Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
24 август 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ima li uste nekoj aktiven na forumov?
Jas I soprugot sakame da se selime za Nov Zeland. Jas sum farmacevt, imam rabotno iskustvo, maz mi raboti administrativna menagerska pozicija. Prasanjeto mi e: sto mislite, kakvi sansi imame za dobivanje viza?
Dali bi mi preporacale da odime preku agencija ili samostalno?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Ima li uste nekoj aktiven na forumov?
Jas I soprugot sakame da se selime za Nov Zeland. Jas sum farmacevt, imam rabotno iskustvo, maz mi raboti administrativna menagerska pozicija. Prasanjeto mi e: sto mislite, kakvi sansi imame za dobivanje viza?
Dali bi mi preporacale da odime preku agencija ili samostalno?
За жал, вчера беше последна активност на форумов повеќе не работи. А ѕа информации како да стигнете до нов зеланд проверете во „старите“ постови на последните 20тина страни ќе најдете повеќе од тоа што ви треба
 
Член од
24 август 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
За жал, вчера беше последна активност на форумов повеќе не работи. А ѕа информации како да стигнете до нов зеланд проверете во „старите“ постови на последните 20тина страни ќе најдете повеќе од тоа што ви треба
Blagodaram!
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Ке ве замолам да ми кажете дали може да се работи со бугарски пасош во Австралија и која е процедурата ?
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Ima li uste nekoj aktiven na forumov?
Jas I soprugot sakame da se selime za Nov Zeland. Jas sum farmacevt, imam rabotno iskustvo, maz mi raboti administrativna menagerska pozicija. Prasanjeto mi e: sto mislite, kakvi sansi imame za dobivanje viza?
Dali bi mi preporacale da odime preku agencija ili samostalno?
Od pred dve godini bodovite potrebni za NZ gi smenija, taka da nieden od MK ne moze da dobie rezident viza direktno. Za zal MK ne e kompatibilen raboten pazar so NZ i stazot ne go zemaat vo predvid.

Momentalno AU ima poslesni uslovi od NZ i bi ve sovetuval da se konsultirate za vasite sansi so nekoj agent.[DOUBLEPOST=1535131921][/DOUBLEPOST]
За жал, вчера беше последна активност на форумов повеќе не работи. А ѕа информации како да стигнете до нов зеланд проверете во „старите“ постови на последните 20тина страни ќе најдете повеќе од тоа што ви треба
Forumot raboti i e otvoren za site sto sakaat da se sovetuvaat za migracija za NZ ili AU.[DOUBLEPOST=1535132130][/DOUBLEPOST]
И јас сум сигурен дека ме откачија 100% . Јас колку што знам постојат 2 типа на туристичка виза,едната е да да имаш спонзор т.е кога даваат пари како гаранција и другата е со Statutory declaration која јас ја барав од родниниве и му кажав дека не треба да даваат никакви пари.Но како што кажа ти си најдоа фин и леп начин да не ме примат јбг .Него кажи како можи да се добија тур.виза без никакви документи од роднини да му се молиш за да појдиш? Позз
Ako sakas mozes da probas, mora da si vraboten vo MK so plata i pismo za odmor, imot vo MK i dovolno sredstva da gi pokazes na bankarska smetka. Vizata kosta $140[DOUBLEPOST=1535132271][/DOUBLEPOST]
Ке ве замолам да ми кажете дали може да се работи со бугарски пасош во Австралија и која е процедурата ?
AU ne e vo EU taka da procedurata ti e ista kako so MK pasos. Vo kratki crti mora da najdes firma koja ke ti dade rabotna ponuda za da dobies rabotna viza. Dodeka turisticka viza ti se vadi lesno na elektronski nacin, dodeka so MK pasos e dosta potesko.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2013
Мислења
37
Поени од реакции
4
nekoj da ima sto vadel spouse visa,posle pregledite za kolku vreme ja davaat vizata mm bese pred mesec dena na pregledi no nisto dosega nemaat javeno.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Forumot raboti i e otvoren za site sto sakaat da se sovetuvaat za migracija za NZ ili AU.
Бев Саркастичен и Ироничен, зашто секој ден се јавуваат нови ликови, нов профил и истите прашања најчесто ги поставуваат без да се потрудат да прочитаат некоја страна поназад. Ако членот/ката прочитала малку повеќе ќе увидеше дека последниот пост бил пред помалку од 24 часа кога постави прашање кои вие лично го имате најмалку 10 пати одговорено на форумов. Секоја чест на нервите што ги имате секој ден да одговарате едно па исто. Еве пример јас немам некоја желба да мигрирам накај Австралија во моментов па редовно си ја читам темата и тоа од прва до последна страна ја имам прочитано само за да бидам информиран и да знам какви ми се шансите никогаш незнаеш што ќе биде утре така, затоа и некогаш така одговарам кога некој решил е супер јас ќе идам во Австралија сега тука ќе прашам се они ќе ми кажат. Јасно е дека тука сме да си помагаме ама имај респект према другите и прочитај кога си уште на почетокот само со размислување сигурно и некој друг бил таму, да прашаше нешто конкретно ќе разберев ама вака стварно не ги разбирам прв пост и одма најбаналното што е најмалку 10 пати одговорено.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Член од
17 јуни 2018
Мислења
25
Поени од реакции
7
zdravo novi sme na forumov jas i zenami sakame da se selime za aus sakame da probame so studenska viza ako ne primat sto po zavrsuvajneto na posdiplomskite |
dali moze da se ostane vo aus ielt so koja odcenkA treba da se polozi ?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
zdravo novi sme na forumov jas i zenami sakame da se selime za aus sakame da probame so studenska viza ako ne primat sto po zavrsuvajneto na posdiplomskite |
dali moze da se ostane vo aus ielt so koja odcenkA treba da se polozi ?
Za studentska postdiplomska viza ke vi treba nad 6.0 do 7.0 academic IELTS vo zavisnost od fakultetot. Trosokot samo za studiranje e okolu 20.000 - 25.000$ godisno plus trosoci za zivot. Sansite za ostanuvanje posle zavrsetok na studii i prebacuvanje na rabotna ili rezident viza bi rekol deka se dobri no sve zavisi od slucaj do slucaj. Ako ste ozbilni a finansiite ne se problem otidete na konsultacija na nekoj dobar agent.
 
Член од
27 август 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site.Nova sum na forumov ,pozdrav do site.Moeto prasanje relativno e odgovoreno vo prethodniot odgovorno bi sakala da go prasam lion888....Jas sum po profesija med.sestra so desetgodisno iskustvo.mazena so dve deca. Bi sakale da emigrirame vo Avstralija.Posto za rabotna viza mozam samo da sonuvam dali so studentska viza (jas da se zapisam na fakultet) bi bilo ostvarlivo? Odnapred fala na odgovorot:)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.583
Zdravo na site.Nova sum na forumov ,pozdrav do site.Moeto prasanje relativno e odgovoreno vo prethodniot odgovorno bi sakala da go prasam lion888....Jas sum po profesija med.sestra so desetgodisno iskustvo.mazena so dve deca. Bi sakale da emigrirame vo Avstralija.Posto za rabotna viza mozam samo da sonuvam dali so studentska viza (jas da se zapisam na fakultet) bi bilo ostvarlivo? Odnapred fala na odgovorot:)

razgledaj barani profesii. posleden pat koga se diskutirase na temava imase dosta specijalizirani medicinski sestri na baranata lista. polesno, poeftino i podobro ke ti bide da zapises kurs za nesto takvo vo aus. za med sestra ima rabota, ke najdes nesto podocna pogotovo ako si spremna (najverojatno i ke moras) da zivees vo pomalo gradce.

sto sakam da ti kazam e ne se zaletuvaj so fakultet. vo tvoj sluvcaj podobro e specijalizacija, em poeftino ke te kosta em podobri sansi da ostanes a ke zarabotuvas solidno i ke najdes relativno lesno rabota nadvor od pogolemite gradovi za pocetok a posle nekoja godina do tebe e kako ke se snajdes ako sakas vo nekoj pogolem aus grad. ovde emigrantskiot medicinskiot kadar mora da pomine nekolku godini vo pomalo naseleno mesto, mislam sega i novo diplomirani doktori mora da porabotat vo vnatresnosta nekolku god...
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Zdravo na site.Nova sum na forumov ,pozdrav do site.Moeto prasanje relativno e odgovoreno vo prethodniot odgovorno bi sakala da go prasam lion888....Jas sum po profesija med.sestra so desetgodisno iskustvo.mazena so dve deca. Bi sakale da emigrirame vo Avstralija.Posto za rabotna viza mozam samo da sonuvam dali so studentska viza (jas da se zapisam na fakultet) bi bilo ostvarlivo? Odnapred fala na odgovorot:)
Kano ubavo ti odgovori, jas uste bi dodal ako imate ielts nad 7.0 togas imate dobri sansi direktno da odite na skilled rezident visa, ako ste ispod taa ocenka togas studentska viza vi e opcija bidejki i so ednata i drugata viza ke mora da pravite dospecijalizacija za da mozete da dobite pravo da rabotite kako medicinska sestra vo AU. Znaci ako ste ozbilni fatete da polagate IELTS vo britanski sovet, a posle ocenkata togas napravete konsultacija so nekoj agent.

Samo za primer 7.0 IELTS ti e da bidete so odlicen angliski i ogromen fond na zborovi, i e dosta tesko da se dostigne.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Za nasite citateli koi go citaat formumov.

Imam dobieno nekolku poplaki od nasi koi ja koristele iselenicka agencija Red Earth.

informacija e deka nemale agent lociran vo MK i koristele nelicencirani posrednici. Bidejki posrednicite nemale dovolno znaenje nekolku aplikacii gi imaat promaseno i zgreseno a poradi toa vizi ne se dobieni.

I vtoro za tie koi aplicirale za studentska viza preku niv, iako zdrastveno osiguruvanje se kupuva za $1000 do $2000 vo AU tie im naplakale na aplikantite po 5000-6000 eur.

Taka moja preporaka e tie koi mislat da angaziraat agent za bilo kakva viza da ne gi koristat.
 
Член од
7 јули 2010
Мислења
1.695
Поени од реакции
828
Sakam da prasam za studentska viza sto ke bide potrebno da se dobie i sto e preduslov.Vo agencija tuka vo sk mi vikaat deka treba da zavrsam fakultet,a mi nema toa logika.Jas imam uste 2 ispiti ako go zavrsam togas bi bilo post diplomski.Isto i test za angliski baraat ali sto ke mi e dobar test koga bi sakal da upisam pocetno 6 meseci kurs angliski pa podocna da prodolzam na fakultet.Za finansiite ne bi imal problem za procedurata i garancijata.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom