Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
20 април 2017
Мислења
5
Поени од реакции
1
Па ако не најдам човек, ДХЛ ќе ќари 4000 денари.
А штосот ти е во ред(y)
Sum prakala dokumenti do avstralija preku posta - preporacano normalno.. mn e poevtino i stiga za 2-3 dena. Mislam deka ne e potrebno da se frlaat pari za DHL osven ako epten si resen..
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
po posta za 2-3 dena nema sansi... po dhl faka 4 dena, bar ova bese poslednata pratka, italija - melburn pred mesec dena.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Та мене ми е да не се загубат по пошта, а 2-3 или 5-6 дена не менува многу.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
nemas gajle ako se dokumenti, preporacana posta ke ti svrsi rabota
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Ako se odlucis za brza posta FedEx e 500 denari poeftin od DHL so ista brzina
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Dhl setiki
Imam losi iskustva so fed ex
 
Член од
18 април 2017
Мислења
10
Поени од реакции
4
Здраво на сите. Сакам да ве прашам за совет..
Лани започнавме постапка со сопругот за виза 190 или 489 за мојата струка економист. Имам документ од VETASSESS и ИЕЛТС 8,5 overall но во јули 2017 ја тргнаа професијата од листите и остана можноста само за работна виза 186, 187 и сл. Пробав да аплицирам од тука ама е скоро невозможно да се најде некој што ќе се нафати да спонзорира.

Следна опција (и единствена) е факултет, да запишам мастер студии и да работам 20 саати а сопругот 40. Прашањето ми е дали е реално и да се учи (би запишала мастер поврзан со економија) и да се работи и дали да речеме би можеле да се издржуваме така и да плаќаме школарина. Школарината е околу 12000 ауд по семестар за тоа што го гледав. Има повеќе прашања на темава до сега и знам дека никој неможе да ми каже точно :) ама немам претстава шо не чека таму и дали е реално воопшто да се нафаќаме на целава постапка. Ние имаме финансии за нормален живот и школарина пример за една година, па ми е прашањето дали може да понатаму да се издржуваме сами?

Исто така, дали можеби треба да стапам во контакт со агенти што се во Австралија дали има шанси тие да посредуваат за работа?
Zdravo, od istata pricina, posledniot agent sto go konsultirav me sovetuvase direktno da idam na studentska viza, i da ne probuvam so rabotna viza, jas bev na konsultacii vo Bridge Blue office Skopje, bi sakala da znam koi se shansite za dobivanje rezident viza posle zavrsuvanje na master, i ako ne e tajna koja agencija ke ti posreduva, zatoa sto Cvetanka od Bridge Blue ne mozam da ja najdam kako registriran agent vo MARA. Fala
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Zdravo, od istata pricina, posledniot agent sto go konsultirav me sovetuvase direktno da idam na studentska viza, i da ne probuvam so rabotna viza, jas bev na konsultacii vo Bridge Blue office Skopje, bi sakala da znam koi se shansite za dobivanje rezident viza posle zavrsuvanje na master, i ako ne e tajna koja agencija ke ti posreduva, zatoa sto Cvetanka od Bridge Blue ne mozam da ja najdam kako registriran agent vo MARA. Fala
Ako odis na postdiplomski studii posle zavrsuvanje na faksot ti sleduva otvorena 1 godisna rabotna viza, a ti treba da najdes rabotodavec vo tvoja struka za toj vremenski rok i apliciras rezident viza. Za sansite treba da se konsultiras so agent a tie mnogu zavisat od lokacija, struka, poznavanje angliski i sreka.

Moj predlog da se iskonsutiras so poveke agenti pred da odlucis so kogo ke odis a ako taa Cvetanka ne e registrirana agent ja bi ja izbegaval.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Ај и моето патешествие до PR виза да го споделам, може ќе му се најде на некого.
Процесот го почнав пред 3 години (практично кога пукнаа „бомбите“ а мене ми пукна филмот) кај агентот во Аеродром, кој отворено ти кажува дали имаш шанса или не. Пошто испадна дека имам шанса решив да ја почнам порцедурата (ова ме кошташе иницијални 500 евра за агенциски услуги) по што агентот објасни кои се документите што треба да ги соберам за да поднесам Expression of interest:
- Извод од Агенција за вработување (дека сум вработен х години)
- Извод од ПИОМ (потврда за стажот)
- Потврди од работа за времетрање на работниот однос, позицијата во компанијата и висината на личен доход
- изводи за неосудуваност (два се) од суд
- меѓународен извод од матично
- IELTS сертификат за англиски јазик (ме кошташе 150 евра од полагање, вкупно 300 евра)
- recommendation letters од колеги и претпоставени од работа
Откако ги собрав и преведов на официјален преведувач на англиски, агентот ги поднесе до соодветната австралиска институција за верификација на соодветно работно искуство (ACS во мојот случај) и почекав некој месец да ми дадат потврден одговор. После ова и официјално поднесов Expression of interest и чекав скоро година време за да ми дозволат да аплицирам за 190 виза (4000 AUD за апликација + 2500 AUD агенциски трошок) и да ги направам медицинските тестови (кои се повеќе формални, коштаат 150-200 евра).
На почеток на годинава ја добив визата, напуштив дотогашното работно место и фатив џаде за Сиднеј (1200 AUD за карта за еден правец).

Значи грубо некако, потрошив 3 години и 10.000 AUD, али барем се исплатеше, овде со PR виза ги имаш речиси истите права како државјанин на Австралија.

За патешествието како да се снајдеш во светска метропола како што е Сиднеј, почнувајќи од смештај па до наоѓање работа ќе пишам во некој нареден пост, да не замарам сега :)

ПС. Посебна благодарност до @lion888 и @kano за нивните совети тука на темава и во ПП :ајнапиво:
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
From the new financial year, the pool mark in relation to a general skilled migration visa will be changed.

Now the cut-off limit will be 65 points. Until 30th June 2018 applicants could apply with minimum 60 points.

The change will apply to applications lodged on or after 1 July 2018.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Друштво ќе ве молам за помош.
Јас и девојката(вереницата) сакаме да заминеме во Австралија кај нејзини роднини па кажете ми каква е процедурата. Единствено што знам е дека целата таа постапка циркулира преку Австралиската амбасада во Белград. Појаснете ми дали треба да бараме иселеничка виза, дали треба да (не)бидеме во брак пред да заминеме.
Благодарам однапред.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Друштво ќе ве молам за помош.
Јас и девојката(вереницата) сакаме да заминеме во Австралија кај нејзини роднини па кажете ми каква е процедурата. Единствено што знам е дека целата таа постапка циркулира преку Австралиската амбасада во Белград. Појаснете ми дали треба да бараме иселеничка виза, дали треба да (не)бидеме во брак пред да заминеме.
Благодарам однапред.
Najdobro napravite si konsultacija so agent ako ste ozbilni bidejki ima dve moznosti edna da vadete verencika viza i da se zemate vo AU a vtora da napravite svadba vo MK pa posle da brkate dokumenti. I ednata i drugata viza moze da fati godina dena procedura pa zatoa agentot e toj koj moze vo detalji da vi objasni koja opcija toj ja preferira i kolku vreme i pari bi fatila.

Jas licno znam slucaii koi vadele na dvata nacina i sekoj moze da ti kaze druga rabota od druga gledna tocka. So sreka
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Najdobro napravite si konsultacija so agent ako ste ozbilni bidejki ima dve moznosti edna da vadete verencika viza i da se zemate vo AU a vtora da napravite svadba vo MK pa posle da brkate dokumenti. I ednata i drugata viza moze da fati godina dena procedura pa zatoa agentot e toj koj moze vo detalji da vi objasni koja opcija toj ja preferira i kolku vreme i pari bi fatila.

Jas licno znam slucaii koi vadele na dvata nacina i sekoj moze da ti kaze druga rabota od druga gledna tocka. So sreka

osven ako verenicata ne e drzavjanin na aus pa da go zeme odma varijantata za svadba vo aus otpaga posto ke treba da stane prvo drzavjanin ona pa da go povleci.

@RebelMk treba poveke detali da dades za da dobies kakva takva nasoka od nas. Ko sto kaza Lion najdobro zbori so agent pa ako treba nesto podetalno tuka sme...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Има ли некој од тука што работи во АУ со Temporary Work (Skilled) visa (subclass 457) да каже искуство со оваа виза, за колку време излегува и дали е поедноставно да се добие оваа отколку Skilled Independent visa (subclass 189) или Skilled Regional (Provisional) visa (subclass 489)?
Првично ми е таргетирана 189, сепак според првичниот разговор со агентот најверојатно за повеќе поени ќе праќаме апликација и за 489, е сега во меѓувреме додека чекам се мислам да аплицирам на огласи и да им испратам мое CV и преведени документи и сертификати, ако некаде е согласат да ме вработат да знам што се ме очекува со тие типови на виза.
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Drustvo ke ve zamolam za pomos. Dobiv studentska viza no malku kasnea so rokovite od ambasada pa kasnam na fakultetot edna nedela. Nejkev da kasnam uste poveke zatoa malku u brzanje bukirav karta vednas stom dobiv odgovor za vizata u petokot. Uste nemam sredeno za smestaj a sletuvam utre vo ponedelnik vo 9:30 pm vo Melburn. Ako znaete nekoi nasi sto bi mi pomognale za smestaj za prvite dva tri dena bi vi bil neizmerno blagodaren. Sekoe dobro. Barajte me na mail stefanovmartin@hotmail.com
 

Kajgana Shop

На врв Bottom