Како се вика билката Feverfew на македонски?

Член од
3 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
14
Барам лек за главоболка и наидов на билкава Tanacetum Parthenium. Се покажала како доста ефективен лек за мигрена. Ми треба правилниот назив на македонски.

Однапред ви благодарам

http://en.wikipedia.org/wiki/Tanacetum_parthenium
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
4.644
Поени од реакции
7.963

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Барам лек за главоболка и наидов на билкава Tanacetum Parthenium. Се покажала како доста ефективен лек за мигрена. Ми треба правилниот назив на македонски.

Однапред ви благодарам

http://en.wikipedia.org/wiki/Tanacetum_parthenium
Попадика :). (Би требало да е исто со камилица)
http://www.makedonski.info/show/попадика/ж
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
3.129
Поени од реакции
2.775
Сега читам од книгата за лековити растенија:

Таnacetum parthenium е дива камилица или румен цвет, додека вратика е Тanacetum vulgare (aнг. tansy).
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
14
Сега читам од книгата за лековити растенија:

Таnacetum parthenium е дива камилица или румен цвет, додека вратика е Тanacetum vulgare (aнг. tansy).
И јас барав во една книга дома ја немаше. Мора да е тоа тогаш. Фала на сите што одвоивте време да ми одговорите. Поздрав и среќни празници.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
3.129
Поени од реакции
2.775
И јас барав во една книга дома ја немаше. Мора да е тоа тогаш. Фала на сите што одвоивте време да ми одговорите. Поздрав и среќни празници.
Внимание!
Во книгава пишува да се избегнува употреба на оваа билка ако се земаат лекови за разредување на крвта!
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
3.129
Поени од реакции
2.775
Првово не е камилица туку бели ради/вртипоп.
Бела рада е сосема различно растение од вртипоп/камилица/боливач.

Бела рада (Bellis perennis), на анг. common daisy:


Како камилица се наведуваат повеќе видови и тие се делат на:

Matricaria chamomilla - камилица
Chamaemelum nobile - римска камилица
Аnthemis arvensis - полска камилица
Anthemis cotula - смрдлива камилица
Cladanthus mixtus - мароканска камилица
Cota tinctoria - жолта камилица
Маtricaria discoidea - дисковидна камилица
Тripleurospermum inodorum - безмирисна или лажна камилица
 
Последно уредено:
Член од
11 февруари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0

Kajgana Shop

На врв Bottom