Како друштвото влијае на бракот?

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Што знам се менуваат луѓе...досадно му е дома. Најверојатно и јас слично би правел...не поднесувам мали бебиња па затоа и не се женам. Неможам да замислам да чувам мало дете што сере и моча во пелени би збеснал. Па да ме буди ноќно време. За среќа немора да одам на работа живеам од собрани пари. Уште да ме буди ноќно време...хорор.
Ако му е досадно дома ќе идат заедно да прошетаат. Уште во првата година од бракот да ти е досадно дома со личноста која си ја избрал да живеете заедно, значи имаш најдено некоја поинтересна и по мое не е само другарот.

Иначе многу голема причина за да не стапиш во брак и да немаш деца. Тој период со плачки, памперси поминува и децата растат многу брзо. Веќе на 2-3 години разбираат и е многу интересно да го следиш нивниот развој и како постепено учат некои нови работи.

А ти немој ќе останеш без сон. Седи дома, спиј, не се жени, немај деца и троши заштедени пари.
Убаво е на млади години, ама постар сам и ќе нема со кој да сооделиш и добра и лоша вест и ќе бараш такви друштва или ќе се молиш некоја што ја има поминато цел град.


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Ај разводи, глупости, земи детето и оди си е најлесна работа, не?
Што би правела млада мајка со 8 месечно бебе? Ќе има подршка од нејзините родители, мада и тие родители не се вечни.... Ќе наполни детето 4-5 годинки. Мајката ќе сака да има животен партнер покрај нејзе.... Ако 10 души ја меркале сега слободна жена со дете распонот и се намалува на еден двајца кој и ќе размислат дали сакаат да гледаат туѓо дете. Не е ова Америка од филмовите, Македонија е. Стигматизирани самохрани родители. Настрана вработување и можност некој да ти го чува детето...
После таа мајка да си лечи фрустрации како тоа дете и го заебало животот. Да се празни на него. Го сакам/мразам фази.... Лесно е 2-3 рочишта, потпис и враќање на моминсткото презиме... После е тешкото.
Чисто информативно 28 од последните 29 бели масовни убици во Америка се растени без татко...што дефектно дете ќе биде тоа ама ај се само да е среќна мајката.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Чисто информативно 28 од последните 29 бели масовни убици во Америка се растени без татко...што дефектно дете ќе биде тоа ама ај се само да е среќна мајката.
Сакаш да кажеш дека дете што расти во здрава средина само со мајка е полошо од дете што растело со двајца родители кој постојано се карале?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Ако му е досадно дома ќе идат заедно да прошетаат. Уште во првата година од бракот да ти е досадно дома со личноста која си ја избрал да живеете заедно, значи имаш најдено некоја поинтересна и по мое не е само другарот.

Иначе многу голема причина за да не стапиш во брак и да немаш деца. Тој период со плачки, памперси поминува и децата растат многу брзо. Веќе на 2-3 години разбираат и е многу интересно да го следиш нивниот развој и како постепено учат некои нови работи.

А ти немој ќе останеш без сон. Седи дома, спиј, не се жени, немај деца и троши заштедени пари.
Убаво е на млади години, ама постар сам и ќе нема со кој да сооделиш и добра и лоша вест и ќе бараш такви друштва или ќе се молиш некоја што ја има поминато цел град.


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Јас сум психички болен и докторот ми забрани стресови...имам психоза и на секој 6 месеци халуцинирам по месец до месец и пол и незнам на која планета сум...така да не сум за татко. А тоа за сам јасно ми е сум се помирил со тоа. Пари си имам нека ме чува некој за пари не ми е проблем парите, не ми требаат деца 20 години да ги чувам место пензиско осигурување. Може жена ама без деца...барем сега за сега ако ми престанат нападите може ама сега не сум способен 2-3 години да слушам плачење и уште 10 години плус да се грижам за некого. Премногу ми е...ама јас не сум темата.
Сакаш да кажеш дека дете што расти во здрава средина само со мајка е полошо од дете што растело со двајца родители кој постојано се карале?
Да колку што знам подобро е да учи од двајца отколку да се сами под услов да не се тепаат и да не прават нешто страшно...самохрана мајка во 95% од случаите е полош родител дури и од двајца кои баш не им оди. Развод треба да биде само кога е неопходно ептен ако е будала или ја тепа а не дека не ја носи надвор или дека има некој близок другар. За брак конзервативен сум. Младите во 90% од случаите без причина жената се разведува од мажот во денешно време за жал.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Точно, се си мислам ќе се смени нешто.. ама луѓе , на детето му треба татко да. Ама и мене маж. Односи имаме еднаш у месец и тоа јас ако настојувам , ако сакам поише ондак сум нинфоманка а од кого да го вжбарам тоа ако не од него?
Несакам да се откажам туку така и разводот не е заебанцина и лесен меѓутоа ни ова не иде. Ти седи дома и гледај ми го детето, јас без другарите и кафаната неможам. Кога ќе му спомнамразвод силен е дека има луѓе демек а кога отидов кај мајка ми предходно цела недела не се јави да праша како е детето. Го имаш детето дома, ти избираш да скиташ наместо како татко да поминеш времр со него и да го прошеташ. Која е поентата да го сакаш кога нема да е тука.
Има друга и таму наоѓа задоволство, не може маж кој е кратко време во брак и само една партнерка да издржи повеќе од три дена, а не пак еднаш месечно.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Да колку што знам подобро е да учи од двајца отколку да се сами под услов да не се тепаат и да не прават нешто страшно...самохрана мајка во 95% од случаите е полош родител дури и од двајца кои баш не им оди. Развод треба да биде само кога е неопходно ептен ако е будала или ја тепа а не дека не ја носи надвор или дека има некој близок другар. За брак конзервативен сум. Младите во 90% од случаите без причина жената се разведува од мажот во денешно време за жал.
Двајца другари од друштво ми се растени едниот без татко, другиот без мајка и татко (со баба и дедо). Една другарка што учеше со мене во средно е растена со самохрана мајка. Сите тројца се премногу успешни луѓе и животот им е ептен среден, а тие се чесни. Имам уште неколку познаници и другари кои се растени со самохрани родители, не се толку успешни, но не се ни лоши луѓе. Сигурен ли си за болдираното?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Двајца другари од друштво ми се растени едниот без татко, другиот без мајка и татко (со баба и дедо). Една другарка што учеше со мене во средно е растена со самохрана мајка. Сите тројца се премногу успешни луѓе и животот им е ептен среден, а тие се чесни. Имам уште неколку познаници и другари кои се растени со самохрани родители, не се толку успешни, но не се ни лоши луѓе. Сигурен ли си за болдираното?
Сум читал некои студии дека е многу лошо посебно за машко дете да расте само со Мајка...незнам лично никој. Ама психолози викаат дека статистички е многу лошо во научни студии. Се смета дека најголем фактор за насилство и сиромаштија кај црнците во САД се самохрани мајки. За МК незнам...ако има податоци воопшто.
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Сум читал некои студии дека е многу лошо посебно за машко дете да расте само со Мајка...незнам лично никој. Ама психолози викаат дека статистички е многу лошо во научни студии.
Остави научни студии, се` зависи со какви вредности и на каков принцип е растено детето, воспитување, домашна култура и слично. Подобро детето да има само еден родител кој правилно ќе го воспита и изгради како личност отколку да живее во лоша заедница со двајца родители.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Подобро е да се учи од двајца родители ако е се како што треба. Но, никако самохрана мајка не е полош родител од оние родители кои не се еден за друг и цел живот пред развод.
Ако има видено една таква и готово 95% се како неа.

Ако немате растено со самохран родител не пишувајте глупости. Фали уште еден родител, но кога си сам тогаш подеднакво ги играш и двете улоги.
Од искуство пишувам и кој ги ебе тие научни студии. Искуство фали овде а не прочитал на интернет потешко е машко дете со самохрана мајка.


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Сум читал некои студии дека е многу лошо посебно за машко дете да расте само со Мајка...незнам лично никој. Ама психолози викаат дека статистички е многу лошо во научни студии. Се смета дека најголем фактор за насилство и сиромаштија кај црнците во САД се самохрани мајки. За МК незнам...ако има податоци воопшто.
Демек детето нема да осети дека нешто не е во ред меѓу родителите ама ќе расти во здрава заедница само ако не ја тепа и ќе е поздраво психички од дете растено само со 1 родител без разлика татко/мајка во дом без расправии, кавги? Ај преиспитај се малце..
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Подобро е да се учи од двајца родители ако е се како што треба. Но, никако самохрана мајка не е полош родител од оние родители кои не се еден за друг и цел живот пред развод.
Ако има видено една таква и готово 95% се како неа.

Ако немате растено со самохран родител не пишувајте глупости. Фали уште еден родител, но кога си сам тогаш подеднакво ги играш и двете улоги.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Тоа е и поентата на муабетот.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Демек детето нема да осети дека нешто не е во ред меѓу родителите ама ќе расти во здрава заедница само ако не ја тепа и ќе е поздраво психички од дете растено само со 1 родител без разлика татко/мајка во дом без расправии, кавги? Ај преиспитај се малце..
Родителите денес се изреметени...се им смета и се преоседнати со децата. Сигурно развод не е решение за тоа што некоја и смета што мажот излегува или што ти ја знам. Претеруваат жените...да се разведуваат парови бидејќи имаат проблеми во врската а тоа е лошо за дететот нема логика. Ко божем да го жртвувам бракот за да не видат како се караме пред децата...глупости во боја.[DOUBLEPOST=1520291192][/DOUBLEPOST]
Остави научни студии, се` зависи со какви вредности и на каков принцип е растено детето, воспитување, домашна култура и слично. Подобро детето да има само еден родител кој правилно ќе го воспита и изгради како личност отколку да живее во лоша заедница со двајца родители.
Само студии значат нешто разговор не вреди тоа е анегдотално и има најниска вредност кога се докажува нешто. Со статистичар зборуваш :)
 
Член од
5 март 2018
Мислења
35
Поени од реакции
61
Sum mu go cepkala tel koga mislel deka neznam pin i ne sum nashla nisto, vaka ne se slucilo da zvoni tel ili da se krie koga zbori.. ako stanuva zbor za druga kako da go doznaam toa? Koga stanuva zbor za odnosi imanje, i koga sme bile vo vrska se slucuvalo jas sirotaya da se sreduvam da se spremam da legneme i toj samo da me gushne i da zaspie i taka podolgo vreme.. ne zboruva ni za toa so mene mozebi ima drug problem, ne sum masko ni sum zapoznaena bash so toa.. predhodno on insistirashe na razdelba, i koga ke prasav zoshto sakam da znam.. samo vikashe ne ide i toa e toa.. neam so da praam muabet so tebe ako zboram ke bide toa samo za deteto ... ne e deka ne te sakam ama nema da bideme zaedno ... e aj sega... znam deka treba da se posvetam povekje na sebe i na nesta sto me zasovoluvaat bez da e toj vklucen, ama mn faktori ne mi dozvoluvaat, koj ke go cuva deteto, pa ako me nema podolgo zasto me nema, pa finansii i sl. Znae deka sekogash sum doma obvrzana so deteto, pa e siguren deka neli nema da napravam nisto, znae deka celo vreme ima nekoj doma za ako zatrrba nesto.. pa zatoa i si zima tolkava sloboda da e otsuten.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.185
Поени од реакции
14.456
Чудна работа детето да си го запоставува...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Sum mu go cepkala tel koga mislel deka neznam pin i ne sum nashla nisto, vaka ne se slucilo da zvoni tel ili da se krie koga zbori.. ako stanuva zbor za druga kako da go doznaam toa? Koga stanuva zbor za odnosi imanje, i koga sme bile vo vrska se slucuvalo jas sirotaya da se sreduvam da se spremam da legneme i toj samo da me gushne i da zaspie i taka podolgo vreme.. ne zboruva ni za toa so mene mozebi ima drug problem, ne sum masko ni sum zapoznaena bash so toa.. predhodno on insistirashe na razdelba, i koga ke prasav zoshto sakam da znam.. samo vikashe ne ide i toa e toa.. neam so da praam muabet so tebe ako zboram ke bide toa samo za deteto ... ne e deka ne te sakam ama nema da bideme zaedno ... e aj sega... znam deka treba da se posvetam povekje na sebe i na nesta sto me zasovoluvaat bez da e toj vklucen, ama mn faktori ne mi dozvoluvaat, koj ke go cuva deteto, pa ako me nema podolgo zasto me nema, pa finansii i sl. Znae deka sekogash sum doma obvrzana so deteto, pa e siguren deka neli nema da napravam nisto, znae deka celo vreme ima nekoj doma za ako zatrrba nesto.. pa zatoa i si zima tolkava sloboda da e otsuten.
Штом не сака да има односи, добива секс од друго место. Жално ама ослободи се што побрзо и што побезболно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom