Како до трајна емиграција во Австралија?

Член од
8 април 2010
Мислења
68
Поени од реакции
46
Se molat site upateni koi mozat da mi pomognat so informacii za emigriranje vo Avstralija. Situacijata e sledeca : Nasinec od tamu mi veti deka moze da mi prati garantno pismo, za rabota tamu. Mi rece deka treba da apliciram za skilled visa. So ogled na toa deka sum totalen laik sto se odnesuva na emigriranjeto, bi sakal da slusnam nasoki, mislenja od upateni. Fala.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Se molat site upateni koi mozat da mi pomognat so informacii za emigriranje vo Avstralija. Situacijata e sledeca : Nasinec od tamu mi veti deka moze da mi prati garantno pismo, za rabota tamu. Mi rece deka treba da apliciram za skilled visa. So ogled na toa deka sum totalen laik sto se odnesuva na emigriranjeto, bi sakal da slusnam nasoki, mislenja od upateni. Fala.
ако нашинецот таму не знае, ние тука па ич
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Ако си убав на фаца и ако одиш редовно во теретана можеш преку фејсбук да најдеш некоја стара баба и да ти прати папири.
Мој другар така направи.

Инаку на темава контактирај го @кано_еко_системи он е своевиден експерт за емигрирање.
 
Член од
8 април 2010
Мислења
68
Поени од реакции
46
Симпатичен сум, она, ме сакаат луѓето, а би работел се, од одржување стари баби, па до носење цигли иако никад не сум носел. Мора да се прошета светот. Засега рутата ми е од кревет, до фридижер, па пред компјутер. :)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Симпатичен сум, она, ме сакаат луѓето, а би работел се, од одржување стари баби, па до носење цигли иако никад не сум носел. Мора да се прошета светот. Засега рутата ми е од кревет, до фридижер, па пред компјутер. :)
Ах чим си легач тогаш ич не се нафаќај да чуваш бабетини.....оти коа ќе ти рече оди смени ми ја пелената,ќе испуштиш душа.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Симпатичен сум, она, ме сакаат луѓето, а би работел се, од одржување стари баби, па до носење цигли иако никад не сум носел. Мора да се прошета светот. Засега рутата ми е од кревет, до фридижер, па пред компјутер. :)
уау симпатичен бил..онака..како бе досега не си бниднал некое симпатично директориште во Македонијава?

баш вакви лењи се првите на кој не им чини земјава и од кој први емигрираат, тоа тие е рутата од кревет до фрижидер е претешака, нема пари бе да ти ибам државата, легаш во кревет а под перницата нема пари , ке идам во Австралија таму и од шољата искачаат долари...

што џаболебари ке имаше земјава, ве клонираат ли некаде???
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Најлесно, се жениш со австраљанка (по можност побогата) и ете ти.

Засега рутата ми е од кревет, до фридижер, па пред компјутер. :)
Ако ти фати лопатата вода, делот засега, ќе го смениш во цел живот.
Цел живот рутата ми е од кревет, до фридижер, па пред компјутер. :)
Шо убо изгледа :)
 
V

Vollstandig

Гостин
И сеа му текна “Еј да бе,ќе идам австралија се фалат имало пари и фрижидерот никош не бил празен“.

Ти коа не си работел , викаш ќе креваш цигли, удри му 8 часа работно време со половина саат пауза за јадење, од сабалје, до кај 15:00 па после дури си појдиш дома ќе се стемни, цел ден тоа циглите ќе ги креваш, еж ќе родиш дури завршиш една смена, а чим си бил легач ништо не бива,пак треба да ти фаќа кликеро, легачи такви и во австралија и во америка ги има многу:)

Најубо ако одиш, земи од овде, разлистај се еден огласник вторник е денеска земи си го, прашај за работа оди прво келнер во некој македонски ресторан 400 денари дневница + бакшиши ќе ти дојдат околу 600-700 денари запотиго дупот мрсен малце па ќе видиш како излегуват парите.Е по година дена ако ти оди и веќе имаш навика значи можиш да аплицираш за странство, иначе сам, ненавикнат на работа шо мајка ќе прајш и сам и пукнат од работа ќе плачиш да ти пратат пари да си дојдиш (ако веќе заминиш).
--- надополнето: Oct 18, 2011 10:31 AM ---
После тоа, за емиграција забораев да ти кажам е малце тешко се чека долго време за виза и останати работи, еве ти на кратко како можеш да заминиш:

Потребно:

21 година
Пасош
Лична карта
завршено средно, по можност факултет, потврда за неосудуван,познавање аглиски.
да ти гарантира некој со гарантно писмо дека ќе останиш
и да те примат од австралиска амбасада.

а најлесно ти е да си се ожениш со стара бабичка, од која ќе наследиш се...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Добро бе луѓе, човекот фино и културно праша дали некои има некакви информации околу процесот на емигрирање во Австралија. Зошто му се нафрлате како хиени? Те мрзлив бил, те предавник, те баби да гледал. Ако знае некој да му каже нешто паметно арно, ако не, поќутете...

На темата. Ако те интересира емигрирање со иселеничка виза, тое е долготраен и макотрпен процес. Се поднесуваат документите во Австралија преку некој тамошен адвокат или агенција, и се чека. Тоа дали ќе ја добиеш таа виза зависи од тоа дали си дефицитарен кадар за таму, колку го познаваш јазикот (се полага IELTS) дали си женет, и еден куп такви работи. Се чека една до две години.

Ако пак сакаш да одиш со туристичка виза, нека ти пуштат роднините гаранција од таму, од тука ќе ги собереш потребните документи, и правец Австалиска амбасада во Белград. Една напомена, ако заминеш со туристичка виза, и ако таму те фатат да работиш на црно, гаранцијата која твоите роднини ја плаќаат за тебе, може да им биде одземена...
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Симпатичен сум, она, ме сакаат луѓето, а би работел се, од одржување стари баби, па до носење цигли иако никад не сум носел. Мора да се прошета светот. Засега рутата ми е од кревет, до фридижер, па пред компјутер. :)
А што ти фали вака? Седи си тука што ќе мкнеш цигли у Австралија.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Ти требаат неколку работи:
Еден куп пари
Трпение
Нерви
Среќа
Да си млад
Да положиш IELTS
Образование
Да си професионално обучен во една од овие струки
Некој во Австралија што ќе ти помогне
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
уау симпатичен бил..онака..како бе досега не си бниднал некое симпатично директориште во Македонијава?

баш вакви лењи се првите на кој не им чини земјава и од кој први емигрираат, тоа тие е рутата од кревет до фрижидер е претешака, нема пари бе да ти ибам државата, легаш во кревет а под перницата нема пари , ке идам во Австралија таму и од шољата искачаат долари...

што џаболебари ке имаше земјава, ве клонираат ли некаде???
Изгледа претерале со лоботомијата.
Изгледа тебе животот ти е премногу лесен. Којзнае дали живееш во државава света за тебе. изгледа не.

Една проста и глупа работа која ја избегнувате насилно. Објасни ми...

Дали сфаќаш зошто на македонците ми “мрзи“ да работат во оваа скапанарија од држава, додека не ги мрзи да работат за клети држави како Австралија, Канада, Швајцарија, германија, Словенија, Норвешка, ... т.е држави во кои има повеќе патриоти од овде што се котат.

кажи ми, зашто овде ги мрзи, а таму не?

Зашто?
а?
Зашто бе?

Дали е заради тоа што истиот труд во тие клети земји е платен за разлика од душовадењето овде?

А?
Може дали е до тоа?
Може?
а?
а?

Инаку, на момчето што ја отвори темата, го разбирам и му посакувам се најдобро и да успее да ја напушти оваа скапаница и ....кулирај таму.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
уау симпатичен бил..онака..како бе досега не си бниднал некое симпатично директориште во Македонијава?

баш вакви лењи се првите на кој не им чини земјава и од кој први емигрираат, тоа тие е рутата од кревет до фрижидер е претешака, нема пари бе да ти ибам државата, легаш во кревет а под перницата нема пари , ке идам во Австралија таму и од шољата искачаат долари...

што џаболебари ке имаше земјава, ве клонираат ли некаде???
Еј, a уште појако вака. Замисли да е ова Куба, и да му забраните на сите да ја напуштат оваа убавина. Јако е, а?

Замисли држава каде што твојата полиција ги чува твоите спортисти на големите натпреварувања да не случајно пребегнат од толку убавина, и да не побараат азил?

Милина една, а?

Овој ќе прашувал за емиграција??!! Море се тоа во гулаг да се испрати, да видат тие мрза...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom