Како до појасна слика за работите?

С

Сатори

Гостин
~*~

На кој начин одредени работи можете најдобро да ги прифатите, подобро да ги сфатите и да ви остават посилен впечаток, без оглед дали ќе биде добар или лош?
Дали е тоа преку пишаниот, кажаниот збор или сликата?
Уживам во добро склопени и сликовити реченици многу повеќе отколку во било која слика на светот.Веројатно многу подобро ги перцепирам и анализирам работите кога знам што некој конкретно сакал да каже.За разлика од тоа, сликата ми нуди безброј варијанти на перцепирање што е добро за развивање на креативноста и фантазијата, но и недостасува дел на конкретност и точно определено толкување.
Далку од тоа дека пишаниот збор тоа не го нуди, само варијантите не се толку широки и опцијата за некој да биде добро разбран е поголема.
Што повеќе делува на вас? Опуштено да прочитате и полека да ја впивате информацијата, да потонете во нечиј добар говор или да гледате слика, па сами да си заклучите што таа сака да ви каже, без друг на било кој начин тоа да ви го наметне?
Претходно кажав што преферирам, но кога примам битни информации за мене, секогаш тоа го правам полека, со доза на задоволство и уживање, за да можам подобро да го впијам неопходниот податок.
Сликите, за разлика, ги гледам во еден здив и брзо го губам интересот за нивно понатамошно анализирање.
А од друга страна, како можете вие подобро да се изразите и како мислите дека луѓето повеќе ве разбираат?
Дефинитивно преку зборови, концизно ги кажувам работите кога ми е до тоа, затоа знам често да ја извртам реалната слика на работите кога не сакам сите да ме разберат.
Но, кога ми е до тоа да бидам јасна, лесно ги преточувам мислите во зборови кои што, барем јас така мислам, даваат добра претстава за тоа што всушност сум мислела.
Пример, има луѓе од форумов кои и лично ги познавате. Како обожавате повеќе да комуницирате со нив? Каде мислите дека вие повеќе сте прифатени ... тука или надвор?
Зависи.
Има луѓе од Форумов кои што просто ги обожавам, подраго ми е нормално да ги гледам и комуникацијата да тече во живо, отколку да разговарам со нив преку МСН.Секако, се случува со некои луѓе да имам добра МСН-комуникација, но едноставно да не се склопувам добро со нив во „реален“ разговор.
Јас лично, каде каде подобро се снаоѓам кога сум во близна на луѓето, зошто сум страшно многу поопуштена и пријатна, кога некој ми го гледа лицето наместо само буквите.
Или кога сте на училиште. Кои предмети повеќе ви одат? Тие со многу читање, пракса или со сликање? Во кои сте подобри?
Итн итн итн ...:pipi:
Ораторство во секоја смисла на зборот, педагогија, психологија, философија, историја, социологија, теоријата секогаш ми била добра страна и + сакам многу да зборувам, додека теорискиот дел од физиката, хемијата, ми се силна страст.
Ликовно, никогаш не сум сакала.:devojce 1:
 
Член од
5 април 2008
Мислења
33
Поени од реакции
0
Епа вака не дека сега јас ќе дадам точен одговор на оваа тема , иако темава е доста дискутабилна. Сите 3 работи : пишаниот, кажаниот збор или сликата се надополнуваат меѓу себе . Кога би постоела само слика ние не би знаеле ништо точно за неа, него само би нагаѓале. Исто е и со кажаните и писаните работи , нив ќе ги разбереме пак секој на свој начин. сепак кога би постоела слика да го објасни она што е напишано и зборови или текст за она што е нацртано, тогас би се рабрале подобро, а и впечатокот би бил поголем без разлика дали е добар или лош. Според мене разговорот во живо е најдобар.Тогаш освен вербална комуникација ,можеме да го посматраме понашањето на нашиот соговорник и о дтоа да извлечеме уште повеке.
А кога станува збор за наметнувањето тука веке е многу потешко да се каже, кој кому што наметнува .
Сепак тоа зависи од карактерот на самиот човекот, еве вака (ке пробам да објаснам , само незнам дали ке ми успее) , станува збор за некоја си тема вие го кажувате вашето мислење, а тој/таа негово или нејзино мислење , и сега што настанува еден автомацки не се слага со мислењето на другиот, зашто , затоа што мисли дека од него се прави будала или неговото мислење не се важи. Најбитно е да се проучи своето како и мислењето на другиот , па можеби на крај ке се сложите со неговото. :toe:
Ова е само мое мислење.
Иначе мене повеке ми оди праксата, од се другото ми е вака :lud: :lud:
Тоа е тоа , како што реков ова е доста дискутабилна тема. Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom