Како настанал универзумот?

D

Daedalus

Гостин
pogolemiot procent od lugeto tuka ne pravaat razalika od hipoteza, teorija i fakt xD Znaci sekoj sto ne e discipliniran i obucen kako funkcionira naucniot metod pretpostavuvam misli deka teorija e nesto labilno i "nedokazano". Da bidam kratok. Hipoteza-pretpostavka/niza od pretpostavki bazirani na observacii i prethodni znaenja......hipotezata se testira taka sto se nulificira(pobiva ko netocna)....ako ima golema evidencija deka odredeni faktori se realni i "dokazi" koi ja potvrduvaat hipotezata kako sto bi rekle vie, hipotezata stanuva teorija.. Znaci 99% od rabotite vo naukata se teorii, bazirani na statistika i verojatnost. Taka da teoriiite se daleku pocvrsti i dokazani, negoli kako vie si go zamisluvate toa...
 
Член од
31 јануари 2011
Мислења
779
Поени од реакции
382
Моја хипотеза е дека настанал од Биг Бeнгот, за потоа универзумот во текот на милиајрда години да се собира и згуснува и пак да дојде до точка на Биг Банг и така у круг.


And i base this on absolutely nothing.
 
Член од
5 август 2013
Мислења
108
Поени од реакции
39
Биг Бенг е само претпоставка која е земена како ошто прифатена теорија. Ни еден научник, ни едно технолошко достигнување (освен ако еден ден не измислат временска машина) не може да ни даде точен одговор како настанал универзумот. Научниците можат само да мозгаат и да бараат логични начини.
Времето настанало со Биг Бенгот така што и да изградиме временска машина нема да можеме директно д видиме како дошло до Биг Бенгот
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
72
Поени од реакции
4
А некој да знае каде може да се најде Кратка историја на времето од Стивен Хокинг? :D
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
А некој да знае каде може да се најде Кратка историја на времето од Стивен Хокинг? :D
Ja ja imav, ja prochitav.. i ja dadov na drugarka./ t.e ja smeniv so druga kniga. Mnogu jaka kniga!!
 
I

izotop

Гостин
Kaко настанал не знам, ама знам дека било многу жешко кога настанал. Пекол било , милион келвини не се шала. Сега фала богу поладно е :)
 
M

mar30

Гостин
Kaко настанал не знам, ама знам дека било многу жешко кога настанал. Пекол било , милион келвини не се шала. Сега фала богу поладно е :)
Slicno mislenje imam no za taa visoka temperatura da nastane potrebno e da ima reakcija pritisok koj najverojatno e sozdaden od sudir/neposreden kontakt na dva razlicni po materija/antimaterija univezumi koi go sozdale toj vo koj se naogame
 

Давид!

Голем Ентузијаст
Член од
23 март 2015
Мислења
171
Поени од реакции
47
Не е шала. хахаха :чда:
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.511
Поени од реакции
2.607
Времето не постои тоа е само една илузија , а универзумот е вечен и бил вечен и незнам како да ви објаснам дека тој не е настанат , тој отсекогаш постоел и ќе постои.

Теоријава за големата експлозија нема никаква смисла , чисто прашање до тие што веруваат во оваа теорија , што било пред да настане големата експлозија?
 

Давид!

Голем Ентузијаст
Член од
23 март 2015
Мислења
171
Поени од реакции
47
Две небески тела кои се судриле.
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Времето не постои тоа е само една илузија , а универзумот е вечен и бил вечен и незнам како да ви објаснам дека тој не е настанат , тој отсекогаш постоел и ќе постои.

Теоријава за големата експлозија нема никаква смисла , чисто прашање до тие што веруваат во оваа теорија , што било пред да настане големата експлозија?
Се што е вечно морало да настане некогаш некако. Ова теорииве со експлозии со судири на небесни тела не ми држат вода пошо за да ете речеме се движат тие тела мора во нешто да се наоѓаат, а и мора од нешто да се настанати. Па тоа нешто од друго нешто настанато и се така до бескрај.
 
Член од
24 февруари 2015
Мислења
33
Поени од реакции
11
Mnogu misticno prasanje sto odsekogas sum go razmisluval . Problemot e vo vrksa so toa sto e prvo nastanalo ? Toa prvo nesto pak sto i da e od sto e nastanato ? Od nisto ? Pak toa nisto od sto i taka misterija golema i neobjasniva .. Toa nikoj i nikogas izgleda nema da go znae ..
 

Давид!

Голем Ентузијаст
Член од
23 март 2015
Мислења
171
Поени од реакции
47
Од ништо - нешто не може да настане ...
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
143
Поени од реакции
54
Времето не постои тоа е само една илузија , а универзумот е вечен и бил вечен и незнам како да ви објаснам дека тој не е настанат , тој отсекогаш постоел и ќе постои.

Теоријава за големата експлозија нема никаква смисла , чисто прашање до тие што веруваат во оваа теорија , што било пред да настане големата експлозија?
Вечна е само човечката глупост, како стави "вечен" и дека времето е илузија во една речница? Смисолот на прашанјето што бил пред Биг Бенгот е глуп сам по себе оти пред него не постоело време, самиот збор "пред" претпоставува дека имало време пред биг Бенгот, а тој е почетокот и на времето и на пространството и на материјата.Други глупи прашанја се "што било надвор од Биг Бенгот" кога тој бил во една микро област. Воопште многу поими се обусловени од секојдневниот живот но при него имаме само мали скорости, ниски температури и т.н.Некои работи особено од светски величини ич не се очигледни, дури се спротивни на секојдневните ни размислуванја и поими кои се засновани на овој опит. Ова се вакви работи како "пред", "след" кои имплицитно уклјучуват едно апсолутно време, но ние знаеме дека тоа не е верно и времето, пространството и материјата се поврзани. Абе вие не учите ли ништо од теоријата на релативитетот?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.090
Поени од реакции
11.494

Kajgana Shop

На врв Bottom