Како живеат Македонците во Бугарија

Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Тоа кај кого се лагите подебели е релативна работа.

Исто како што е релативно и тоа кој како се чуствува, Македонец, Б'лгарин или Марсовец. Тоа што Ти го тврдиш дека македонскиот јазик е вештачки направен (како и националната свест) со некогашна политичка цел... е слично на тоа што јас го мислам за тебе, односно дека под присилна асимилација на дедовците и татковците, што ги спомнуваш, Ти и голем дел од другите не-Б'лгари сте асимилирани. Намерно кажав не-Б'лгари наместо Македонци затоа што асимилацијата сите ги опфаќа.

Туку друга ми е поентата.
По твоето тврдење, јас сум „натеран/научен/воспитан„ да мислам дека сум она што сум... но од самото тоа логично следува дека сите ние (на планетава) сме она што не учеле дека сме... па сходно на тоа и Ти си воспитан да мислиш дека си тоа што си.
Односно не си се родил и во следниот минут не си се декларирал: „Ас с'м Б'лгарин!„

И така доаѓаме до прашањето... кој е постар јајцето или кокошката?

Ако навистина те интересира од каде ти се корените и какви се тие корени. Дали навистина си тоа што мислиш дека си, или си тоа што те научиле дека си... вистинската вистина можеш да ја сознаеш со научен метод.


Мое лично мислење е дека целата работа окулу народите е примитивен концепт и од памтивек се искористувала за концентрирање на моќта кај оние што ја посакуваат.
Иднината на целата човечката раса (ако го преживее веков во кој етиката не успева да ги следи научните достигнувања) е целосно претопување во една (човечка) раса, со еден јазик и едно писмо.



P.S. Иако јазиците ни се многу слични сепак има и мала јазична бариера... се надевам дека ме разбра.
Много умерено и премерено исказване. Честитки.
А дали езикот е вештачки или не не спорам. Некои бес да ни пита нас пиринците и егеиците е решил кои ке е официалниот македонски.
И сега ми го наметнува. Лично моите во петричко говореа како во струмичко или северноегеиско, под Беласица. И тои официалниот
македонски е малко неразбирлив за нас од пиринско. Ама как и да е.
За мен во МКД живеат македонци, а ние овде сме си б'лгари. И сметам дека сме си наи блиски и не требува да си вадим очите.
Поздрав.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Некои бес да ни пита нас пиринците и егеиците е решил кои ке е официалниот македонски.
И сега ми го наметнува. Лично моите во петричко говореа како во струмичко или северноегеиско, под Беласица. И тои официалниот македонски е малко неразбирлив за нас од пиринско. Ама как и да е.
За мен во МКД живеат македонци, а ние овде сме си б'лгари. И сметам дека сме си наи блиски и не требува да си вадим очите.
Поздрав.
Да, и на мене ми е малку потешко да следам струмичко наречје и егејското на дедо ми, баба ми и постарите роднини ама пак од друга страна бугарското ми е уште потешко за следење. (не дека не го разбирам и него сосема добро)

Тоа со „вадењето очи„ и воопшто склоноста кон нетрпеливост, односно насилство е примитивна реакција на некој кој нема знаење да одреагира културно и правилно кон она што не го разбира.

Но сепак мора да се обидеш да ги погледнеш работите од наша перспектива ако сакаш да не разбереш.

Дозволи да Ти илустрирам.

Јас, на пример, имам роднини во егејскиот дел, поточно дедо ми со смејството се од таму пребегани во екот на граѓанската војна во Грција. Лично не сум бил во родниот крај на дедо ми ама чичко ми беше пред десетина години и ќе Ти ги пренесам неговите искуства.
Во селата таму (Воденско) а и насекаде во егејскиот дел, луѓето се изјаснуваат како Македонци. Таму нема никој кој ги „учи„ да се чуствуваат како Македонци. Напротив. Им прават големи проблеми на луѓето што јавно се изјаснуваат како Македонци. Лично баба ми ми раскажуваше како ги терале да пие рицинусово масло секогаш кога ќе изговореле македонски збор во грчкото училиште.
Лошото е што времето го прави своето и добар дел од младите поколенија денес не го знаат македонскиот јазик (или егејското наречје како што Ти би кажал) или пак сосема малку го знаат.
Ги асимилираат луѓето со тоа што не им се дозволува, напротив им се забранува, да го користат својот јазик.


Дали ме разбираш?

И таму кога Грк (или било кој друг не-Македонец) ќе ги праша луѓето како се чувствуваат и како живеаат... што мислиш дека ќе одговорат обичните секојдневните луѓе што им се смачило од се и само сакаат на мир да си го живеат животот, каков и да е...?

Луѓето најчесто го слушаат тоа што сакаат да го слушнат.
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Vanlok, знам и ми е кажувано како геиците са асимилирали нашите тамо. Кои е сакал да не биде асимилиран или да се спаси е бегал. бегали са кум вас, а повекето кам нас.
Моите са останали во Петричко оти се надевали некогаш да се вратат дома. Е умреа со отворени очи. Не можаха да дочекат слободно, поне да идат да си видат родното место.
Нема да спорам зошто и кои каде е бегал. Само ке ти кажам дека БГ ги е приела бегалците како свои деца. На сите им е дала земја и куки. И ако се нарекуваме македонци се осекаме бугари. Кај вас е друго. Осекате се и се нарекувате македонци. И ние го почитаме това. Требува и вие да почитате нашето мислене. И наместо да се караме кои каков е требува да работиме заедно. Знаеики дека сме си едни и исти.
П.С. Нас малко ни интересира минатото. Во Пиринот говорам. Интересира не иднината и сега. Дали ке можеме да изучиме и израниме семеиството.
Вакви улави како мене дека дискутират по форуми са малце.

Со здраве и срека на сите македонци.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Вакви улави како мене дека дискутират по форуми са малце.
Хехе, те разбирам сосема и се согласувам дека (од денешна перспектива) сосема бесполезно е да има карање. Веќе реков, народна припадност е примитивен концепт... малку понапреден од племенска припадност.

Сепак, добра дискусија не е карање.

Знам дека си воспитан да си ја сакаш татковината ама сигурен сум дека не си воспитан и да не размислуваш.
Како што велиш убаво си живеете таму и поголемиот дел од луѓето не се замараат со политика.

Сакам да те прашам нешто. Дали се согласуваш дека официјалниот став на твојата држава кон македонското малцинство (колкаво и да е) е заштитнички?
Почнувајќи од недозволувањето на регистрирање на политички партии па до забранување на одбележување на одредени историски датуми?

Ако се согласиш, а мислам дека ќе се согласиш дека твојата држава е заштитнички став... си се запрашал ли од што се заштитува?


Дали си сигурен дека на телевизиски екипи им се забранува снимање само заради тоа што не поднеле официјално барање до соодветното министерство? Дали кога би се поднело барање воопшто би се добила дозвола? Дали и по тоа не би излегла следната пречка од законот ХХ?
Ме следиш?

Немој да мислиш дека те напаѓам, прашај ме нешто и за мојата држава па да видиш тек колку неа сакам да ја плукам за идиотштините што секојдневно се случуваат тука.



Off topic: Државите генерално се уште еден облик на концентрирање на моќта кон индивидуите или групите кои ја посакуваат таа моќ и тоа за остварување на сопствени цели.
Етиката не може да го следи темпото на науката.
Луѓето генерално се добри.
Проблемот е во тоа што Тие што ја имаат власта а со тоа и моќта ја користат науката за да ја зголемат сопствената власт и моќ без никакви етички и морални ограничувања.

Немој само да помислиш дека сум анархист, анархијата е сеуште полоша од денешнто светско уредување... само не сум сигурен за колку. Се надевам дека (како раса) ќе ја преживееме еволуцијата.

--- надополнето ---

Vanlok напиша:
Сакам да те прашам нешто. Дали се согласуваш дека официјалниот став на твојата држава кон македонското малцинство (колкаво и да е) е заштитнички?
Сакав да кажам:
Дали се согласуваш дека официјалниот став на твојата држава кон македонското малцинство (колкаво и да е, мало или големо) е непризнавање на истото заради потребата да се исполнат одредени меѓународни конвенции доколку се признае постоењето на тоа малцинство?
 
S

Shaman

Гостин
Много умерено и премерено исказване. Честитки.
А дали езикот е вештачки или не не спорам. Некои бес да ни пита нас пиринците и егеиците е решил кои ке е официалниот македонски.
И сега ми го наметнува. Лично моите во петричко говореа како во струмичко или северноегеиско, под Беласица. И тои официалниот
македонски е малко неразбирлив за нас од пиринско. Ама как и да е.
За мен во МКД живеат македонци, а ние овде сме си б'лгари. И сметам дека сме си наи блиски и не требува да си вадим очите.
Поздрав.
abe vcera mi se zakanuvas deka ke si dokacel nekogo,
a sega kako najdolna kurva pustas jazik za da se smiris.
ama zmiski ti i toj jazikot tvoj.
eden da ne ostane od taa tvoja semka predavnicka,
sto ste zemale ime turko-tatarsko.

sve dodeka ne negirate, krv da serete da vi ebam kozata kisela.
:smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir:



p.s.
znam deka ke me brisete,
samo ve molam ostajte go 5 min barem tatarot da go
procite. pa posle i od forum izbrisete me ako sakate.

pozdrav
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
abe vcera mi se zakanuvas deka ke si dokacel nekogo,
a sega kako najdolna kurva pustas jazik za da se smiris.
ama zmiski ti i toj jazikot tvoj.
eden da ne ostane od taa tvoja semka predavnicka,
sto ste zemale ime turko-tatarsko.

sve dodeka ne negirate, krv da serete da vi ebam kozata kisela.
:smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir:



p.s.
znam deka ke me brisete,
samo ve molam ostajte go 5 min barem tatarot da go
procite. pa posle i od forum izbrisete me ako sakate.

pozdrav
Засрами се. Това дека ми посакуваш троино да те снаиде.
Не се плаши, овде постираниа како твоите не се бришат.
Не е грев да навредуваш бугар.
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
abe vcera mi se zakanuvas deka ke si dokacel nekogo,
a sega kako najdolna kurva pustas jazik za da se smiris.
ama zmiski ti i toj jazikot tvoj.
eden da ne ostane od taa tvoja semka predavnicka,
sto ste zemale ime turko-tatarsko.

sve dodeka ne negirate, krv da serete da vi ebam kozata kisela.
:smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir::smir:



p.s.
znam deka ke me brisete,
samo ve molam ostajte go 5 min barem tatarot da go
procite. pa posle i od forum izbrisete me ako sakate.

pozdrav
Какво име земал бе он сигурно не земал име од друг народ какви имиња носеле прадедовците му такво носи и тој за разлика од нас кој 70% имат српски имиња од типот Срѓан,Слаѓан,Предраг,Миленко,Ивица.
Ако дедо му му вели дека е Бугарин што е проблемот да го прифатиш тоа.Исто и тие треба да прифатат дека ние сме Македонци.

Инаку во Бугарија има толку Македонци колку што во Македонија има Бугари.Некој ако мисли дека не е така да прошета по Петрич,Благоевград и нека види.
 
S

Shaman

Гостин
Засрами се. Това дека ми посакуваш троино да те снаиде.
Не се плаши, овде постираниа како твоите не се бришат.
Не е грев да навредуваш бугар.
normalno deka ne e.
da se rodis bugar e samo po sebe navreda.
sam sebe si se navredil koga si se rodil kako takov.
da te dade gospod zdrav prav makedonec, a da zapnes da si bugar....
isto kako da si mercedes, a da sakas da si lada.

sram ti e da kazes deka si makedonec zasto????
zasto ke se zagrozi celovitosta na bugarskata nacija?????

ima resenie za bugarskiot problem so makedonija i makedoncite.
soberete se okolu kozloduj site sosve deca i pregrejte go reaktorot.
bolkata so ke ja osekjate dodeka umirate, nemqa da bide ni 5% od ona
sto go istrpele nasite dedovci pod srpsko-bugarska-grcka okupacija.
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
normalno deka ne e.
da se rodis bugar e samo po sebe navreda.
sam sebe si se navredil koga si se rodil kako takov.
da te dade gospod zdrav prav makedonec, a da zapnes da si bugar....
isto kako da si mercedes, a da sakas da si lada.

sram ti e da kazes deka si makedonec zasto????
zasto ke se zagrozi celovitosta na bugarskata nacija?????

ima resenie za bugarskiot problem so makedonija i makedoncite.
soberete se okolu kozloduj site sosve deca i pregrejte go reaktorot.
bolkata so ke ja osekjate dodeka umirate, nemqa da bide ni 5% od ona
sto go istrpele nasite dedovci pod srpsko-bugarska-grcka okupacija.
Калнеш деца. Пу не те е срам. Ти деца имаш ли бре? Ако имаш не те ли е страв
дека твоите желби могат да им се вратат троино?
Ти си србин или албанец и провоцираш. Македонец не може да калне деца и луге дека не са го навредили.
Срамота.
 
S

Shaman

Гостин
Какво име земал бе он сигурно не земал име од друг народ какви имиња носеле прадедовците му такво носи и тој за разлика од нас кој 70% имат српски имиња од типот Срѓан,Слаѓан,Предраг,Миленко,Ивица.
Ако дедо му му вели дека е Бугарин што е проблемот да го прифатиш тоа.Исто и тие треба да прифатат дека ние сме Македонци.

Инаку во Бугарија има толку Македонци колку што во Македонија има Бугари.Некој ако мисли дека не е така да прошета по Петрич,Благоевград и нека види.
on topik:
makedoncite vo bugarija, ne samo vo pirinska makedonija,
vklucuvajki tuka i moi rodnini ziveat vo strav od faktot deka se makedonci.
ako otvoreno se deklariraat kako makedonci,
nema sansi da najdat drzavna rabota ili pak nedaj boze da pobaraat kredit vo banka ili slicno.
preku nokj zivotot ke im stane pekol,
decata na uciliste ke im bidat omalovazuvani itn itn itn.
jas sum bil i vo petriv i vo sandanski i vo blagoevgrad i vo sofija
i na site ovie mesta sum bil gostin tokmu na makedonci.
makedonci koi se cuvstvuvaat ETNICKI makedonci,
a ne geografski kako nekoi maloumni salabajzeri.
informaciite so gi imam se od prva raka.

znaci momce, ako si bil na pominuvanje ili onaka na nekoj seminar
a ne na gosti kaj svoi lugje NEMA SANSI da se opusti nekoj
i da ti kaze deka e makedonec. e do tolku e stravot.

neka ima popis so ke bide pod monitoring na EU ili so ke go
vodi direktno EU bez mesanje na tatarskata vlada,
pa ke vidis togas kolku makedonci ima.

inaku za tvoja informacija, makedonci ima i vo varna.



of topik: ne mislev na licnoto ime, tuka na imeto na narodot,
koe nema vrska nikakva so nesto makedonsko.
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Молам модераторите да не казнуват Шаманот. Он не е виновен дека е таков.

И ке му кажам. Скоро ке има попис овде. Ке се виде колко бугари, колко македонци има во Пиринот.
Како предходниот имаше 5 000, значи никои не пречи да се пишеш.

А во Б'лгариа една третина са со корен од разните делови на Македониа. И тиа
хора са едни од наи добрите, лоиални и велики синове на БГ. Историата знае.
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
on topik:
makedoncite vo bugarija, ne samo vo pirinska makedonija,
vklucuvajki tuka i moi rodnini ziveat vo strav od faktot deka se makedonci.
ako otvoreno se deklariraat kako makedonci,
nema sansi da najdat drzavna rabota ili pak nedaj boze da pobaraat kredit vo banka ili slicno.
preku nokj zivotot ke im stane pekol,
decata na uciliste ke im bidat omalovazuvani itn itn itn.
jas sum bil i vo petriv i vo sandanski i vo blagoevgrad i vo sofija
i na site ovie mesta sum bil gostin tokmu na makedonci.
makedonci koi se cuvstvuvaat ETNICKI makedonci,
a ne geografski kako nekoi maloumni salabajzeri.
informaciite so gi imam se od prva raka.

znaci momce, ako si bil na pominuvanje ili onaka na nekoj seminar
a ne na gosti kaj svoi lugje NEMA SANSI da se opusti nekoj
i da ti kaze deka e makedonec. e do tolku e stravot.

neka ima popis so ke bide pod monitoring na EU ili so ke go
vodi direktno EU bez mesanje na tatarskata vlada,
pa ke vidis togas kolku makedonci ima.

inaku za tvoja informacija, makedonci ima i vo varna.



of topik: ne mislev na licnoto ime, tuka na imeto na narodot,
koe nema vrska nikakva so nesto makedonsko.
Знам јас дека има и во Варна и во Софија македонци па секој втор бугарин има предци од Македонија.За Бугарија не сум бил само на поминување таму потомци на Александар не сретнав.Баш да ти кажам тие по потекло од Македонија се најтврдокорни Бугари.Предходниот Премиер и Претцедателот на Собрание беа по потекло од Македонија.Запознаен сум јас таму како стојат работите не од медиумите туку лично.
А угнетувани што ги е страв нели по телевизијата дават и угнетувани Бугари во МК.

Инаку Бугарите не се замарат многу со историја и споменици туку дали земат добра плата е сега има изроди како Каракачанов кој е попоулен кај нас и кој собира поени токму со предизвикување тензии.


А ова државна работа во Бугарија е срамно да работиш државна работа таму работа се бара во приватен сектор.Јас таму млад човек не сум чул да бара државна работа.Таму младите не се замарат дали ВМРО или СДС за да најдата работа.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
А угнетувани што ги е страв нели по телевизијата дават и угнетувани Бугари во МК.
Угнетувани Бугари во МК ?
Спаска или Љубчо ?

--- надополнето ---

Инаку Бугарите не се замарат многу со историја и споменици туку дали земат добра плата е сега има изроди како Каракачанов кој е попоулен кај нас и кој собира поени токму со предизвикување тензии.
Они до толку не се замараат што дури и не киснат по Македонските форуми и шират Бугарска пропаганда, и они не се платени за тоа.
 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
Ех како живеат Македонците, опнуваат по некоја жолта татарка или некоја силиконка за 2-3 червени и си тераат по патот :pos:

Шала на страна, но јас мислам дека живеат многу тешко...Со еден збор, немаат право на свое ЈАС !
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Угнетувани Бугари во МК ?
Спаска или Љубчо ?

--- надополнето ---



Они до толку не се замараат што дури и не киснат по Македонските форуми и шират Бугарска пропаганда, и они не се платени за тоа.
Бае, од 8 милиони б'лгари единици са на форумов и сметам дека од Пиринот сме единици. Каква пропаганда ширам ас?
За мене вие сте македонци, шом така се осекате. Почитувам го. Некои да намери мое постиране дека тврдам противно.
Езикот ви е македонски шом сте го приели. Но тврдам дека никои стар човек од пиринот, егеиот не е говорил така.
Даже Даме, Гоце и Jане не са пишели и сборели на него. Има писма кои покажуват това. Ама шом сте кажали така да е почитувам го.
Дискутирам на форумот. Но со моите другари од Стримица, Гевгели, Ресен, Охрид не спориме кои каков е. За мене са македонци, за них сум б'лгарин.
Мнже да не мислат така, ама не ми го кажуват. Ама сите знаеме дека сме си блиски и одлично се веселиме и соработуваме.
Знаеш мене колко ме брига они како се осекат? И какво мислат за нас? Ова ни се јаде, ни се пие.

А на другарот провокатор, дека за мене не е македонец, дека сака да не скара му кажувам да се извини за
несправедливите и тежки клетви. И ас ке си зема думите назад на ПП. Не сакам некои со моиа клетва да загази.
Оти на петричани фаштат. Рупите са тамо.

Лека вечер на сите македонци. И на модераторите. Ного работа ке имат горките.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom