Како до британска виза?

Член од
22 септември 2011
Мислења
41
Поени од реакции
10
има ли некој тука на форумов кој има искуство со вадење на британска виза туристичка, работна било каква? Посредници, документи итн
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Јави се во Британска амбасада, ќе ти закажат фино лепо состанок, ќе те известат за потребни документи и потоа повторно ќе имаш состанок т.е интервју, ќе ги предадеш документите и потоа ќе добиеш одговор. :)
 
Член од
22 септември 2011
Мислења
41
Поени од реакции
10
Јави се во Британска амбасада, ќе ти закажат фино лепо состанок, ќе те известат за потребни документи и потоа повторно ќе имаш состанок т.е интервју, ќе ги предадеш документите и потоа ќе добиеш одговор. :)
проблемот е што ѕвонев ама не давале информации па за тоа прашувам тука
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
проблемот е што ѕвонев ама не давале информации па за тоа прашувам тука
Како можат да не ти даваат информации? Некој наш 100% ти се има јавено па, го мрзело да објаснува. Цццц...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Како можат да не ти даваат информации? Некој наш 100% ти се има јавено па, го мрзело да објаснува. Цццц...
И мене ми беше тоа чудно, ама си реков ај да не коментирам.
Има обично два локали, едниот е за општи информации, другиот е за визи и слично.
 
Член од
22 септември 2011
Мислења
41
Поени од реакции
10
И мене ми беше тоа чудно, ама си реков ај да не коментирам.
Има обично два локали, едниот е за општи информации, другиот е за визи и слично.
не,не уште на говорниот автомат кажува дека не даваат такви информации а знам дека има посредници за тоа во македонија ама незнам како да дојдам до нив.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
3. Documents you must provide
When you apply you’ll need to provide:

  • a current passport or other valid travel identification
  • 2 passport size colour photographs
  • evidence that you can support yourself during your trip, eg bank statements or payslips for the last 6 months
  • details of where you intend to stay and your travel plans - you shouldn’t pay for accommodation or travel until you get your visa
  • a tuberculosis (TB) test certificate (where applicable) if you’re staying longer than 6 months
You need a page in your passport that’s blank on both sides for your visa.

You’ll need to provide a certified translation of any documents that aren’t in English or Welsh.

Read the guidance for a full list of documents you can provide.

You may need to provide additional documents depending on your circumstances.

https://www.gov.uk/general-visit-visa/documents-you-must-provide
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
не,не уште на говорниот автомат кажува дека не даваат такви информации а знам дека има посредници за тоа во македонија ама незнам како да дојдам до нив.
Не знам кај ти е најблиску - Битола или Скопје, но посети ги. Сепак, за виза е муабетов.

https://www.gov.uk/government/world/organisations/british-embassy-skopje
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Иначе да се надоврзам, но јас немам слушнато за посредници за Британска виза, а и зашто би ти требале посредници за нешто што сам можеш да го направиш, само за џабе ќе дадеш пари.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Лижи им гз на интервјуто, величај ги како народ, како си горд што би сакал да одиш во таква голема земја, воодушевен од јазикот и културата. Сериозен сум! Да не фрлиш пари за џабе, а да те одбијат. Дека не ти се враќаат парите назад ако имаш негативен одговор. Искуство од повеќе луѓе што барале чаре таму. И да знаеш, најчесто добиваат тие од поранешните нивни колонии. Имаат антипатија кон Балканов и најтешки се овие за да добиеш. Поздрав и се најдобро!
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Лижи им гз на интервјуто, величај ги како народ, како си горд што би сакал да одиш во таква голема земја, воодушевен од јазикот и културата. Сериозен сум! Да не фрлиш пари за џабе, а да те одбијат. Дека не ти се враќаат парите назад ако имаш негативен одговор. Искуство од повеќе луѓе што барале чаре таму. И да знаеш, најчесто добиваат тие од поранешните нивни колонии. Имаат антипатија кон Балканов и најтешки се овие за да добиеш. Поздрав и се најдобро!
Нема повеќе интервјуа. Пред многу години имаше.

Сега процедурата е ги собираш документите, аплицираш онлине, плаќаш онлине и закажуваш датум. Потоа апликацијата ја принташ и на закажаниот ден одиш и само ги предаваш документите и мислам дека сликаат и земаат отисоци. Порано документите ги разгледуваа во Скопје и ти се јавуваат од 5 до седум работни дена да одиш во амбасада и таму дознаваш дали си добил виза(добиваш пасошот во кој имаш налепница со податоци-тоа е визата) или добиваш плик со твоите документи и образложение зошто си одбиен.

Е најновото е тоа што документите повеќе не се разгледуваат во Скопје туку се праќаат во конзулатот во Белград така што процесот и чекањето се оддолжува.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Нема повеќе интервјуа. Пред многу години имаше.

Сега процедурата е ги собираш документите, аплицираш онлине, плаќаш онлине и закажуваш датум. Потоа апликацијата ја принташ и на закажаниот ден одиш и само ги предаваш документите и мислам дека сликаат и земаат отисоци. Порано документите ги разгледуваа во Скопје и ти се јавуваат од 5 до седум работни дена да одиш во амбасада и таму дознаваш дали си добил виза(добиваш пасошот во кој имаш налепница со податоци-тоа е визата) или добиваш плик со твоите документи и образложение зошто си одбиен.

Е најновото е тоа што документите повеќе не се разгледуваат во Скопје туку се праќаат во конзулатот во Белград така што процесот и чекањето се оддолжува.
Многу битно што не си спомнала а го слушнав од водителот на Антена5 е дека цената е зголемена за 70 евра, токму поради последното (болдираното).
Значи, визата за нас не е повеќе околу 100 евра, туку околу 170.
Ова како инфо го сподели дечкото што секој втор викенд е во Ингланд (пред месец дена беше на Ливерпул-Евертон, сФе да му...).
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Многу битно што не си спомнала а го слушнав од водителот на Антена5 е дека цената е зголемена за 70 евра, токму поради последното (болдираното).
Значи, визата за нас не е повеќе околу 100 евра, туку околу 170.
Ова како инфо го сподели дечкото што секој втор викенд е во Ингланд (пред месец дена беше на Ливерпул-Евертон, сФе да му...).
Ова е корисна информација, меѓутоа не ја знаев. Мајка ми одеше минатиот април, тогаш од скоро беше воведено праќањето на документите во Белград, но сеуште не беше покачена цената. Фала за инфото, кој планира да аплицира ќе му се најде.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ова е корисна информација, меѓутоа не ја знаев. Мајка ми одеше минатиот април, тогаш од скоро беше воведено праќањето на документите во Белград, но сеуште не беше покачена цената. Фала за инфото, кој планира да аплицира ќе му се најде.
Се надевам дека информацијата е грешна а здравје мајка ти ако вади виза во брзо време ќе го демантира оној што оди во Англија ко јас од Ѓорче што одам до Хром по крофни :D
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ова е сајтот каде што јас имав аплицирано. Јас одев 2 години пред мајка ми, и уште тогаш се аплицираше онлине. Сега гледам нешто менуваат, така да потоа мислам дека сите информации ќе бидат достапни.

Се надевам дека информацијата е грешна а здравје мајка ти ако вади виза во брзо време ќе го демантира оној што оди во Англија ко јас од Ѓорче што одам до Хром по крофни :D
Не верувам дека во скоро време ќе оди мајка ми, а оваа година и јас сигурно ќе ја скокнам :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom