Како до бугарски сертификат после вакцијанција во странство (Србија)?

Член од
12 март 2019
Мислења
26
Поени од реакции
40
Дечки здраво.
Како што гласи насловот, ме интересира како да добијам бугарски сертификат дека сум се вакцинирал за Корона вирус КОВИД-19?
Јас се вакцинирав во Србија. Имам бугарско државјанство.

благодарам (y)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.533
Дечки здраво.
Како што гласи насловот, ме интересира како да добијам бугарски сертификат дека сум се вакцинирал за Корона вирус КОВИД-19?
Јас се вакцинирав во Србија. Имам бугарско државјанство.

благодарам (y)
kakov bugarin si be ognen? bar da bese plamenko...

eve @TrendS ke objasni ako saka bar 10 pati do sega objasnuvase na kovid temata ako ne citaj tamu.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Прашај на некој бугарски форум.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Дечки здраво.
Како што гласи насловот, ме интересира како да добијам бугарски сертификат дека сум се вакцинирал за Корона вирус КОВИД-19?
Јас се вакцинирав во Србија. Имам бугарско државјанство.

благодарам (y)
Просто и едноставно, НИКАКО не можеш да го извадиш.
Не можеш да добиеш вакцинален сертификат од држава каде што НЕ си примил прва/втора доза.
Добиваш и го користиш сертификатот од државата каде што си вакциниран. Во случајов Србија.
Јас го користам српскиот дигитален зелен сертификат за патување во странство и останато (влез во молови, кафичи, ресторани и сл.). Без апсолутно никаков проблем.

Ајде кога сме кај бугарскиот дигитален сертификат.
Тој се вади на
Потребни податоци:
ЛК/Пасош
НРН (национален референтен број) од примена втора доза
Потоа системот те пронаоѓа, НО само доколку дозите си ги примил во Бугарија. Така да невозможно е да го имаш бугарскиот сертификат.

Српскиот сертификат симни си го (доколку го немаш) како што имам напишано подолу и УЖИВАЈ!
Дигиталниот зелен сертификат е на српски и англиски. QR кодот кога ќе го скенираш, добиваш линк што води према Влада на Р. Србија. Кога ќе го кликнеш линкот, во него се наоѓаат СИТЕ можни твои лични и вакцинални податоци, со што истиот е невозможно да биде фалсификуван и ги исполнува СИТЕ Европски стандарди.

Симни си од тука, кликни на зелениот тастер ПОРКЕНИ УСЛУГУ
- избери јазик српски/англиски
- избери верзија дали ти е за печатење или за во телефон (по желба)
- внеси ја шифрата од потврдата што ја имаш добиено по примена втора доза (во горниот лев агол на листот ја имаш)
- внеси си го бројот на пасошот
- избери држава која го издала пасошот (Македонија)
- внеси меил каде да ти биде испратен сертификатот
- штиклирај тоа дека си согласен да ти се обработат податоците и кликни ПОДНЕСИ ЗАХТЕВ

За неколку секунди го имаш сертификатот на меил. Јас користам печатена верзија, на граница листот го подавам заедно со пасош. Го скенираат QR кодот, ги проверуваат податоците (1 мин работа) и толку. Си влегуваш во државата каде што си тргнал.

За патување во ЕУ треба да бидат изминати 14 дена по примање на втора доза.

Среќен пат!
ПС Во Германија, Шпанија и Грција (до сега каде што сум патувал со него) за влез во ресторани, молови и слично, кажи им да го скенираат со обичен читач, не со европски криптиран мод. Одма кликнуваат на друг тастер и го читаат српскиот QR без проблем.
На граница си знаат, не треба ништо да кажуваш. Ти кажувам од лично искуство.
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.109
Поени од реакции
818
Не можеш.
Сертификат ти издава установата каде што си се вакцинирал, т.е. таа во Србија.

Иако звучи смешно, можеби може судски да се преведе, сепак е легален документ, само што е со дигитален потпис.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Всичко си има процедура за удостоверение :icon_lol:
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Паразит пијавица глиста ај на бугарски форум
 

Kajgana Shop

На врв Bottom