Како до побели заби..

Дискусија во форумот 'Мода и убавина' започната од фетГај1, 20 јуни 2018.

 1. фетГај1

  фетГај1

  Член од:
  6 ноември 2017
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  9
  Препарати, искуства?
   
  На whatto му/ѝ се допаѓа ова.
 2. staycalm

  staycalm prof. d-r potpaluvach na konzervi

  Член од:
  12 јануари 2013
  Мислења:
  2.246
  Допаѓања:
  1.544
  Го имам ова. На моите заби функционираше, веќе по 3то користење се забележуваше голема разлика, само што достигнаа одредена белина и не белеат повеќе, не знам дали е до тоа што на почеток 3 пати во една недела го употребив а сеа ретко (еднаш месечно, некогаш и поретко), до забиве, или толку му е јачината :D.

  Евтино е во споредба со професионално белеење ама пак тоа е побезбедно најверојатно. Не сум имал никакви проблеми со забите/непцата после користење, само што се малку чувствителни 15тина минути после користењето.
   
 3. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.814
  Допаѓања:
  4.227
  ...кога ќе ги остраниш факторите зашто ти поцрнаа забите ( а сигурна сум дека знаеш зошто :D) за извесен период забите повторно ќе си го добијат својот природен бел сјај, све друго е оштетување на забната глеѓ !

  [​IMG]
   
 4. staycalm

  staycalm prof. d-r potpaluvach na konzervi

  Член од:
  12 јануари 2013
  Мислења:
  2.246
  Допаѓања:
  1.544
  Нит пушам нит пијам често кафе, здрави заби имам и се миев како мал редовно. Едноставно на некои луѓе забите им се природно пожолти, а за тоа дали е оштетување, не знам, можда :D
   
  На фетГај1 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.814
  Допаѓања:
  4.227
  ... ајде кажи конкретно кај тебе со хидроген белењето во ред ли е за глеѓта?
   
 6. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  77.137
  Допаѓања:
  161.081
  Не сте арни со хидроген на заби
   
  На redfogv му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  77.137
  Допаѓања:
  161.081
  Не сте арни со хидроген на заби
   
 8. staycalm

  staycalm prof. d-r potpaluvach na konzervi

  Член од:
  12 јануари 2013
  Мислења:
  2.246
  Допаѓања:
  1.544
  Стварно не сум запознат со тоа што е штетно а што не, ама само кажувам од лично искуство со производот што го линкнав горе дека не сум имал никакви видливи/чувствителни оштетувања. Можеби е штетно, не знам.

  https://www.huffingtonpost.com/thom...-hydrogen-peroxide-whiten-teeth_b_780554.html
  арно ама чим типов ко доктор го употребува, зашо да не и ние :D
   
 9. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.626
  Допаѓања:
  32.145
  Јас имам видено едно девојче кое напред тие заби си ги лакираше со лак за нокти. :pos:

  Глупо изгледа ептен бели како снег, но со редовно миење 2-3 пати во денот си ја имаат онаа природно бела бела боја. Повеќе овошје во исхраната и тоа е.
   
 10. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  77.137
  Допаѓања:
  161.081
  Почекај некоја година, ќе се чуеме кога нема да можеш чаша вода да испиеш.
   
  На Scirea и Solaire of Astora им се допаѓа ова.
 11. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.626
  Допаѓања:
  32.145
  Ќе пие со цевка.

  Sent from my Mi A1 using Tapatalk
   
 12. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  77.137
  Допаѓања:
  161.081
  Сто пати имам кажано дека мајка ми и татко ми се најглупите створења во универзумот што ги премислуваат пациентиве што ќе дојдат за белеење на заби. Најлесно заработени пари. За пломба ќе се натега 400 денари скапо ќе им е ама за белеење ќе извадат колку и што ќе им побараш, ќе трпат кога нема да можат да зборат на улица зш ветерот ќе им смета на забите ама важно ќе имаат заби како Фирмино :D
   
  На Scirea, whatto, Solaire of Astora и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. redfogv

  redfogv Царица

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  1.636
  Допаѓања:
  1.081
  Не трошете веднаш пари за белеење заби кај стоматолог.Скапо е,а и може да се зезнете.
  Директно ставање хидроген пероксид на забите дефинитивно може да ги уништи.Ако толку ви треба,го има како состојка во поблага форма во некои пасти за заби и средства за миење/плакнење уста.
  Инаку,јас имам видено подобрување на бојата на забите(ми станаа побели) од пастите Signal(конкретно онаа Signal White System) i Sensodyne(Sensodyne Fluoride и Sensodyne Multi Care).
  Кој има подлабок џеб,може да ја проба пастата Curaprox.
  Има и разни пасти за заби со јаглен,па може да пробате некоја.
   
  На devilko му/ѝ се допаѓа ова.
 14. GavolRulz

  GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  10.841
  Допаѓања:
  6.555
  Исто :unsure:
   
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 15. devilko

  devilko ♆ wicked one ♆

  Член од:
  28 август 2014
  Мислења:
  923
  Допаѓања:
  2.768
  Со редовно миење и одржување на забите ќе им ја вратите природната белина.Јас со Сигналот не видов некои резултати, а овие што се црниве со јаглен, не знам колку се делотворни. :toe:
  Би ви препорачал Colgate Whitening Fluoride and Calcium паста за заби, ја има во сите маркети и не е скапа. За неколку нијанси знае да ги обели и да им го врати сјајот и тоа за релативно брзо време се воочува разликата.
  [​IMG]
  Е сега доколку сакате да ви блескаат како лед фарови во темница, тогаш пробувајте со секакви препарати, ама бидете спремни и за последиците.
   
  redfogv, Mich0MKD, whatto и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  77.137
  Допаѓања:
  161.081
  Мијте ги по три пати на ден и ќе видите одма разлика и тоа во неколку нијанси. Тоа го правев кога носев протези зошто ме иритираше блуткавиот вкус во устата, се губи свежината многу брзо па сабајле, пред/после школо и навечер миев заби и кога ги извадив протезите и докторката ги спореди фотографиите испадна побели забите откако ги извадив од пред да ги ставам.
   
  Scirea, redfogv, whatto и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.

Сподели преку: