Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
9 мај 2018
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.104
Дечки, некој да знае дали можи да се пријавиш како волонтер за пожарите во Австралија? Истражував ама ништо конкретно не најдов.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.781
Поени од реакции
8.223
Дечки, некој да знае дали можи да се пријавиш како волонтер за пожарите во Австралија? Истражував ама ништо конкретно не најдов.
Само ако си државјанин на АУС или Нов Зеланд.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.581
Поени од реакции
4.207
Дечки, некој да знае дали можи да се пријавиш како волонтер за пожарите во Австралија? Истражував ама ништо конкретно не најдов.
Подобро и не се пријавувај, не знам која ти е целта ама овие се тотални аматери кога се работи за посериозни кризи. Тоа се виде и кога беше случајот со тој терористот што ги држеше луѓето во тоа кафето во Сиднеј а исто и сега се ко муви без глава. Според информации што ги слушнав ( не од тв и слични срања туку од луѓе кој што биле на терен), има доброволци што после неколку дена бегаат дома. Додека на редовните пожарникари им се плаќаат дупли дневници ( а сигурно има и некој бонуси) а работеле по принцип на работно време, на доброволците ај што не им се плаќало ништо ( може и во ред е така, пошто нели се доброволци) туку ни платата не им течела кај што биле вработени, а кредитите и сметките нормално си течат, сакал нејќел ќе мора назад на работа.
Трагедијата да биде поголема, има информации дека бензиски што ги држат овие ѓупциве од индија што се накучени на секој чекор, еден пакет вода што во нормална продавница како Алди можеш да ја земеш за 5-8 долари овие ја продавале за 48 и тоа никој не го санкционира.
Друго, редовнава војска не е вклучена, дури пред 2-3 дена ангажираа 3000 луѓе од резервниот состав на армијата што е малку касно, требаше малку порано.
Уште една работа би ја спомнал во целиот хаос, во еден од најкритичните денови кога пожарите земаа замав а температурата беше над 45% поминував низ еден реон кој што е чуствителен на пожар, (баш минатата година имаше мал ден зафатено ама за среќа беше брзо локализиран) застанала полиција да врши контрола дали некој вози пијан, како да немаа друга работа па се фатиле за без врска работа а што се вика човек немаше по улица.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.781
Поени од реакции
8.223
katastrofa e gore vo nsw... kaj nas e malku podobro vo victoria mada vcera prv pat se oseti chad vo vozduhot i vo melburn.

imam drugar sto edvaj spasi glava, 2 saati pred da plamne Mallacoota se evakuirale vo Eden i on raskazuva slicni prikazni... epten loso koordinorani se CFA (pozarnikarite nadvor od glavnite gradovi) koj uglavno se dobrovolci a i nemaat golema pomos od MFB (profesionalcite od gradovite)... tek sega pocnaa da im davaat nekoj beneficii mislam do $6000 za dnevnici i use nekoj sitnici. se na se mnogu malku i loso nisto cudno da go primoraat premierot na ostavka.

sramota e sto uste se sluzime so isti procesi za gasanje pozar vo ova vreme... aus i kalifornija mora da vlozat vo razvivanje na asalni tehnologii za gasenje pozar a ne uste ko od sreden vek da se borime so pozari... kako i da e pekolen ke bide januari valjda ke sredi viktorija denovive pa da se koncentrira vojskata na nsw i qld koj bar zasega e ok
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.581
Поени од реакции
4.207
katastrofa e gore vo nsw... kaj nas e malku podobro vo victoria mada vcera prv pat se oseti chad vo vozduhot i vo melburn.

imam drugar sto edvaj spasi glava, 2 saati pred da plamne Mallacoota se evakuirale vo Eden i on raskazuva slicni prikazni... epten loso koordinorani se CFA (pozarnikarite nadvor od glavnite gradovi) koj uglavno se dobrovolci a i nemaat golema pomos od MFB (profesionalcite od gradovite)... tek sega pocnaa da im davaat nekoj beneficii mislam do $6000 za dnevnici i use nekoj sitnici. se na se mnogu malku i loso nisto cudno da go primoraat premierot na ostavka.

sramota e sto uste se sluzime so isti procesi za gasanje pozar vo ova vreme... aus i kalifornija mora da vlozat vo razvivanje na asalni tehnologii za gasenje pozar a ne uste ko od sreden vek da se borime so pozari... kako i da e pekolen ke bide januari valjda ke sredi viktorija denovive pa da se koncentrira vojskata na nsw i qld koj bar zasega e ok
кога станува збор за премиеров, ќе има некој протест/марш деновиве, не знам точно кога, една пријателка ми кажа, ќерка и така и кажала пошто таа ќе учествувала, само не се заинтересирав кој ден ќе биде, ама лично мислам дека нема да има некој ефект, ќе видиме.
Инаку да, Јануари ќе биде заебан, има пожари што се активираат на север, па колку што разбрав голем број на пожарникари што биле дојдени од север на југов веќе ги враќале назад, а од друга страна прогнозите се дека можно е 3 големи пожари да се спојат во еден, дури тогаш ќе биде весело.
Општо земено државава се покажа крајно не спремна за вакви кризи,посебно кога се работи за земја која се соочува со пожари секоја година, све е излезено од контрола, тешко на тие најзагрозените.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.781
Поени од реакции
8.223
sto znam ne gledam sto e premierot tuka tolku kriv ama mu se zameracile...

tesko e da koordiniras volenteri pogotovo na tolkava teritorija. morase vojskata od pocetok da prezeme organizaciska odgovornost mislam deka vo vakvi situacii podobro e nekoj general da nacrta linii i da koordninira se nego civili... kako i da e mora da se vlozi vo tehnologija zasto ocigledno e deka so segasnite metodi i luge na raspolaganje nemozeme da stitime kontinent kolku evropa... ke bide stradno ako plamne okulu darvin, tamu ni luge nema da gasat ni voda ima kako treba
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.104
Јас ги контактирав и ми рекоја дека во моментов не можат да ме земат. Улавите и покрај работно искуство и сертификати, ти бараат да го полагаш 6 неделниот тренинг за пожарникарство. При вонредна ситација премногу смешно што немаат доверба во некој кој веќе работел со пожари. Дневници мора да има, доброволните противпожарникари не работат за без пари. Читав дека се движат над 200 долари од ден.

Сета таа "непрофесионалност" на властите и структурите задолжени за вакви катастрофи говори дека целава ситуација со пожаров е НАМЕРНА. За мене не постои пожар кој неможе да се изгасни, без разлика дали е од такви размери. Државата дава влог и се се решава за многу помал временски период со многу помали штети. Австралија е држава која е финансиски моќна да го направи тоа.

Сево ова беше само голем бизнис!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.662
Поени од реакции
18.954
Јас ги контактирав и ми рекоја дека во моментов не можат да ме земат. Улавите и покрај работно искуство и сертификати, ти бараат да го полагаш 6 неделниот тренинг за пожарникарство. При вонредна ситација премногу смешно што немаат доверба во некој кој веќе работел со пожари. Дневници мора да има, доброволните противпожарникари не работат за без пари. Читав дека се движат над 200 долари од ден.

Сета таа "непрофесионалност" на властите и структурите задолжени за вакви катастрофи говори дека целава ситуација со пожаров е НАМЕРНА. За мене не постои пожар кој неможе да се изгасни, без разлика дали е од такви размери. Државата дава влог и се се решава за многу помал временски период со многу помали штети. Австралија е држава која е финансиски моќна да го направи тоа.

Сево ова беше само голем бизнис!
А да знаеш само колку глупости бараат за да ти дадат работна виза :)

Инаку можеби се и во право со тоа што ти бараат, исто како што фирмите ако работиш на висина мора да ти дадат тука екстра систематски, плус обука за работа на висина така и овие се штитат. Што ако ти се случи нешто за време на пожарот? Сигурно не планираат и такви скандали да им излезат и да се бркаат по судови со тебе ;)
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.104
А да знаеш само колку глупости бараат за да ти дадат работна виза :)

Инаку можеби се и во право со тоа што ти бараат, исто како што фирмите ако работиш на висина мора да ти дадат тука екстра систематски, плус обука за работа на висина така и овие се штитат. Што ако ти се случи нешто за време на пожарот? Сигурно не планираат и такви скандали да им излезат и да се бркаат по судови со тебе ;)
Договор каде се наведени сите отстапувања од нивна страна, во случајов да не одговараат во случај на повреда. Такви тренинзи, обуки или што и да е, е оправдано кога нема ваква аларманта состојба. Но да ти бараат тренинг во случај кога му гори цел остров? WTF.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.662
Поени од реакции
18.954
Договор каде се наведени сите отстапувања од нивна страна, во случајов да не одговараат во случај на повреда. Такви тренинзи, обуки или што и да е, е оправдано кога нема ваква аларманта состојба. Но да ти бараат тренинг во случај кога му гори цел остров? WTF.
За време на војна не ти даваат пушка во рака пред да поминеш барем 2-3 недели обука, а не пак за пожари.
Малку треба за некој да си ја заебе кариерата и да си накалеми проблеми, едноставно се работи за место каде мало невнимание може да биде загрозувачко по живот и не очекувај дека некој ќе се осуди да ти признае диплома и обука од странска земја.
Со договор за взаемна соработка меѓу држави, или ако застане нашата влада позади тебе дека си стручњак и дека таа те праќа тебе како дел од тим кој би помагал нема да имаш потреба за обука, во секој друг случај мора да имаш обука + виза.
Ако навистина видат дека не можат да се справат ќе си побараат помош од друга држава, веројатно уште мислат дека се способни сами и затоа не е крената состојбата до тој степен.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.781
Поени од реакции
8.223
Ima sorabotka so NZ i USA. AUS pozarnikari redovno pomagaat vo kalifornija i obratno. Obivno se isprakaat pilotite i letalata prvo pa drugi edinici ako ima potreba. imame golema sreka sto sezonata ni e dec, jan i feb koga vo pogolem del na svetot e zima pa mozat da pomognat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom