Како до Филипините?

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.103
За viza мора дирекно да се оди во амбасада или електронски може? И ако знаеш пример кога ќе бидам тамо ако сакам да останам и подолго од 58 дена дали лесно се продолжува визата итн. Фала

Neznam za viza so mk pasos, jas koristam AUS pasos i ne mi treba viza do 30 dena.

Za podologo od 59 dena (izvini 59 e sega ne e 58) ne mozes so turisircka viza. Ke mora da pravis "visa run" sekoj 59 dena. Imas opcija da izvadis turisticka viza na godina dena kade pri sekoe vleguvanje dobivas novi 59 dena taka da taa ti e najdobrata opcija. Ima eftini letovi do HK, Singapur, Malezija, Thailand taka da sekoj 59 dena ke mora da ides nekade barem na eden den... Od manila obicno toa se pravi vo HK ili Macao zasto se na 2 saati let... Za tebe najlesna opcija ke ti bide singapur, 4 saati let, zasto za SG i malezija ne ti treba viza so MKD pasos...
 
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
За viza мора дирекно да се оди во амбасада или електронски може? И ако знаеш пример кога ќе бидам тамо ако сакам да останам и подолго од 58 дена дали лесно се продолжува визата итн. Фала
Јас сега во Декември ќе одам Филипините. За виза можеш во конзулатот во Тирана да аплицираш.

Праќаш скенирани копии од документите и за 1 недела ти враќат одговор со термин за кога да одеш да ја подигнеш визата ако е се во ред.

Пиши емаил до конзулатот во Тирана ќе ти пратат што трбеа и како треба. Не се многу документи. Повратна авионска карта, место за престој (хотел или ако имаш некој таму да ти прати гарантно писмо), извештај од банка за колку пари имаш на сметка (јас аплицирав за 2 месеца и најмала сума беше 1500 евра на сметка да имаш).

Таму можеш да ја продолжиш визата за подолг предиод, но мислам дека се плаќа 150 долари ( не сум сигурен дали е точно 150, но така ми кажа пријател кога продолжувал, може да е сменето нешто сега)
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Некој да не знае каде се вади Виза за Филипини денес ? гледам Атина пишува ама не враќаат на мејлови,можеби некој знае да подсредува за Виза ?
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
16
Поени од реакции
1
Некој да не знае каде се вади Виза за Филипини денес ? гледам Атина пишува ама не враќаат на мејлови,можеби некој знае да подсредува за Виза ?
drugar i mene mi treba viza za Filipini sakam da odma sto poskoro kazi mi koga ti e vo plan da odis , mozeme da se dogovorime zaedno da ideme
 
Член од
7 август 2010
Мислења
150
Поени од реакции
50
Некој да не знае каде се вади Виза за Филипини денес ? гледам Атина пишува ама не враќаат на мејлови,можеби некој знае да подсредува за Виза ?
Ако сте во можност да се јавите до амбасадата, на емаил се малку тешки во Грција. Кога беше во Италија, комуникацијата беше супер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom