Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
Sakam da prasam za studentska viza sto ke bide potrebno da se dobie i sto e preduslov.Vo agencija tuka vo sk mi vikaat deka treba da zavrsam fakultet,a mi nema toa logika.Jas imam uste 2 ispiti ako go zavrsam togas bi bilo post diplomski.Isto i test za angliski baraat ali sto ke mi e dobar test koga bi sakal da upisam pocetno 6 meseci kurs angliski pa podocna da prodolzam na fakultet.Za finansiite ne bi imal problem za procedurata i garancijata.
Sekako deka moze da se zapises post diplomski, moe mislenje e da ne odis na anglsiki bidejki veke si dobar po angliski tuku direktno na post diplomski.

Ako odis na anglsiki ima golema sansa da ti dadat uslov posle krajot na tie studii da mora da si otides od AU bez pravo na prodolzuvanje prestoj.

Za faks ke ti treba academic IELTS 6.0 do 7.0 vo zavisnost of faksot i sekako 25.000$ za godina studii.
 
Член од
7 јули 2010
Мислења
1.695
Поени од реакции
828
Sekako deka moze da se zapises post diplomski, moe mislenje e da ne odis na anglsiki bidejki veke si dobar po angliski tuku direktno na post diplomski.

Ako odis na anglsiki ima golema sansa da ti dadat uslov posle krajot na tie studii da mora da si otides od AU bez pravo na prodolzuvanje prestoj.

Za faks ke ti treba academic IELTS 6.0 do 7.0 vo zavisnost of faksot i sekako 25.000$ za godina studii.
Znaci direktno bez kurs na angliski togas ke napravam test no premnogu pari e za postdiplomski za studiite ne mi se isplati.Mislev za tie faksovi sto se od 5 do 7000$.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
Sakam da prasam za studentska viza sto ke bide potrebno da se dobie i sto e preduslov.Vo agencija tuka vo sk mi vikaat deka treba da zavrsam fakultet,a mi nema toa logika.Jas imam uste 2 ispiti ako go zavrsam togas bi bilo post diplomski.Isto i test za angliski baraat ali sto ke mi e dobar test koga bi sakal da upisam pocetno 6 meseci kurs angliski pa podocna da prodolzam na fakultet.Za finansiite ne bi imal problem za procedurata i garancijata.
Sekako deka moze da se zapises post diplomski, moe mislenje e da ne odis na anglsiki bidejki veke si dobar po angliski tuku direktno na post diplomski.

Ako odis na anglsiki ima golema sansa da ti dadat uslov posle krajot na tie studii da mora da si otides od AU bez pravo na prodolzuvanje prestoj.

Za faks ke ti treba academic IELTS 6.0 do 7.0 vo zavisnost of faksot i sekako 25.000$ za godina studii.[DOUBLEPOST=1535687245][/DOUBLEPOST]
Znaci direktno bez kurs na angliski togas ke napravam test no premnogu pari e za postdiplomski za studiite ne mi se isplati.Mislev za tie faksovi sto se od 5 do 7000$.
Tie kursovi ti se za studiranje 3 do 6 meseci, sto ke pravis posle istekuvanje na tie meseci bidejki vo vizata ke ima uslov deka ne se prodolzuva i mora da iskacas od AU. Ako odis na faks togas ti e otvorena vizata.
 
Последно уредено:

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
Zdravo na site , sakam da prasam jas kako DOKTOR na opsta medicina so tri godisno rabotno iskustvo tuka i Bulats sertifikat angliski B2 nivo , kakvi mi se sansite da migriram tamu i da rabotam vo mojava struka plus da zemam nekoja specijalizacija ili magisterium.
Bilo da e Nov Zeland ili Avstralija .
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Zdravo na site , sakam da prasam jas kako DOKTOR na opsta medicina so tri godisno rabotno iskustvo tuka i Bulats sertifikat angliski B2 nivo , kakvi mi se sansite da migriram tamu i da rabotam vo mojava struka plus da zemam nekoja specijalizacija ili magisterium.
Bilo da e Nov Zeland ili Avstralija .
Без да направиш Skill Assessment нема да знаеш што и како, најдобро да разговараш со агент дали имаат искуство со медицински кадар и како стојат работите во АУ.
Јас познавам само еден лекар што отиде во АУ и тоа одамна пред повеќе од 10 години, 40+ години е во моментов, тука имаше работено како општ лекар, таму кажа дека му барале да преполага многу предмети за да добие дозвола за работа и промени професија, повторно е таму но се занимава со трговија :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
osven ako nesto ne e smeneto poslednive godini medicinski kadar ovde tesko proaga. ke mora prakticno se da se prepolaga ili prilicno golem del. za da specijaliziras moze bi mozelo mada prasanje e kolku ke ti e priznat faksot a i ke te kosta MNOGU pari. otkako ke zavrsis ke mora da rabotis vo nekoe gradce izvesen period pred da mozes ds se prfrlis vo pogolemite gradovi... brkaj si evropa, aus ne ti e dobra opcija
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo na site
Mi treba iskusni soveti za avstralija
Znacit jas imam 18 godini sega zavrsiv naskolo Masinska struka avtotehnicar mehatronicar zedov diploma se e sega sakam da osam vo avstralija kaj dedomi od mojot tatko tatko znacit d2somi ja ima prepusano kujkata vo avstralija na moe ime imam dokumenti od kujkata testament ama posle smrta negova glasi na mene kakvi mi se sansite da odam tamu so angliskiot sum slab mi kazuvaja da odam da ucam kursevi tamu so doprodolzuvanje ke ve molam nekoj iskusen sovet
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
Zdravo na site
Mi treba iskusni soveti za avstralija
Znacit jas imam 18 godini sega zavrsiv naskolo Masinska struka avtotehnicar mehatronicar zedov diploma se e sega sakam da osam vo avstralija kaj dedomi od mojot tatko tatko znacit d2somi ja ima prepusano kujkata vo avstralija na moe ime imam dokumenti od kujkata testament ama posle smrta negova glasi na mene kakvi mi se sansite da odam tamu so angliskiot sum slab mi kazuvaja da odam da ucam kursevi tamu so doprodolzuvanje ke ve molam nekoj iskusen sovet
Ako gi gledam tvoite kvalifikacii.

Tvojata struka e barana no za zal nemas poznavanje na angliski i nemas staz vo tvoja struka. Taka da nemas sansa za skilled visa.

Edinstvena sansa ti e samo studentska viza da studiras angliski i posle studiras fakultet i ostanses vo AU so prodolzuvanje na rabotna i rezident viza. Najdobro e najdi nekoj agent spomnat tuka na forumov i konsultiraj se za studentska viza.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
ona lion sto ti kaza pogore...

angliski + agent vo aus.

dur ucis angliski najdi si praksa apprenticeship i ako se pokazes nisto cudno da te sponzoriraat, ako ne moze ke treba povtorno da ucis
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Da vizata ke bide studenska vo Victoria University e sega dali ima moznosto da bide kako za sport struka da si odberam posto fudbalot mi odi ubo da imam i treninzi da mi objasnite
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
Da vizata ke bide studenska vo Victoria University e sega dali ima moznosto da bide kako za sport struka da si odberam posto fudbalot mi odi ubo da imam i treninzi da mi objasnite
ti mozes sto sakas da odberes ama so fudbal tesko deka ke ostanes osven ako ne se ozenis.

so mehanicar 90% ke ostanes
 
Член од
13 октомври 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво на сите тука и голема благодарност за исцрпните одговори и информации на поединци тука кои многу помагаат за сите нас заинтересирани за одење во Австралија.


Ја имам прочитано речиси целата тема. Изминатиов месец, два доста се информирав околу Австралија општо, за студирањето таму итн. Мојата ситуација е тоа што имам 25 години, учено Машински Факултет кој од одредени причини не го завршив, а потоа ја завршив Академијата за Графички Дизајн во Семос. Сакам да аплицирам за студентска виза во Австралија со што би продолжил со надоградба во истата област, графичкиот дизајн. Англискиот јазик ми е солиден, но не сум имал некоја прилика во која подолго време би го користел во пракса, како и да е IELTS-от ќе покаже најдобро до каде сум. Намерата ми е ако веќе се решам да го започнам процесот, да аплицирам на некој колеџ, а разгледувајќи ги колеџите за графички дизајн увидов дека цените се движат од 6.000 до 8.000 АUD по семестар. Прашањето или поточно добивањето на совет од тие што имате австралиско искуство е дали со оваа сума на семестар би го издржал финансискиот товар (кој вклучува сместување, храна, месечни трошоци) во некои од градовите во Австралија дали е тоа Канбера, Мелбурн, Сиднеј, а притоа работејќи со пропишаните 20 саати кои му следуваат на студент? Секако би работел и на црно доколку е тоа можно. И дали колеџите важат за малку полесни во однос на факултетите?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.102
Здраво на сите тука и голема благодарност за исцрпните одговори и информации на поединци тука кои многу помагаат за сите нас заинтересирани за одење во Австралија.


Ја имам прочитано речиси целата тема. Изминатиов месец, два доста се информирав околу Австралија општо, за студирањето таму итн. Мојата ситуација е тоа што имам 25 години, учено Машински Факултет кој од одредени причини не го завршив, а потоа ја завршив Академијата за Графички Дизајн во Семос. Сакам да аплицирам за студентска виза во Австралија со што би продолжил со надоградба во истата област, графичкиот дизајн. Англискиот јазик ми е солиден, но не сум имал некоја прилика во која подолго време би го користел во пракса, како и да е IELTS-от ќе покаже најдобро до каде сум. Намерата ми е ако веќе се решам да го започнам процесот, да аплицирам на некој колеџ, а разгледувајќи ги колеџите за графички дизајн увидов дека цените се движат од 6.000 до 8.000 АUD по семестар. Прашањето или поточно добивањето на совет од тие што имате австралиско искуство е дали со оваа сума на семестар би го издржал финансискиот товар (кој вклучува сместување, храна, месечни трошоци) во некои од градовите во Австралија дали е тоа Канбера, Мелбурн, Сиднеј, а притоа работејќи со пропишаните 20 саати кои му следуваат на студент? Секако би работел и на црно доколку е тоа можно. И дали колеџите важат за малку полесни во однос на факултетите?

ne, so taa suma tesko bar vo melburn, sidnej ili kanbera kade kiriite se skapi.

graficki dizajn vo aus slabo se raboti, toa e nesto na sto ovde obicno se pravi preku bpo taka da ako ti e cel da ostanes tesko so toa.

moj sovet studiraj masinski, so toa sigurno ostanuvas, samo ke ti treba poveke pari.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
Vo Perth studentska soba na fakultetot vo studentski dom ti e okolu 100-200$ nedelno. Taka da za cela godina $5000 plus hrana i prevoz, taka otprilika bez $10.000 godisno tesko ke pomines. Sekako trosok za studiranje e plus, plus zdrastveno osiguruvanje plus avionski prevoz do AU.

Studiranje vo AU e okolu 15.000$ od semestar taka da ne znam kade si nasol 6.000-8.000$ no mozno e ovaa cena e za domasni studenti ne za megunarodni.

Vo vrska sto da studiras jas bi ti isto preporacal masinski faks kako mnogu mnogu poveke baran vo AU a i lesno ke se vrabotis i najdes sponzor za rezident viza.

Ako imas $25.000AUD vo kesh ili toa e okolu 17.000eur jas bi ti preporacal da pocnes procedura odma so polaganje academic IELTS sto mora da go imas da se zapises na faks. Ako fatis procura odma moze da ja fatis pocetok na studentska godina na 1 Feb. Ako dojdes definitivno ke ti se smeni zivotot na podobro sekako.

Najdi agent i brkaj rabota.
 
Член од
13 октомври 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Jасно ми е дека машинскиот би ми донел далеку поголема предност за останување таму, но цената по семестар е со огромна разлика во споредба колеџ и факултет така да затоа и тој е изборот. Инаку графичките дизајнери секоја година се наоѓаат на Skilled ocupation list. Околу цената, таа што ја наведов е за интернационални студенти на некои од колеџите за графички дизајн, еве еден од нив како за пример -> линк.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom