Како изгледа војничкиот пакет на сув оброк ширум светот

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Знам местото за темава не е баш најсоодветно, но друго и не најдов

The Guardian опубликува фотопроект, каде ги демонстрира војничките пакети со суви оброци скоро од цел свет.
интересно е да се погледне и прочита што тие содржат http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/feb/18/eat-of-battle-worlds-armies-fed

Посебно интересно е за Естонија- каде во барањата од учесниците во тендерот било стриктно потенцирано да СИТЕ продукти од тој војнички пакет бидат произведени во Европската Унија
цената на естонскиот пакет-за еден оброк е — 3,50 евра, за два — 5,50,а за 24 часа чини 13,14 евра.
годишно Естонија купува вакви суви пакети во вредност од 8,5 млн евра Тендерот го добиле фирмите Smarten Logistics AS, Kommivabrik OÜ и Eugesta Eesti AS. А следниот им е тек во 2017 година

Што содржи естонскиот пакет на сув оброк : супа-гулаш (производител — Австрија), јетрена паштета (Естонија), кокошја супа (Естонија), карамели(Германија), ржан леб (ЕУ), шеќер (Данска), енергетски напиток (Данска),пиперки (ЕУ), чоколада (Швајцарија), чај (спакуван во Шри-Ланка), кафе (спакувано во Естонија), крекери (ЕУ), мусли (Франција)..

Германија



КАНАДА


САД


ФРАНЦИЈА


ИТАЛИЈА


Британија


Австралија


ДАНСКА


Сингапур


Шпанија
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Бреее ко ранче за на екскурзи изгледаат дел од овие.
Се знае бре воен оброк....конзерва месни нарезак и грав и тоа ти е......овие бомбончиња и чоколатца си добиваат :ROFLMAO:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Сите се никакви, ама овие на Сингапур најбедно...:)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Во ЈНА СДО (суви дневни оброк) добивавме еднаш месечно кога ќе се чистеше генерално кујната - на терен или ако патуваш на пример на отсуство на подолга релација.)

sdo1.jpg
Овде има една од најубавите паштети кои сум ги јадел - гвриловиќ, конзерва зденка и конзерва главно јадење (грав, ориз, зелка...) имаше бомбони најчесто декстроза не од овие квик, ќесичка чај на растварање - со никаков вкус и во тубето е кафамед (кафе помешано со мед)

sdo2.jpg
овде е сардина . чуввениот двопек кој беше тврд како керамичка плочка но убав ако го макнееш во топол чај или млеко, на сликите фали овошната коцка - омилен дел тоа беше пресована тврда коцка од разни овошја, многу добра полна со енергија
Од појадок - вечера имаше паштета, нарезак, сардина (поретко и туна), зденка, имав еднаш добиено и овчко месо (на заебанција го викавме тоа туцана овца у конзерви)
главен оброк омилено беше конзерва грав - ненадминат вкус, имаше и ризи бизи, зелка а еднаш начеккав и шпагети со ќофтиња од месо
од додатни работи како што споменав некои бомбони со витамини, декстроза, ќесичка чај (старешините добивавме и ќесичка инстант кафе) овошна коцка и двопек (во некоои немаше двопек туку се добиваше и следување леб. Од оние на сликата горионици со кој се стоплуваше храната (за една употреба) ретко гледав. Имам изедено камион вакви пакети...... ееее младост...
 

Attachments

Ф

Флеш

Гостин
Пакетот од Германија ..... 60 % од содржината е ..... :)
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
татко ми неколку пати има донесено вакви војнички пакети...и да ви кажам ич не се пријатни , али сепак се доста она хранливи... :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
татко ми неколку пати има донесено вакви војнички пакети...и да ви кажам ич не се пријатни , али сепак се доста она хранливи... :)
Сега можеби пазат и на вкус али јас немав никогаш проблем со војничката храна, се си беше тука и калории и енергии и масти.... пукавме од кондиција. Вкусот е друга работа на некои не му се бендисуваше, на некои да... исто како и во работнички мензи, студенски ресторани..... реткост е во касарна од 3000 војници сите за ручек да бидат задоволни.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.027
Поени од реакции
14.947
Германскава храна изгледа непроменето. Се сеќавам дека татко ми имаше носено од тие германските бисквити. Ги разменил на Попова Шапка (2001-2002), за обланди. Таму биле килибарниве лисици од Германија.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Хехе неколку пати имам јадено од тој Америчкиот.
Најако е таа кесата кај што пишува Do Not Overfill
Внатре се става топлиот оброк и кесата се полни со вода од матарката Се ствара хемиска реакција и водата почнува да врие го ваѓаш оброкот кинеш кесицата внатре чади гулашот. Земаш лајцата и сркај! Мх Мх Мх што би рекла Алачки
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
....ако не ме лажат очиве во пакетот на Канада и Британија приметив Палома, но не и во пакетот од ЈНА презентиран од @let3

словенциве ги бивет за бизниз:unsure:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
....ако не ме лажат очиве во пакетот на Канада и Британија приметив Палома, но не и во пакетот од ЈНА презентиран од @let3

словенциве ги бивет за бизниз:unsure:
Палома??
ЈНА?
хахахаххахаа аааа ххахахаххахаха аа а аа
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Знаев!
Едноставно знаев! :D
можи нарочно така напишав да дадам лажна претстава з мене , често така правиме ние тајните агенти
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.391
Бегај бе, тотално ти одговара профилот како за водник! ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom