Како до побели заби..

S

staycalm

Гостин
Го имам ова. На моите заби функционираше, веќе по 3то користење се забележуваше голема разлика, само што достигнаа одредена белина и не белеат повеќе, не знам дали е до тоа што на почеток 3 пати во една недела го употребив а сеа ретко (еднаш месечно, некогаш и поретко), до забиве, или толку му е јачината :D.

Евтино е во споредба со професионално белеење ама пак тоа е побезбедно најверојатно. Не сум имал никакви проблеми со забите/непцата после користење, само што се малку чувствителни 15тина минути после користењето.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.364
Препарати, искуства?
...кога ќе ги остраниш факторите зашто ти поцрнаа забите ( а сигурна сум дека знаеш зошто :D) за извесен период забите повторно ќе си го добијат својот природен бел сјај, све друго е оштетување на забната глеѓ !

 
S

staycalm

Гостин
...кога ќе ги остраниш факторите зашто ти поцрнаа забите ( а сигурна сум дека знаеш зошто :D) за извесен период забите повторно ќе си го добијат својот природен бел сјај, све друго е оштетување на забната глеѓ !

Нит пушам нит пијам често кафе, здрави заби имам и се миев како мал редовно. Едноставно на некои луѓе забите им се природно пожолти, а за тоа дали е оштетување, не знам, можда :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.364
Нит пушам нит пијам често кафе, здрави заби имам и се миев како мал редовно. Едноставно на некои луѓе забите им се природно пожолти, а за тоа дали е оштетување, не знам, можда :D
... ајде кажи конкретно кај тебе со хидроген белењето во ред ли е за глеѓта?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.487
Не сте арни со хидроген на заби
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.487
Не сте арни со хидроген на заби
 
S

staycalm

Гостин
Не сте арни со хидроген на заби
Стварно не сум запознат со тоа што е штетно а што не, ама само кажувам од лично искуство со производот што го линкнав горе дека не сум имал никакви видливи/чувствителни оштетувања. Можеби е штетно, не знам.

https://www.huffingtonpost.com/thomas-p-connelly-dds/can-hydrogen-peroxide-whiten-teeth_b_780554.html
арно ама чим типов ко доктор го употребува, зашо да не и ние :D
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Јас имам видено едно девојче кое напред тие заби си ги лакираше со лак за нокти. :pos:

Глупо изгледа ептен бели како снег, но со редовно миење 2-3 пати во денот си ја имаат онаа природно бела бела боја. Повеќе овошје во исхраната и тоа е.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.487
Стварно не сум запознат со тоа што е штетно а што не, ама само кажувам од лично искуство со производот што го линкнав горе дека не сум имал никакви видливи/чувствителни оштетувања. Можеби е штетно, не знам.

https://www.huffingtonpost.com/thomas-p-connelly-dds/can-hydrogen-peroxide-whiten-teeth_b_780554.html
арно ама чим типов ко доктор го употребува, зашо да не и ние :D
Почекај некоја година, ќе се чуеме кога нема да можеш чаша вода да испиеш.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.487
Ќе пие со цевка.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Сто пати имам кажано дека мајка ми и татко ми се најглупите створења во универзумот што ги премислуваат пациентиве што ќе дојдат за белеење на заби. Најлесно заработени пари. За пломба ќе се натега 400 денари скапо ќе им е ама за белеење ќе извадат колку и што ќе им побараш, ќе трпат кога нема да можат да зборат на улица зш ветерот ќе им смета на забите ама важно ќе имаат заби како Фирмино :D
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Не трошете веднаш пари за белеење заби кај стоматолог.Скапо е,а и може да се зезнете.
Директно ставање хидроген пероксид на забите дефинитивно може да ги уништи.Ако толку ви треба,го има како состојка во поблага форма во некои пасти за заби и средства за миење/плакнење уста.
Инаку,јас имам видено подобрување на бојата на забите(ми станаа побели) од пастите Signal(конкретно онаа Signal White System) i Sensodyne(Sensodyne Fluoride и Sensodyne Multi Care).
Кој има подлабок џеб,може да ја проба пастата Curaprox.
Има и разни пасти за заби со јаглен,па може да пробате некоја.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.598
Поени од реакции
11.142
Сто пати имам кажано дека мајка ми и татко ми се најглупите створења во универзумот што ги премислуваат пациентиве што ќе дојдат за белеење на заби. Најлесно заработени пари. За пломба ќе се натега 400 денари скапо ќе им е ама за белеење ќе извадат колку и што ќе им побараш, ќе трпат кога нема да можат да зборат на улица зш ветерот ќе им смета на забите ама важно ќе имаат заби како Фирмино
Исто :unsure:
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.819
Поени од реакции
5.925
Со редовно миење и одржување на забите ќе им ја вратите природната белина.Јас со Сигналот не видов некои резултати, а овие што се црниве со јаглен, не знам колку се делотворни. :toe:
Би ви препорачал Colgate Whitening Fluoride and Calcium паста за заби, ја има во сите маркети и не е скапа. За неколку нијанси знае да ги обели и да им го врати сјајот и тоа за релативно брзо време се воочува разликата.

Е сега доколку сакате да ви блескаат како лед фарови во темница, тогаш пробувајте со секакви препарати, ама бидете спремни и за последиците.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.487
Мијте ги по три пати на ден и ќе видите одма разлика и тоа во неколку нијанси. Тоа го правев кога носев протези зошто ме иритираше блуткавиот вкус во устата, се губи свежината многу брзо па сабајле, пред/после школо и навечер миев заби и кога ги извадив протезите и докторката ги спореди фотографиите испадна побели забите откако ги извадив од пред да ги ставам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom