Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
Има ли некој од тука што работи во АУ со Temporary Work (Skilled) visa (subclass 457) да каже искуство со оваа виза, за колку време излегува и дали е поедноставно да се добие оваа отколку Skilled Independent visa (subclass 189) или Skilled Regional (Provisional) visa (subclass 489)?
Првично ми е таргетирана 189, сепак според првичниот разговор со агентот најверојатно за повеќе поени ќе праќаме апликација и за 489, е сега во меѓувреме додека чекам се мислам да аплицирам на огласи и да им испратам мое CV и преведени документи и сертификати, ако некаде е согласат да ме вработат да знам што се ме очекува со тие типови на виза.
Ovaa Temporary Work 457 viza se dobiva ako imas rabotna ponuda od AU rabotodavec a ti se naogas vo MK, moe mislenje e deka sansite za uspeh se minimalni. Osven ako imas edno od dolnite uslovi:

1. Imas prijatel so dobro razrabotena firma koj saka da ti pomogne
2. Apliciras vo nekoja firma koja e ruralna vo mesto so nedostatok na rabotna sila
3. Imas epten specificna rabotna struka

Imam dobieno informacii deka so slicna viza i apliciranje preku internet sansite za uspeh se daleku pogolemi vo Saskavecan, Manitoba i Alberta vo Kanada. Dodeka za Avstralija so vakva viza mozebi otisle luge od MK sto se brojat na edna do dve race.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Член од
6 февруари 2013
Мислења
37
Поени од реакции
4
Nekoj aktiven da IMA na temava I po moznost da zivee vo Avstralija???sakam da prasam nesto
 
Член од
17 јуни 2018
Мислења
25
Поени од реакции
7
zdravo sakam da prasam
ako rabotodavecot ti prati dokumenti za rabotna viza so dobro razrabotena firma kakvi se sansite za dobivajne
ili podobro e da se zapise fax ??
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
zdravo sakam da prasam
ako rabotodavecot ti prati dokumenti za rabotna viza so dobro razrabotena firma kakvi se sansite za dobivajne
ili podobro e da se zapise fax ??
rabotna viza ti e podobra opcija ama mora da ispolnuva odredeni uslovi i rabotnoto mesto i firmata. ova najdobro se pravi preku agent.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
zdravo sakam da prasam
ako rabotodavecot ti prati dokumenti za rabotna viza so dobro razrabotena firma kakvi se sansite za dobivajne
ili podobro e da se zapise fax ??
Sekako rabotna viza e podobra otkolku studentska viza, no za dobivanje na rabotna viza firmata treba da dokaze deka ne uspeala da najde potreben rabotnik vo AU. Tuka e problemot a agent ke ti obajsni ubavo sto i kako treba.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
ај вака да прашам за привремена туреисттичка или работна виза. Имам брачеди, тетки, чичковци што живеат во австралија само така стегнати се, не сакаат да платат гаранција, ама овај брачедот има другар со фирма па дали можи така работна виза да добијам.
И ме интересира колку кошта гаранцијата за туристичка виза?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
ај вака да прашам за привремена туреисттичка или работна виза. Имам брачеди, тетки, чичковци што живеат во австралија само така стегнати се, не сакаат да платат гаранција, ама овај брачедот има другар со фирма па дали можи така работна виза да добијам.
И ме интересира колку кошта гаранцијата за туристичка виза?
Za rabotna viza mora firmata da dokaze deka ne nasla rabotnik vnatre vo AU za da ti dadat rabotna viza, procedurata e mnogu teska ,dolga i skupa. Ako e nekoja golema kompanija tie dobivaat viza za nedela dena bez problem, dodeka mali kompanii treba mnogu da se ispotat i obicno im davaat ako se nekade vo teska provincija kade nema rabotnici.

Garancija za turisticka viza moze da bide lista hartija kade nekoj od familija te kani na odmor i ke ti dadat ako ne si im sumjiv odnosno nemas rabota, zena, deca, imot ili baras 6 meseci viza a se znae deka nema firma ke ti dade tolkav odmor.

Dodeka ako si sumjiv i tie uslovite gore gi ispolnuvash togas moze da baraat garancija od tvojot garantor od 5.000$ do 20.000$ koi ke si gi vrati koga ke si odis od AU.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
Garancija ne se plaka nego se dava. Obicno baraat 20 000 dolari BANKARSKA GARANCIJA koja se vadi od banka kade treba ili da deponiras pari ili da e pokriena so nekretnina vo taa vrednost.Trosok za toa ti e nekoj 400 dolari - 2%. Ako napustis spored vizata togas im se vraka garancijata.

Za rabotna viza ko sto ti kaza lion, toa e MNOGU pokomplicirano i trosocite ke bidat minimum $5000 ako sami ja pravat ako koristat agent najverojatno duplo...
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
121
Поени од реакции
16
Јас пред некое време сакав да поднесам барање за туристичка виза и побарав од моиве роднини да ми пратат Statutory declaration некоја си гаранција,ама родниниве мои ми велат банката ги одбила не можеле да дадат гаранција заради што имале долг кон банката подигнале кредит.И кажете ми дали е можно ова или мене само ме маткаат колку да не појдам.И како можи да се појди туристички во Аустралија на друг начин брз гаранции од роднини ? Позз
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Јас пред некое време сакав да поднесам барање за туристичка виза и побарав од моиве роднини да ми пратат Statutory declaration некоја си гаранција,ама родниниве мои ми велат банката ги одбила не можеле да дадат гаранција заради што имале долг кон банката подигнале кредит.И кажете ми дали е можно ова или мене само ме маткаат колку да не појдам.И како можи да се појди туристички во Аустралија на друг начин брз гаранции од роднини ? Позз
Ne mislam deka se raboti za laga tuku se nemate razbrano, najverovatno so deklaracijata im se baraat pari da platat kako garancija (ete pogore se spomnuva suma od 20k)a tie najverovatno nemaat kes pa (sega iako ti se somnevas vo laga ) moze imaat barano pari/kredit a bankata gi ima odbiano radi drugi krediti sto gi imaat.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
513
Поени од реакции
535
Јас пред некое време сакав да поднесам барање за туристичка виза и побарав од моиве роднини да ми пратат Statutory declaration некоја си гаранција,ама родниниве мои ми велат банката ги одбила не можеле да дадат гаранција заради што имале долг кон банката подигнале кредит.И кажете ми дали е можно ова или мене само ме маткаат колку да не појдам.И како можи да се појди туристички во Аустралија на друг начин брз гаранции од роднини ? Позз
Statutory declaration ti e pismena garancija odnosno garantno pismo. Finansiska garancija se bara i dava ako ti ja baraat vo tek na procedura za viza. Kako sto obajsni ti vo opste ne si ni pocnal procedura za viza taka da mislam deka rodninite sakale da te otkacat na fin nacin.
 
Член од
18 мај 2012
Мислења
121
Поени од реакции
16
Statutory declaration ti e pismena garancija odnosno garantno pismo. Finansiska garancija se bara i dava ako ti ja baraat vo tek na procedura za viza. Kako sto obajsni ti vo opste ne si ni pocnal procedura za viza taka da mislam deka rodninite sakale da te otkacat na fin nacin.
И јас сум сигурен дека ме откачија 100% . Јас колку што знам постојат 2 типа на туристичка виза,едната е да да имаш спонзор т.е кога даваат пари како гаранција и другата е со Statutory declaration која јас ја барав од родниниве и му кажав дека не треба да даваат никакви пари.Но како што кажа ти си најдоа фин и леп начин да не ме примат јбг .Него кажи како можи да се добија тур.виза без никакви документи од роднини да му се молиш за да појдиш? Позз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom