Како до работа во Афганистан?

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.726
Поени од реакции
9.837
Premnogu mala para za takvo zapustuvanje.
Плата од 40-60 000 долари мала.. може за инжењер у НАСА ..а за просечен Македонец е огромна.. и за какво запуштување збориш?
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
ubavo objasneto :)
--- надополнето: Dec 7, 2011 5:36 PM ---

тоа што казувас дека 1-ва плата ако му дадеш на посредникот незнам кој ти казал ама јас да ти кажам дека е лага ти ке му дадеш на регрутерот 1-ва пллата за џабе а тој што само ке пушта апликација и ако биде биде ако не на здравје бричење
Не ме имаш добро разбрано. Платата што ја даваш ја делат регрутерот и посредникот. Посредникот има за работа да ти изработи cv да го аплицира на страната да те информира за работите како се одвиват и кога ке те викнат , нормално и да ти наплати. А регрутерот само да те испрати и да поминиш на интервјуто претходно кажав дека тоа постоеше ама сега го нема . Регрутер од Америка - Бил имаше свои посредници скопје и куманово кои претходно тие биле во Афганистан и се запознал тој земаше плата од 20 000 месечно и од посредување уште толку ама лаком г'з крв се*e за жал е взатвор и не работи во флуор повеке. Иначе процедурата преку него врвеше за 2 недели заминуваше а по нормална постапка можи да си чекаш со години да те викнат а не знаеш и дали ке заминеш
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
Premnogu mala para za takvo zapustuvanje.
мала пара?? Како демек ние сме Германија па 40-50 000 € не се нешто збориме за поголемиот број македонци/просечниот,за тој што не се нешто секоја чест
 
Член од
8 април 2010
Мислења
68
Поени од реакции
46
мала пара?? Како демек ние сме Германија па 40-50 000 € не се нешто збориме за поголемиот број македонци/просечниот,за тој што не се нешто секоја чест
Jas pravam ko ovoj sto rece TheMayor, palam patikite i zapadna Evropa. I podobro da crncam vo Berlin otkolku da crncam vo Kandahar.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Jas pravam ko ovoj sto rece TheMayor, palam patikite i zapadna Evropa. I podobro da crncam vo Berlin otkolku da crncam vo Kandahar.
Само првата плата ти ја земаат посредникот и регрутерот значи околу 3000-4000 долари. после ти си тераш далје до промоции, градиш кариера Logcap е компанија каде се гради кариера затоа сите остануваат дур не ги избркаат или дур не им се здосади , а и да им се здосади одмараат 1 година и пак одат:)
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
Jas pravam ko ovoj sto rece TheMayor, palam patikite i zapadna Evropa. I podobro da crncam vo Berlin otkolku da crncam vo Kandahar.
абе ако можеш,ако имаш шанса
--- надополнето: Dec 7, 2011 6:35 PM ---
предноста на afgha е што за разлика од западна европа не е проблем престој,бугарски пасош и работа,сеа работата е таква како и у з.европа само по платена и услови тешки само за пари се иде таму за ништо друго
 
Ф

ФилипМакедон

Гостин
Аха, а кои услови треба една девојка да ги исполнува за да отиде? :)
Досега се немам распрашувано, ме заинтересира сега:)
Услови за женско?во Авганистан?ке ми извиниш на муабетот ама услов е да се "натртиш" на некој војник или оние Американци во администрацијата што се па тогаш со сигурност си примена...што мислите зошто е претепана онаа нашана таму...
Мој добронамерен совет е никој да не оди таму(ни машко ни женско),затоа што платата е ептем смалена,а Америте не заменија со оние од Бандини серијата што се,затоа што им се поблиску за транспорт а и поефтина работна сила... и ни падна репутацијата таму,затоа што во последен период отидоа многу наркомани и оние што незнаат да бекнат англиски па многу и вратија...
--- надополнето: Dec 7, 2011 7:00 PM ---
Но ако веќе сте одлучиле по овој пат,аплицирајте во Флуор(никако Дајнер корп),ако сакате редовна плата и сигурен транспорт до дома...секако ако го владеете англискиот добро и да имате некого таму за логистика...
 

Геврек

O ALQUMISTA
Член од
6 ноември 2008
Мислења
770
Поени од реакции
483
Сум слушал дека цв-то било многу важно, по што се разликува цв-то за Авганистан од останатите т.е обични цв-иа?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.726
Поени од реакции
9.837
Услови за женско?во Авганистан?ке ми извиниш на муабетот ама услов е да се "натртиш" на некој војник или оние Американци во администрацијата што се па тогаш со сигурност си примена...што мислите зошто е претепана онаа нашана таму......
Нема врска ова...не да нема врска , на памет лупаш,,не си свесен колку жени од Куманово отидоа таму,па ни еден муабет не се слушна за таква ствар..напротив , многу се строги правилата за тоа, ако во случај сексуално вознемируваш жена,одма под ХИТНО те депортираат назад..

е сега на некоја ако и мрда опашот , ќе се снајде она ,па може со фелацио на некој Амер и ќе постигне нешто.. случајот со претепаната мислам дека е нешто така
--- надополнето: Dec 8, 2011 12:00 PM ---
Сум слушал дека цв-то било многу важно, по што се разликува цв-то за Авганистан од останатите т.е обични цв-иа?
Во ништо не се разликува.. само треба да си убедлив во делот за работното искуство, а ако имаш некој сертификат , тоа е плус шанса.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Ако седне овде некој да пишува што има идено или уште е таму ке ви каже дека ова што сте го пишувале се само ДЕЗИНФОРМАЦИИ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom