Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од lion888, 24 јануари 2012.

 1. aussiewanderer

  aussiewanderer

  Член од:
  20 април 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  1
  Sum prakala dokumenti do avstralija preku posta - preporacano normalno.. mn e poevtino i stiga za 2-3 dena. Mislam deka ne e potrebno da se frlaat pari za DHL osven ako epten si resen..
   
  На Che59 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kano

  kano Farang

  Член од:
  27 ноември 2014
  Мислења:
  3.031
  Допаѓања:
  1.741
  po posta za 2-3 dena nema sansi... po dhl faka 4 dena, bar ova bese poslednata pratka, italija - melburn pred mesec dena.
   
 3. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  1.616
  Допаѓања:
  1.437
  Та мене ми е да не се загубат по пошта, а 2-3 или 5-6 дена не менува многу.
   
 4. kano

  kano Farang

  Член од:
  27 ноември 2014
  Мислења:
  3.031
  Допаѓања:
  1.741
  nemas gajle ako se dokumenti, preporacana posta ke ti svrsi rabota
   
  На Che59 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. lion888

  lion888

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  454
  Допаѓања:
  433
  Ako se odlucis za brza posta FedEx e 500 denari poeftin od DHL so ista brzina
   
 6. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  1.616
  Допаѓања:
  1.437
  Dhl setiki
  Imam losi iskustva so fed ex
   
 7. Mimi**

  Mimi**

  Член од:
  18 април 2017
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  Zdravo, od istata pricina, posledniot agent sto go konsultirav me sovetuvase direktno da idam na studentska viza, i da ne probuvam so rabotna viza, jas bev na konsultacii vo Bridge Blue office Skopje, bi sakala da znam koi se shansite za dobivanje rezident viza posle zavrsuvanje na master, i ako ne e tajna koja agencija ke ti posreduva, zatoa sto Cvetanka od Bridge Blue ne mozam da ja najdam kako registriran agent vo MARA. Fala
   
 8. lion888

  lion888

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  454
  Допаѓања:
  433
  Ako odis na postdiplomski studii posle zavrsuvanje na faksot ti sleduva otvorena 1 godisna rabotna viza, a ti treba da najdes rabotodavec vo tvoja struka za toj vremenski rok i apliciras rezident viza. Za sansite treba da se konsultiras so agent a tie mnogu zavisat od lokacija, struka, poznavanje angliski i sreka.

  Moj predlog da se iskonsutiras so poveke agenti pred da odlucis so kogo ke odis a ako taa Cvetanka ne e registrirana agent ja bi ja izbegaval.
   
  На Bafra и Che59 им се допаѓа ова.
 9. Branchez

  Branchez Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.557
  Допаѓања:
  9.860
  Ај и моето патешествие до PR виза да го споделам, може ќе му се најде на некого.
  Процесот го почнав пред 3 години (практично кога пукнаа „бомбите“ а мене ми пукна филмот) кај агентот во Аеродром, кој отворено ти кажува дали имаш шанса или не. Пошто испадна дека имам шанса решив да ја почнам порцедурата (ова ме кошташе иницијални 500 евра за агенциски услуги) по што агентот објасни кои се документите што треба да ги соберам за да поднесам Expression of interest:
  - Извод од Агенција за вработување (дека сум вработен х години)
  - Извод од ПИОМ (потврда за стажот)
  - Потврди од работа за времетрање на работниот однос, позицијата во компанијата и висината на личен доход
  - изводи за неосудуваност (два се) од суд
  - меѓународен извод од матично
  - IELTS сертификат за англиски јазик (ме кошташе 150 евра од полагање, вкупно 300 евра)
  - recommendation letters од колеги и претпоставени од работа
  Откако ги собрав и преведов на официјален преведувач на англиски, агентот ги поднесе до соодветната австралиска институција за верификација на соодветно работно искуство (ACS во мојот случај) и почекав некој месец да ми дадат потврден одговор. После ова и официјално поднесов Expression of interest и чекав скоро година време за да ми дозволат да аплицирам за 190 виза (4000 AUD за апликација + 2500 AUD агенциски трошок) и да ги направам медицинските тестови (кои се повеќе формални, коштаат 150-200 евра).
  На почеток на годинава ја добив визата, напуштив дотогашното работно место и фатив џаде за Сиднеј (1200 AUD за карта за еден правец).

  Значи грубо некако, потрошив 3 години и 10.000 AUD, али барем се исплатеше, овде со PR виза ги имаш речиси истите права како државјанин на Австралија.

  За патешествието како да се снајдеш во светска метропола како што е Сиднеј, почнувајќи од смештај па до наоѓање работа ќе пишам во некој нареден пост, да не замарам сега :)

  ПС. Посебна благодарност до @lion888 и @kano за нивните совети тука на темава и во ПП :ајнапиво:
   
  На Kaiser, Hoy, Bafra и уште 10 други им се допаѓа ова.
 10. Branchez

  Branchez Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.557
  Допаѓања:
  9.860
  From the new financial year, the pool mark in relation to a general skilled migration visa will be changed.

  Now the cut-off limit will be 65 points. Until 30th June 2018 applicants could apply with minimum 60 points.

  The change will apply to applications lodged on or after 1 July 2018.
   
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 11. RebelMk

  RebelMk ₪ ₪ ₪

  Член од:
  18 октомври 2010
  Мислења:
  1.465
  Допаѓања:
  732
  Друштво ќе ве молам за помош.
  Јас и девојката(вереницата) сакаме да заминеме во Австралија кај нејзини роднини па кажете ми каква е процедурата. Единствено што знам е дека целата таа постапка циркулира преку Австралиската амбасада во Белград. Појаснете ми дали треба да бараме иселеничка виза, дали треба да (не)бидеме во брак пред да заминеме.
  Благодарам однапред.
   
 12. lion888

  lion888

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  454
  Допаѓања:
  433
  Najdobro napravite si konsultacija so agent ako ste ozbilni bidejki ima dve moznosti edna da vadete verencika viza i da se zemate vo AU a vtora da napravite svadba vo MK pa posle da brkate dokumenti. I ednata i drugata viza moze da fati godina dena procedura pa zatoa agentot e toj koj moze vo detalji da vi objasni koja opcija toj ja preferira i kolku vreme i pari bi fatila.

  Jas licno znam slucaii koi vadele na dvata nacina i sekoj moze da ti kaze druga rabota od druga gledna tocka. So sreka
   
  На RebelMk и Кеплер им се допаѓа ова.
 13. kano

  kano Farang

  Член од:
  27 ноември 2014
  Мислења:
  3.031
  Допаѓања:
  1.741

  osven ako verenicata ne e drzavjanin na aus pa da go zeme odma varijantata za svadba vo aus otpaga posto ke treba da stane prvo drzavjanin ona pa da go povleci.

  @RebelMk treba poveke detali da dades za da dobies kakva takva nasoka od nas. Ko sto kaza Lion najdobro zbori so agent pa ako treba nesto podetalno tuka sme...
   
  На RebelMk и Кеплер им се допаѓа ова.
 14. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.853
  Допаѓања:
  6.248
  Има ли некој од тука што работи во АУ со Temporary Work (Skilled) visa (subclass 457) да каже искуство со оваа виза, за колку време излегува и дали е поедноставно да се добие оваа отколку Skilled Independent visa (subclass 189) или Skilled Regional (Provisional) visa (subclass 489)?
  Првично ми е таргетирана 189, сепак според првичниот разговор со агентот најверојатно за повеќе поени ќе праќаме апликација и за 489, е сега во меѓувреме додека чекам се мислам да аплицирам на огласи и да им испратам мое CV и преведени документи и сертификати, ако некаде е согласат да ме вработат да знам што се ме очекува со тие типови на виза.
   
 15. Persey

  Persey

  Член од:
  23 февруари 2008
  Мислења:
  867
  Допаѓања:
  474
  Drustvo ke ve zamolam za pomos. Dobiv studentska viza no malku kasnea so rokovite od ambasada pa kasnam na fakultetot edna nedela. Nejkev da kasnam uste poveke zatoa malku u brzanje bukirav karta vednas stom dobiv odgovor za vizata u petokot. Uste nemam sredeno za smestaj a sletuvam utre vo ponedelnik vo 9:30 pm vo Melburn. Ako znaete nekoi nasi sto bi mi pomognale za smestaj za prvite dva tri dena bi vi bil neizmerno blagodaren. Sekoe dobro. Barajte me na mail stefanovmartin@hotmail.com
   

Сподели преку: