Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Листиве повеќе од 20 години ги немат сменето, истите струки цело време.
Мидл менаџмент и ИТ кадри има со лопата да ги ринеш, пола Индија, Пакистан и Бангладеш веќе се тука се довлечкани. По 200, 300, па и 500+ кандидати се пријавуваат на оглас за работа, али ете сеуште имало skill shortage :facepalm:
Со експлозијата на AI уште толку ќе снема потреба за овие професии.

Реално само медицински кадар, tradies и даскали фалат во Австралија, другово пиши пропало, да не се лаже некој да троши нерви, време и пари да поминува низ процесот за виза.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Листиве повеќе од 20 години ги немат сменето, истите струки цело време.
Мидл менаџмент и ИТ кадри има со лопата да ги ринеш, пола Индија, Пакистан и Бангладеш веќе се тука се довлечкани. По 200, 300, па и 500+ кандидати се пријавуваат на оглас за работа, али ете сеуште имало skill shortage :facepalm:
Со експлозијата на AI уште толку ќе снема потреба за овие професии.

Реално само медицински кадар, tradies и даскали фалат во Австралија, другово пиши пропало, да не се лаже некој да троши нерви, време и пари да поминува низ процесот за виза.
Нема мака тековната влада, ќе увезе уште неколку пати по толку, личен интерес е, фирмите што ќе ги вработуваат овие се на нивни блиски или овие им се на платен список, па наместо да го плати 150к, ќе си најде од увоз за 70к со скоро исти вештини.

Инаку 100% си во право, фалат тек-тук по нешто инженери од потешки струки (најчесто по рудници или теренска работа), во медицина фали се можно (тешко и да најдат, бидејќи им бараат дополнителна специјализација, без разлика што веќе имаат работно искуство и специјализација за истата област во нивните земји), занаетчии фалат особено квалитетни, и недостигаат луѓе кои ќе ја работат тешката и валкана работа.

Ова што ставиле во агрикултура, во хотелиерство и угостителство, е булшит, работници не можат да најдат само тие што ги бараат за плати од 40-50к, инаку вакви имаш со лопата да ги ринеш (бетер и од ИТ), истото важи и за економски професии, кадрово и тн.
 
Член од
16 април 2024
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите.
Имам едно маалку подолго прашање, па кој може нека ми одговори, ќе бидам многу благодарен.
Живеам во МК моментално, но поради семејни проблеми, семејно насилство, закани од родител по живот, лошо судство, мали плати, живеам во град каде дрогата и убиствата се се почести, и тоа од малолетни лица, платата ми е некои си 470€, имам бугарски пасош и сакам да заминам во Австралија. Сум живеел во Германија 1 година за време на короната и тогаш беше ОК, но сега многу од моето друштво се вратија назад поради "скапотија". Во Австралија (Сиднеј) имам блиски роднини кои се отселиле уште пред 25 години таму и веќе градат нова куќа (старата ја продадоа за повеќе од милион долари и така натаму) која ќе биде готова на крајот на 2024та година. Тие се тука да ми помогнат, да дадат гаранција дури поголема и од $50.000 и така натаму. Англискиот го владеам перфектно, тука работма за америчка фирма, но кога одделот кој е застапуван во Македонија е застапуван од Македонче, тогаш се знае каква е платата. Како може трајно да заминам Австралија и која е процедурата за виза и колку време се чека (некој просек)?

Заборавив да допишам дека има што да работам таму (роднината има фирма и е по моја струка). Смештај имам цел спрат од куќа (200м²). Ве молам за сериозен одговор. Благодарам однапред.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво на сите.
Имам едно маалку подолго прашање, па кој може нека ми одговори, ќе бидам многу благодарен.
Живеам во МК моментално, но поради семејни проблеми, семејно насилство, закани од родител по живот, лошо судство, мали плати, живеам во град каде дрогата и убиствата се се почести, и тоа од малолетни лица, платата ми е некои си 470€, имам бугарски пасош и сакам да заминам во Австралија. Сум живеел во Германија 1 година за време на короната и тогаш беше ОК, но сега многу од моето друштво се вратија назад поради "скапотија". Во Австралија (Сиднеј) имам блиски роднини кои се отселиле уште пред 25 години таму и веќе градат нова куќа (старата ја продадоа за повеќе од милион долари и така натаму) која ќе биде готова на крајот на 2024та година. Тие се тука да ми помогнат, да дадат гаранција дури поголема и од $50.000 и така натаму. Англискиот го владеам перфектно, тука работма за америчка фирма, но кога одделот кој е застапуван во Македонија е застапуван од Македонче, тогаш се знае каква е платата. Како може трајно да заминам Австралија и која е процедурата за виза и колку време се чека (некој просек)?

Заборавив да допишам дека има што да работам таму (роднината има фирма и е по моја струка). Смештај имам цел спрат од куќа (200м²). Ве молам за сериозен одговор. Благодарам однапред.

Najdobro e tvoite rodnini najdat agent da gi vodi vo aplikacija za viza 186. Agentot sekako ke ti kaze da naprvis skill assesment (mora da imas barana struka) plus polaganje angliski IELTS minimum mislam e 5ka.

Plus ke mora da otvorat oglas minimum mesec dena so plata 72.000$ i ne najdat rabotnik vo Avstralija.

Ako toa go napravis togas vizata e lesna. Toa sto imas Bugarski pasos ne ti e pomos bidejki Avstralija ne e vo EU. Bilo sto da treba pisi.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Subclass 482 Temporary Skill Shortage visa
Оваа мислам дека ќе може да ја извадат далеку полесно, имам пишувано неколку страни поназад и професија на која знам дека поминаа додека трепнеш.
Автоматски споено мислење:

Сум живеел во Германија 1 година за време на короната и тогаш беше ОК, но сега многу од моето друштво се вратија назад поради "скапотија".
Ако ти се видела скапа Германија, овде ќе бидеш многу непријатно изненаден, особено во Сиднеј. Планирај минимум 30% поголема сума од Германија, ако имаш и деца тогаш уште повеќе.

И се надевам дека ти се навистина блиски роднини па ќе ти дадат престој на подолг период, бидејќи толку голем спрат од куќа може да го изнајмуваат од 1000-2000 долари неделно ;)
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2024
Мислења
2
Поени од реакции
0
Фала ви на одговорите, прашано е за виза 186 и е потребно минимум 3 годишно искуство во таа област. Искуство во тоа имам само приватно, но не и на документ и како вработен во фирма. Работам сосема друго. Инаку да, роднините ми се блиски и ќе направат сѐ што е во нивни раце за да останам таму. Смештајот ми е гарантиран.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom