Како до Иран

Член од
15 јуни 2013
Мислења
489
Поени од реакции
526
Здраво,

Некој има одено Иран, Техеран да сподели искуства, што како?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.521
Поени од реакции
182.552

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.088
Поени од реакции
3.313
Здраво,

Некој има одено Иран, Техеран да сподели искуства, што како?

ti vo aus sakase da se selis taka? ova ne ti e bas pametno osven ako nemas uste edno drzavjanstvo/pasos pa da go koristis toa.

iran e smesno eftino, uglavno 50-70% poeftino od mkd, zboram za jadenje, pienje, taksi pa i smestaj sporedeno so skopje. zabava nema, toest se sveduva na zbiranje po doma, alkohol nema, ima parkovi u koj se sobiraat navecer ama pak bez alkohol, cat pat nekoj kafic so sisha mada i toa tesko osven ako ne si so nekoj od tamu.... mi go falea kis, kish ili taka nesto, nekoj ostrov so dobri plazi i rezorti za odmor ama ne bev taka da moze toa e podobra opcija, ides na eftin odmor a vo teheran 2-3 dena da razgledas i da se ubies od jadenje. Ako nemas dobra pricina da ides (pogotovo sega) ne bi ti preporacal, ima dosta drugi eftini drzavi so pomalku zaebancii i poveke sloboda.

od lani veke ne stavaat pecat u pasos ama ne sum siguren deka e bas nekoja prenost u denesno vreme. za viza vo USA gledaat i prasuvaat dali si bil vo iran vo poslednive 10 god i ako si bil tesko USA viza...
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.391
Поени од реакции
4.350
Стварно бе од толку дестинации во светот, баш сега не се иде во Иран после се ова што се случува таму.
Башка еве горе ти кажа членот дека нема слобода никаква, незнам која би била причината да ја посетам оваа држава освен службено.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
752
Поени од реакции
402
Ја би идел до Северна кореја :)
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.331
Поени од реакции
1.849
Стварно бе од толку дестинации во светот, баш сега не се иде во Иран после се ова што се случува таму.
Башка еве горе ти кажа членот дека нема слобода никаква, незнам која би била причината да ја посетам оваа држава освен службено.
Oдбрал да оди во Иран бидејќи му е доста ефтино!. Секој Македонец оди во дестинација таму каде што му е ефтино - поефтино - најефтино.

Зошто нашиве од 207 држави во светов ја избираат за одмор Грчка??? И тоа минимум едно 200.000 луѓе??? Бидејќи им е најефтината држава за одмор во регионов. А не од што има атрактивни, воодушевувачки и импресивни местата...

Да имаа нашиве пари апсолутно немаа да одат на одмор во Грчка, туку ќе одеа каде што ќе посакаат тие. Ќе можеа да си дозволат да одат во било која држава од светов...
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.391
Поени од реакции
4.350
Oдбрал да оди во Иран бидејќи му е доста ефтино!. Секој Македонец оди во дестинација таму каде што му е ефтино - поефтино - најефтино.

Зошто нашиве од 207 држави во светов ја избираат за одмор Грчка??? И тоа минимум едно 200.000 луѓе??? Бидејќи им е најефтината држава за одмор во регионов. А не од што има атрактивни, воодушевувачки и импресивни местата...

Да имаа нашиве пари апсолутно немаа да одат на одмор во Грчка, туку ќе одеа каде што ќе посакаат тие. Ќе можеа да си дозволат да одат во било која држава од светов...
Ех сеа па и ти.
Колку ќе го чини да отиде до Иран со авион?
Сигурно не е 20 евра повратен билет.

Тоа за Грција е очигледно ама и реално во Европа, Грција сигурно е една од подобрите дестинации. Не е дека само македонци идат таму.
Сега кој има повеќе пари ќе иде Миконос, Закинтос, Иос...тие со помал буџет на некој од краците.

И ете колку македонци идат во Украјина или Молдавија?
Најефтините држави во Европа.
Или па ако гледаме за регионов, Албанија е најефтината опција ама не гледам многу македонци да идат таму.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.819
Поени од реакции
11.938
Здраво,

Некој има одено Иран, Техеран да сподели искуства, што како?

ete ti nekoi interesni videa. pobaraj po jutub gi ima dosta mnogu so review za iran. Dobri i pozitivni stranici. Posle ke spodeluvas iskustva, i mene mi e edna od slednite strani za posetuvanje
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.590
Поени од реакции
3.160
Има многу убави работи и места за посета во Иран, дури и многу повеќе од што мислите, но и јас мислам дека периодов не е најдобар.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
489
Поени од реакции
526
ti vo aus sakase da se selis taka? ova ne ti e bas pametno osven ako nemas uste edno drzavjanstvo/pasos pa da go koristis toa.

iran e smesno eftino, uglavno 50-70% poeftino od mkd, zboram za jadenje, pienje, taksi pa i smestaj sporedeno so skopje. zabava nema, toest se sveduva na zbiranje po doma, alkohol nema, ima parkovi u koj se sobiraat navecer ama pak bez alkohol, cat pat nekoj kafic so sisha mada i toa tesko osven ako ne si so nekoj od tamu.... mi go falea kis, kish ili taka nesto, nekoj ostrov so dobri plazi i rezorti za odmor ama ne bev taka da moze toa e podobra opcija, ides na eftin odmor a vo teheran 2-3 dena da razgledas i da se ubies od jadenje. Ako nemas dobra pricina da ides (pogotovo sega) ne bi ti preporacal, ima dosta drugi eftini drzavi so pomalku zaebancii i poveke sloboda.

od lani veke ne stavaat pecat u pasos ama ne sum siguren deka e bas nekoja prenost u denesno vreme. za viza vo USA gledaat i prasuvaat dali si bil vo iran vo poslednive 10 god i ako si bil tesko USA viza...
да сакав/сакам ау да се селам
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.331
Поени од реакции
1.849
Ех сеа па и ти.
Колку ќе го чини да отиде до Иран со авион?
Сигурно не е 20 евра повратен билет.

Тоа за Грција е очигледно ама и реално во Европа, Грција сигурно е една од подобрите дестинации. Не е дека само македонци идат таму.
Сега кој има повеќе пари ќе иде Миконос, Закинтос, Иос...тие со помал буџет на некој од краците.

И ете колку македонци идат во Украјина или Молдавија?
Најефтините држави во Европа.
Или па ако гледаме за регионов, Албанија е најефтината опција ама не гледам многу македонци да идат таму.
Иран и за мене е убава дестинација за туризам, но не само за мене и на многу македонци им е убава дестинација. За мене можам да речам дека Иран е најубава дестинација во Блискиот Исток!!! Ама зошто не можат да одат? Се знае зошто??? Во Иран одат доста луѓе за туризам ама од сите држави што се граничат со него... Значи во Иран има доста туристи Сиријци, Оманци, Јеменци, Саудијци, Турци, Руси, Авганистанци, Пакистанци...

Сега кој има повеќе пари ќе иде Миконос, Закинтос, Иос. Тоа ќе одат нормално од повеќето македонци со повисок буџет... И тоа можат да одат во хотели со 5-6 каде што е ноќевање 500€ од човек... Останатите сиромаси македонци ќе одат во кампој, шатори, бунгалови и во приватен смештај. И ќе се товарат на тргвење во ѓепекот со вреште компири, холандеза патлиџани, вреште пиперки, крастајци, полна ќеса со грав, неколку литри масло Brilliant, два пакета пиво крали марко 6 пута литар и пол, 2 пакети кисела вода пелистерка, 6-7 лебој, портокалова плинска боца од 23L , фрижидерче мини од 40l и два зелени шатори... И на заминување ќе одат ќе купат облека, ама на места што се бетер на Шутка Скопје...

А иначе и во тие региони (Миконос, Закинтос, Иос.) одат и од другите држави... Ама одат најсиромашните Германци, Французи, Енглези, Скандинавци. Холанѓани... Луѓе од тие држави со најниски плати, социјални случаи и пензионери со најниски пензии...

И Албанија одат најповеќе Македонци од Охрид, Струга, Дебар, Ресен, Битола и Прилеп. Од другите градови навистина многу малку одат...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
4.088
Поени од реакции
3.313
Na bliskiot istok najdobra turisticka destinacija bez konkurencija e Oman samo sto za tamu treba mnogu pari, bukvalno poevtino e da ides na odmor u Francija ili Spanija nego vo Oman.

Iran e daleku od dobra turisticka destinacija osven ako ne si avanturist i nekoj sportski tip pa da batalish Teheran (3 dena se dovolno) i da ides nekade da vozis tocak ili da kisnish na plaza. Ima 3-4 pogolemi grada kade ima ete istorija i ako ve interesira muslimanska arhitektura i dzamii da se razgledaat. Mene licno mi e krivo sto ne otidov do Persopolis (imase tura za nekoj $70tina dolari so autobus, moze da letas ako sakas u nekoj relik od 70tite ama toa nekako neznam kolku e pametno... Imav rabota a ne mi se ostanuvase podolgo pa i 900km da ti gi tepam u bus u eden pravec sto znam na kraj bataliv moze sepak trebase da idam posto tamu pak ne se vrakam.

Realno Iran e eftina destinacija od SK se stiga za nekoj 400-500e povratna preku Istanbul i ke ti treba uste edno 1000e za 2-3 nedeli da isteras, ova e so setanje, plakanje turi, transport, vleznici itn. Ako sedis samo u teheran ke ti trebaat nekoj 20-30tina dolari dnevno plus smestaj. Jadenje e evtino, hoteli se evtini, luge zborat angliski i uglavno se dobro educirani i gostoprimlivi. Bezbedno e, imaat OK hrana, ima i slicnosti so nasata balkanska i totalno razlicna ako sakate da probate nesto novo (odlicen eftin kavijar ($50 za 50 grama od prodavnica, u hotel bese $80 za 50 grama beluga kavijar, ima drugi poefini ako sakate), dosta raboti so safron, probajte sladoled so safron, interesni slatki, jadev edni mini tulumbi bukvalno 5cm golemi. Druga bitna rabota sto ne spomnav predhodno e deka treba da si nosite kesh so sebe posto stranski kreditni/debitni ne rabotat. Ne menjaj pari na aerodrom (minimalno 20-30 dolari kolku da imas nesto kesh dur dojdes u grad) nadvor razlikata vo kursot e 20-30% povisoka nego na aerodrom.
 
На врв Bottom