Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од lion888, 24 јануари 2012.

1. aussiewanderer

aussiewanderer

Член од:
    20 април 2017
    Мислења:
    4
    Допаѓања:
    1
    Sum prakala dokumenti do avstralija preku posta - preporacano normalno.. mn e poevtino i stiga za 2-3 dena. Mislam deka ne e potrebno da se frlaat pari za DHL osven ako epten si resen..

На Che59 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kano

kano Farang

Член од:
    27 ноември 2014
    Мислења:
    2.947
    Допаѓања:
    1.675
    po posta za 2-3 dena nema sansi... po dhl faka 4 dena, bar ova bese poslednata pratka, italija - melburn pred mesec dena.

3. Che59

Che59

Член од:
    28 февруари 2017
    Мислења:
    1.217
    Допаѓања:
    1.048
    Та мене ми е да не се загубат по пошта, а 2-3 или 5-6 дена не менува многу.

4. kano

kano Farang

Член од:
    27 ноември 2014
    Мислења:
    2.947
    Допаѓања:
    1.675
    nemas gajle ako se dokumenti, preporacana posta ke ti svrsi rabota

5. lion888

lion888

Член од:
    24 јануари 2012
    Мислења:
    436
    Допаѓања:
    419
    Ako se odlucis za brza posta FedEx e 500 denari poeftin od DHL so ista brzina

6. Che59

Che59

Член од:
    28 февруари 2017
    Мислења:
    1.217
    Допаѓања:
    1.048
    Dhl setiki
    Imam losi iskustva so fed ex

7. Mimi**

Mimi**

Член од:
    18 април 2017
    Мислења:
    6
    Допаѓања:
    0
    Zdravo, od istata pricina, posledniot agent sto go konsultirav me sovetuvase direktno da idam na studentska viza, i da ne probuvam so rabotna viza, jas bev na konsultacii vo Bridge Blue office Skopje, bi sakala da znam koi se shansite za dobivanje rezident viza posle zavrsuvanje na master, i ako ne e tajna koja agencija ke ti posreduva, zatoa sto Cvetanka od Bridge Blue ne mozam da ja najdam kako registriran agent vo MARA. Fala

8. lion888

lion888

Член од:
    24 јануари 2012
    Мислења:
    436
    Допаѓања:
    419
    Ako odis na postdiplomski studii posle zavrsuvanje na faksot ti sleduva otvorena 1 godisna rabotna viza, a ti treba da najdes rabotodavec vo tvoja struka za toj vremenski rok i apliciras rezident viza. Za sansite treba da se konsultiras so agent a tie mnogu zavisat od lokacija, struka, poznavanje angliski i sreka.

Moj predlog da se iskonsutiras so poveke agenti pred da odlucis so kogo ke odis a ako taa Cvetanka ne e registrirana agent ja bi ja izbegaval.

9. Branchez

Branchez Punctum vivimus

Член од:
    24 јануари 2012
    Мислења:
    5.448
    Допаѓања:
    9.578
    Ај и моето патешествие до PR виза да го споделам, може ќе му се најде на некого.
    Процесот го почнав пред 3 години (практично кога пукнаа „бомбите“ а мене ми пукна филмот) кај агентот во Аеродром, кој отворено ти кажува дали имаш шанса или не. Пошто испадна дека имам шанса решив да ја почнам порцедурата (ова ме кошташе иницијални 500 евра за агенциски услуги) по што агентот објасни кои се документите што треба да ги соберам за да поднесам Expression of interest:
    - Извод од Агенција за вработување (дека сум вработен х години)
    - Извод од ПИОМ (потврда за стажот)
    - Потврди од работа за времетрање на работниот однос, позицијата во компанијата и висината на личен доход
    - изводи за неосудуваност (два се) од суд
    - меѓународен извод од матично
    - IELTS сертификат за англиски јазик (ме кошташе 150 евра од полагање, вкупно 300 евра)
    - recommendation letters од колеги и претпоставени од работа
    Откако ги собрав и преведов на официјален преведувач на англиски, агентот ги поднесе до соодветната австралиска институција за верификација на соодветно работно искуство (ACS во мојот случај) и почекав некој месец да ми дадат потврден одговор. После ова и официјално поднесов Expression of interest и чекав скоро година време за да ми дозволат да аплицирам за 190 виза (4000 AUD за апликација + 2500 AUD агенциски трошок) и да ги направам медицинските тестови (кои се повеќе формални, коштаат 150-200 евра).
    На почеток на годинава ја добив визата, напуштив дотогашното работно место и фатив џаде за Сиднеј (1200 AUD за карта за еден правец).

Значи грубо некако, потрошив 3 години и 10.000 AUD, али барем се исплатеше, овде со PR виза ги имаш речиси истите права како државјанин на Австралија.

За патешествието како да се снајдеш во светска метропола како што е Сиднеј, почнувајќи од смештај па до наоѓање работа ќе пишам во некој нареден пост, да не замарам сега :)

ПС. Посебна благодарност до @lion888 и @kano за нивните совети тука на темава и во ПП :ајнапиво:

На kano, lion888, zmej gorjanin и уште 6 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: