиш карта. Сите им се проверени и горе доле со добар рејтин. Јас до сега сум задоволен и ќе продолжам така.

Единствен проблем кога купуваш преку брокер/агент ти е дека за БИЛО КАКВА СМЕТНА на картата подоцна мора преку нив да одиш и тогаш ДЕРАТ. Значи ако сакаш датум да смениш ќе ти наплатат 2-3 пати повеќе него директно да менуваш затоа што само они се може да ти променат датум. Ако имаш фиксни датуми, нема да менуваш колку багаж ќе ти треба и слично тогаш скајсканаер, травелока, букинг и слични се ОК опција и вреди да се види и провери.

Исто прави разлика и од КАДЕ ја купуваш картата. Не секогаш ама сум приметил со ВПН ако ставам турција на пример некогаш ми е поевтино него ли да купам карта со МКД или АУС конекција. Разликата може да биде и до 50тина долари од карта така да ако сте повеќе души вреди да провериш и тоа.

Исклучок е кога се купува од буџет компанија како на пример ВИЗ во МКД или ЈЕТСТАР во АУС... Тогаш поевтино е директно од нив.
 
Член од
6 февруари 2013
Мислења
37
Поени од реакции
4
Zdravo na site.Me interesira dali ima nekoj tuka na temava da ceka viza za Avstralija sakam da prasam nesto???
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Zdravo na site.Me interesira dali ima nekoj tuka na temava da ceka viza za Avstralija sakam da prasam nesto???
Momentalno cela Australia e zatvorena za vlez vnatre so bilo kakva viza osven rezident ili AU drzavjani. Taka da site so turisticki, studentski ili rabotni vizi ne mozat da vlezat vo AU i taka ke bide sigurno do pocetokov na godinava.

Ako imas bilo kakvo prasanje slobodno pisi.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Link do site potrebni struki vo Avstralia so vozmozni vizi kako rabotni, regionalni ili rezident itn itn.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom