Како друштвото влијае на бракот?

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Spored napisanoto vie ne ste eden za drug. Toa ti e i na tebe jasno , jasno i e i na tie na mesecinata so ziveat.
Imas um sho da praves, ama nemas hrabrost. Celo vreme se lazes sama sebe deka ke se popravat rabotite. Toa e najtipicna osobina kaj zenite - ne gi prifakjat stvarite takvi kakvi sho se, ocekuvaat da se promenat.
Ke si razmisluvas i ke ja analiziras celata vasa vrska uste od start i taka ke znaes so treba da praves. Drugojace ne biva.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Знам, и се обвинувам себе за тоа нормално. Многу пати за било што грешката ја барам во себе ајде може јас претерувам може јас ова може јас она. И самата сум дете на разведени родители и знам колку е тешко, т.е барем мене ми било, и пробувам да не дојде до развод и покрај тоа што голтам мн. Само незнам самата до каде да трпам. Може некој ќе рече смешки се развела зашто искача па секој маж искача. Мн сум се понижила самата сакајки детето да ми расне со двајцата родители покрај себе а од друга страна се уништувам јас што секој ден ми е со нервози. Немам ум што да правам.
Не можеш вака да тераш цел живот, да се измачуваш, патем тоа дете вака повеќе ќе пати кога ќе порасне што ќе ве гледа како се карате или како се одбегнувате отколку да сте разведени. Патем мораш да пробаш повеќе работи пред да одлучиш за развод, не е се така лесно.
Пробај збори да се види каде е проблемот, ако не сака да бара решение собери парталите и оди си ако имаш каде да одиш. Не попуштај некое време, нека доаѓа нека те бара, барај да се смени барем за детето ако не за тебе. Ваљда ќе ти помогнат твоите за прво време па после ќе најдеш нешто работа, дете во јасли или некој ќе се најде, мораш да превземаш чекор по чекор да решаваш ако седиш и чекаш од небо да падне нешто нема од тоа ништо. Или он ќе стане човек или ставај точка.
Сепак ја знаеме само едната страна, ова што ти го велиш, другата не сме ја чуле, без осудување но може он гледа нешто вина во тебе. Стварно не знам ама пробај реши си го случајот додека е свежо, со среќа.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Знам, и се обвинувам себе за тоа нормално. Многу пати за било што грешката ја барам во себе ајде може јас претерувам може јас ова може јас она. И самата сум дете на разведени родители и знам колку е тешко, т.е барем мене ми било, и пробувам да не дојде до развод и покрај тоа што голтам мн. Само незнам самата до каде да трпам. Може некој ќе рече смешки се развела зашто искача па секој маж искача. Мн сум се понижила самата сакајки детето да ми расне со двајцата родители покрај себе а од друга страна се уништувам јас што секој ден ми е со нервози. Немам ум што да правам.
Не се замарај...па и да ви е шугав бракот. Не оди по шеми, снајди се. Најголем проблем настанува од премногу размислување и анализирање. Многу мразам кога некоја ја цени врската со оценки или по некој стандарди измислени од незнам што и кој.
Не се разведувај само напрај си тебе да ти е убаво...најди си некоја занимација. Искачање далеку е од причина за развод...денешно време младите за тешки глупости се разведуваат и си прават непотребни стресови...најверојатно тој е малку чукнат ама одвратно ќе му биде со дете што не го гледа секој ден после. Со оглед какви се судовите на жените им даваат се...затоа несакам да сум во брак страв ми е од судот и законите кои се доста анти-машки...а жените тоа го злоупотребуваат многу и ги мотивираат да се разведат. Ова е сериозен општествен проблем.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
35
Поени од реакции
61
Точно, се си мислам ќе се смени нешто.. ама луѓе , на детето му треба татко да. Ама и мене маж. Односи имаме еднаш у месец и тоа јас ако настојувам , ако сакам поише ондак сум нинфоманка а од кого да го вжбарам тоа ако не од него?
Несакам да се откажам туку така и разводот не е заебанцина и лесен меѓутоа ни ова не иде. Ти седи дома и гледај ми го детето, јас без другарите и кафаната неможам. Кога ќе му спомнамразвод силен е дека има луѓе демек а кога отидов кај мајка ми предходно цела недела не се јави да праша како е детето. Го имаш детето дома, ти избираш да скиташ наместо како татко да поминеш времр со него и да го прошеташ. Која е поентата да го сакаш кога нема да е тука.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Не дека ве осудувам ама имате бебенце од осум месеци а помалку од година брак... значи бракот настанал како „последница“ на бебенцето а господинот сега го гледа како терет на грб и пробува да избега од реалноста... ти треба разговор според мене, пробај да разговараш со него а пробај и со со неговите со кои живеете заедно, кажи им дека тие како баба и дедо се супер што се тука ама и таткото треба да игра улога во животот на бебето од старт а не само го направил и сега снајдувајтесе јас одам по кафани и со друштво до зори. Што побрзо сфати таткото дека пет минути слатко значи и цел живот татко толку подобро а ако не сфаќа тогаш ако бебето му е вишок треба ти самата да одлучиш дали и ти ќе си вишок заедно со него па ќе си ја пробате среќата сами без и онака неприсутниот татко.

Сега читам дека и не си ги исполнува брачните „обрски“... извини вака на дирекново ама да не се празни тој на друго место за жал...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
35
Поени од реакции
61
Што знам се менуваат луѓе...досадно му е дома. Најверојатно и јас слично би правел...не поднесувам мали бебиња па затоа и не се женам. Неможам да замислам да чувам мало дете што сере и моча во пелени би збеснал. Па да ме буди ноќно време. За среќа немора да одам на работа живеам од собрани пари. Уште да ме буди ноќно време...хорор.
Инаку јас би си ја водел секаде жена ми или девојка ми ако ми е добра додуше спротивно прво би раскинал ако неможе да одеме секаде заедно.
Може е проблемот што имаш очекувања...очекувања значат и разочарувања. Нема замисли и планови...како биде така.
Незнам збори со него ваљда ќе каже што му смета...мене лично бебе ми смета. И пари кошта многу а мислам дека ќе ми биде и голем стрес и ќе ми го наруши конфорот. Барем сега за сега иако немам малку години дури може и ми е пројдено „просечното“ време за женење за една декада.
Не се нервирај прашај го како е, што сака, како си го замислува животот итн...би требало да знае...дури и да ви се различни ставовите незначи дека не треба да си со него. Сум бил со жени кои имале многу различни погледни на животот од мене па ми било супер. Иако е според научни студии послични повеќе си одговараат и имаат постабилни врски. Тоа различностите се привлекуваат важи само за секс а не за меѓучовечки однос.
Нели.. коа е поентата да имаш некој а да не се појавиш никаде со него.. искачај сама бе ми вика. Зошто ми е маж ако постојано треба сама да искачам. Пробувам да разговарам . Незнае да разговара. Не ме замарај ако ти чини седи ако не парталите и кај мајка ти . Незнам што би било да ја свртам топката. Убава девојка сум , млада сум, дали кога не би ме имал толку сигурно како сега бидејки сум постојано нешто би се променило.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
35
Поени од реакции
61
Што знам се менуваат луѓе...досадно му е дома. Најверојатно и јас слично би правел...не поднесувам мали бебиња па затоа и не се женам. Неможам да замислам да чувам мало дете што сере и моча во пелени би збеснал. Па да ме буди ноќно време. За среќа немора да одам на работа живеам од собрани пари. Уште да ме буди ноќно време...хорор.
Инаку јас би си ја водел секаде жена ми или девојка ми ако ми е добра додуше спротивно прво би раскинал ако неможе да одеме секаде заедно.
Може е проблемот што имаш очекувања...очекувања значат и разочарувања. Нема замисли и планови...како биде така.
Незнам збори со него ваљда ќе каже што му смета...мене лично бебе ми смета. И пари кошта многу а мислам дека ќе ми биде и голем стрес и ќе ми го наруши конфорот. Барем сега за сега иако немам малку години дури може и ми е пројдено „просечното“ време за женење за една декада.
Не се нервирај прашај го како е, што сака, како си го замислува животот итн...би требало да знае...дури и да ви се различни ставовите незначи дека не треба да си со него. Сум бил со жени кои имале многу различни погледни на животот од мене па ми било супер. Иако е според научни студии послични повеќе си одговараат и имаат постабилни врски. Тоа различностите се привлекуваат важи само за секс а не за меѓучовечки однос.
Нели.. коа е поентата да имаш некој а да не се појавиш никаде со него.. искачај сама бе ми вика. Зошто ми е маж ако постојано треба сама да искачам. Пробувам да разговарам . Незнае да разговара. Не ме замарај ако ти чини седи ако не парталите и кај мајка ти . Незнам што би било да ја свртам топката. Убава девојка сум , млада сум, дали кога не би ме имал толку сигурно како сега бидејки сум постојано нешто би се променило. Незнам на кај да терам ..[DOUBLEPOST=1520282497][/DOUBLEPOST]
Не дека ве осудувам ама имате бебенце од осум месеци а помалку од година брак... значи бракот настанал како „последница“ на бебенцето а господинот сега го гледа како терет на грб и пробува да избега од реалноста... ти треба разговор според мене, пробај да разговараш со него а пробај и со со неговите со кои живеете заедно, кажи им дека тие како баба и дедо се супер што се тука ама и таткото треба да игра улога во животот на бебето од старт а не само го направил и сега снајдувајтесе јас одам по кафани и со друштво до зори. Што побрзо сфати таткото дека пет минути слатко значи и цел живот татко толку подобро а ако не сфаќа тогаш ако бебето му е вишок треба ти самата да одлучиш дали и ти ќе си вишок заедно со него па ќе си ја пробате среќата сами без и онака неприсутниот татко.

Сега читам дека и не си ги исполнува брачните „обрски“... извини вака на дирекново ама да не се празни тој на друго место за жал...
Бебчето ни е направено свесно, бидејки тој сакаше премногу. Јас дури сакав да се исчистам сметајќи дека има уште многу пред тоа ама не ми дозволи. Сакаше дете. Неговите ме подржуваат максимално во се. Дури му се заканија дека ќе го избркаат од дома доколку нешто се случи да се оделат од детето ама ништо не допира до него.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Бебчето ни е направено свесно, бидејки тој сакаше премногу. Јас дури сакав да се исчистам сметајќи дека има уште многу пред тоа ама не ми дозволи. Сакаше дете. Неговите ме подржуваат максимално во се. Дури му се заканија дека ќе го избркаат од дома доколку нешто се случи да се оделат од детето ама ништо не допира до него.
Не знам што да кажам, размазен мамин син на кој ни мајка му не може да му каже ништо повеќе. Единствено што ми паѓа на памет дека зема огромна плата од која сите во куќата живеат па затоа и сите маубети не допираат од него затоа што е „сигурен“ дека ништо не може да се промени и дека мора да биде по негово. Извини ама не беше таков самобендисан додека бевте во врска и пред да останеш бремена? Ама искрено врати си меморија каков беше а не дека ти беше заслепена од неговата добрија, љубезност, почитување...
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
@JustDe колку време бевте во врска претходно и дали таков бил и тогаш?
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Колку глуп совет "не се замарај, па и да ви е шугав бракот". Девојката кажува дека има проблем со тоа што мажот и не и посветува доволно внимание, одбива да излегува заедно со неа, односи имаат еднаш месечно (?!), а згора на тоа ако не и одговарало да си одела кај мајка му. Најдобро седни и прашај го во што е проблемот, имате бебе и најдобро е да расчистите сега отколку кога ќе порасни а вие сеуште не сте го решиле проблемот и го потиснувате во вас, не знаете на каков начин тоа ќе се одрази кон него.

Многу веројатно е и дека дечкото има нешто на "странa" па затоа се однесува вака..
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Нели.. коа е поентата да имаш некој а да не се појавиш никаде со него.. искачај сама бе ми вика. Зошто ми е маж ако постојано треба сама да искачам. Пробувам да разговарам . Незнае да разговара. Не ме замарај ако ти чини седи ако не парталите и кај мајка ти . Незнам што би било да ја свртам топката. Убава девојка сум , млада сум, дали кога не би ме имал толку сигурно како сега бидејки сум постојано нешто би се променило.
Претпоставувам дека ова те нервира...мене лично чудно ми е. Повеќе проблемот како е дали му си досадна дали сака други авантури може му се чини дека било рано за брак. Луѓето се чудни кога е во прашање брак, за мене врска и брак е исто само логично продолжување на врската ако е стабилна и добра. Ништо не треба да се смени...ама имаат луѓето некои очекувања.
Тоа „не знае да разговара“ ми звучи како некоја негативна тензија меѓу вас...Што е како е и зошто незнам ти треба да си знаеш подобро од мене.
Секој теоретски може да си најде друг/друга па и ти со дете. Тоа не е проблем...ама ни решение. Затоа луѓето имаат по 10-20 бивши па се несреќни...јас не сум некој кој лесно прекинува врска треба стварно...речиси и никогаш не сум разкинал а сум имал многу малку врски и тоа долги па сега сум сам веќе подолго време. На се се навикнува човек...и си има предности и негативности.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
35
Поени од реакции
61
Не знам што да кажам, размазен мамин син на кој ни мајка му не може да му каже ништо повеќе. Единствено што ми паѓа на памет дека зема огромна плата од која сите во куќата живеат па затоа и сите маубети не допираат од него затоа што е „сигурен“ дека ништо не може да се промени и дека мора да биде по негово. Извини ама не беше таков самобендисан додека бевте во врска и пред да останеш бремена? Ама искрено врати си меморија каков беше а не дека ти беше заслепена од неговата добрија, љубезност, почитување...
Не бил. За тоа викам дека ми е криво. Толку му беше битно да ми ги исполнува желбите. Не бог знае што, ете да гледаме филмче и сл. Секој момент го користеше за да ме гушне баци и тоа не го криел од никој . И други луѓе се чудат и неможат да го препознаат.
Не знам што да кажам, размазен мамин син на кој ни мајка му не може да му каже ништо повеќе. Единствено што ми паѓа на памет дека зема огромна плата од која сите во куќата живеат па затоа и сите маубети не допираат од него затоа што е „сигурен“ дека ништо не може да се промени и дека мора да биде по негово. Извини ама не беше таков самобендисан додека бевте во врска и пред да останеш бремена? Ама искрено врати си меморија каков беше а не дека ти беше заслепена од неговата добрија, љубезност, почитување...
[DOUBLEPOST=1520283462][/DOUBLEPOST]
@JustDe колку време бевте во врска претходно и дали таков бил и тогаш?
Година дена. Не .. тогаш се беше да видам јас среќна и се што правевме заедно[DOUBLEPOST=1520284339][/DOUBLEPOST]Еве уште ова ќе го кажам притоа ви благодарам ма сите за одвоеното време. Значи стварно пробувам да разговарам. Не да се карам туку да разговарам. Велам седни и кажи жи што е проблемот, да најдеме некој компромис заедничко решение. Одговор на тоа е нема за што да разговарам јас, таков сум и тоа е тоа. Предходнава недела ослабев 5кг за една недела од нервози. Вреди ли? Сакам да се изборам за да успееме заеднички да го израснеме детето ама некогаш немам сила. Психички сум изморена. Постојано да се поправам јас, а тој да биде таков сум и тоа е. Најверојатно ја злоупотребува мојата љубов, ама што треба , кога не ти чинам добра да станам јас ѓубре за да те заболи и тебе за да се освестиш? Јас ако отидам до кај другарка на кафе у комшии ондак лом ќе ме направи зашто не сум кажала, а јас што појма немам каде е во 6 савајле тоа не е битно, додека седат сите ќе седам и јас. Ама не сите имаат жена и дете дома што те мисли.
Жими се ми иде да се разведам само за да види дека не ми е целиот свет во рака како што мисли. И тоа ну го кажав, ако тебе не ти е гајле за мене, нема да те жалам ама ич око нема да ми трепне.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.519
Поени од реакции
34.648
... начинот како се однесува твојот „тазе“ сопруг се сведува само на едно - друга женска и тоа не некоја сега запозната туку сигурно некоја што ја имал долго време при срце, а бил одбиен од неа, а сега кога си е женет „таа“ сигурно покажала интересирање за него и ете ти скриена „љубовна врска“ ...
само едно ме мачи, неговото однесување кон бебето, не постои таква антипатија на родител доколку мисли дека бебето е негово, но што ако нешто се сомнева воопшто дали бебето е негово? и каде е тука улогата на неговите родители за грижа за однесување на нивниот син кон внучето? тука не ми е јасна работата... или ти нешто не си искрена во твоето образложување, сигурна си дека е така како си ја опишала ситуацијата дома пред и за време на бракот? и уште еден сличен случај имаше ваков да на крај испадна дека бракот, детето всушност биле само параван за народот и за родителите, а да дотичниот си имал другар кој му бил и љубовен партнер, да не речам скриено хомо ориентиран, на жалост !
 
Член од
14 август 2010
Мислења
5.507
Поени од реакции
5.818
Можеби и поради детето е таков, може глупаво ова звучи, но слично и мене ме снајде. Почна да прави работи кои не ми личеа на него, а претходно две години во брак бевме. И одкога го добивме детето, почна по малку да се менува а маж ко маж не може да издржи тоа што жена може.Ако го почуваше детето еден саат мн му беше, и што се случи си купи мотор почна да шета, да не речам бега од дома, си најде ново друштво.
Но сега сме многу подобро, не знам или период или што беше, но помина.
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
Не бил. За тоа викам дека ми е криво. Толку му беше битно да ми ги исполнува желбите. Не бог знае што, ете да гледаме филмче и сл. Секој момент го користеше за да ме гушне баци и тоа не го криел од никој . И други луѓе се чудат и неможат да го препознаат.
[DOUBLEPOST=1520283462][/DOUBLEPOST]
Година дена. Не .. тогаш се беше да видам јас среќна и се што правевме заедно[DOUBLEPOST=1520284339][/DOUBLEPOST]Еве уште ова ќе го кажам притоа ви благодарам ма сите за одвоеното време. Значи стварно пробувам да разговарам. Не да се карам туку да разговарам. Велам седни и кажи жи што е проблемот, да најдеме некој компромис заедничко решение. Одговор на тоа е нема за што да разговарам јас, таков сум и тоа е тоа. Предходнава недела ослабев 5кг за една недела од нервози. Вреди ли? Сакам да се изборам за да успееме заеднички да го израснеме детето ама некогаш немам сила. Психички сум изморена. Постојано да се поправам јас, а тој да биде таков сум и тоа е. Најверојатно ја злоупотребува мојата љубов, ама што треба , кога не ти чинам добра да станам јас ѓубре за да те заболи и тебе за да се освестиш? Јас ако отидам до кај другарка на кафе у комшии ондак лом ќе ме направи зашто не сум кажала, а јас што појма немам каде е во 6 савајле тоа не е битно, додека седат сите ќе седам и јас. Ама не сите имаат жена и дете дома што те мисли.
Жими се ми иде да се разведам само за да види дека не ми е целиот свет во рака како што мисли. И тоа ну го кажав, ако тебе не ти е гајле за мене, нема да те жалам ама ич око нема да ми трепне.
Една од две можности ми паѓа на памет:

1. Период е, ќе му помине. Комуникацијата е златна работа.
2. Не му е период, таков е и не те заслужува ни тебе ни детето. Ако е ова второво, пакувај куферите дур е време. Што ако те поддржуваат неговите, можеби сето тоа е лажно. Ретко кој родител „плука“ на свое дете, па и тие на нивниот син. Нема поента повеќе да остануваш во отровен брак. Земи си го детето и оди си, ако гледаш дека ништо не се расчистува. Немој да му бидеш играчка и понатаму. Подобро детето да не знае кој му е татко додека не порасне, отколку да расте во лоша средина.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.922
Ај разводи, глупости, земи детето и оди си е најлесна работа, не?
Што би правела млада мајка со 8 месечно бебе? Ќе има подршка од нејзините родители, мада и тие родители не се вечни.... Ќе наполни детето 4-5 годинки. Мајката ќе сака да има животен партнер покрај нејзе.... Ако 10 души ја меркале сега слободна жена со дете распонот и се намалува на еден двајца кој и ќе размислат дали сакаат да гледаат туѓо дете. Не е ова Америка од филмовите, Македонија е. Стигматизирани самохрани родители. Настрана вработување и можност некој да ти го чува детето...
После таа мајка да си лечи фрустрации како тоа дете и го заебало животот. Да се празни на него. Го сакам/мразам фази.... Лесно е 2-3 рочишта, потпис и враќање на моминсткото презиме... После е тешкото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom