Како да си направите вебстрана?

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.216
Поени од реакции
1.304
Дечки што е фората на правење страна од почеток од 0 , за разлика од страна преку WordPress,Blogger..

Маката е преголема .. Али ако видиш можеш да правиш страни преку вордпрес и да купуваш теплејтс страната ќе ти биде џам..

Ме интересира ова пошто планирам да се запишам на факултет нешто поврзано со хтмл,јава,цсс јазиците.. пошто доста добра услуга е оваа а и платена е..
 
Член од
12 септември 2012
Мислења
70
Поени од реакции
72
Фората за правањe web страни од нула, е убаво, ама чисто за тебе и за колегите.
Да се знае дека разбираш тоа што го правиш.

CMS-ите( WordPress, Joomla..) се многу добри, и вооште не се за потценување. Во суштина ако веќе учиш инфоматика, подобро е да се насочиш кон PHP, не знам Java. Мислам дека таму има многу повеќе дефицит.

Бидејќи клентот не прашува и не го интерсира дали ти ќе му го направиш во код по код, или готов CMS ќе земеш.
Важно е да му мрда :D
Така да, со HTML ќе имаш преголема конкуренција.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
154
Поени од реакции
26
Да ама ако немаш познавање од ХТМЛ и слично! тогаш во Јоомлата или Вордрпес си многу ограничен... така да брат за добар webprobramer ти треба буквално се! :D
 
Член од
12 септември 2012
Мислења
70
Поени од реакции
72
Да ама ако немаш познавање од ХТМЛ и слично! тогаш во Јоомлата или Вордрпес си многу ограничен... така да брат за добар webprobramer ти треба буквално се! :D
За Joomla има само едитирано
Но за Wordpress не се согласувам.
Можеш доста многу да го едитираш. Само треба малко да се изпомачаиш со PHP-то :)
 

Arta

I AM THE YUMMY PIE!
Член од
26 јуни 2011
Мислења
142
Поени од реакции
49
Dali moze nekoj da mi kaze kade mozam da kupam domain .mk??
fala od napred :*
--- надополнето: 18 јануари 2014 во 01:10 ---
Dali moze nekoj da mi kaze kade mozam da kupam domain .mk??
fala od napred :*
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Имам едно прашање можеби е за овде можеби не, многу познавања од програмирање неам ама имам желба да си го решам проблемов и да научам. Проблемот е, како можам да едитирам најлесно темплејт, боја, текст и такви работи.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
908
Имам едно прашање можеби е за овде можеби не, многу познавања од програмирање неам ама имам желба да си го решам проблемов и да научам. Проблемот е, како можам да едитирам најлесно темплејт, боја, текст и такви работи.
Не ти треба програмирање. Цсс и хтмл не се програмски јазици. Научи ги нив, имаш милион можности за учење на нет, и ќе знаеш да си едитираш едноставни ствари.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.463
Поени од реакции
2.863
Дајте бе некое добро туторијалче за поврзување на доменот со Worldpress?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
15.351
Поени од реакции
21.388
Дајте бе некое добро туторијалче за поврзување на доменот со Worldpress?
vlezi u godaddy ili kaj so ti e kupen domejnot smeni nameservers od noviot hosting so ti gi pratile na mail koga si go kupil, logiraj se u hostingot posle i dodaj go domainot, pisi na youtube how to add new domain to cpanel i ke ti izlezat dosta
 
Член од
2 јули 2015
Мислења
121
Поени од реакции
18
Има некој со врши вакви курсеви односно учење на хтмл?
 

almostanangel

...за малку =)
Член од
22 декември 2008
Мислења
98
Поени од реакции
0
Да прашам... Дали ако си изработиш блог/страница на wordpress или слично, можеш подоцна да ја регистрираш твојата страница да завршува само со .com ??? Ич не ми е јасно, знам дека може смешен сум, ама тоа е...
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.459
Поени од реакции
2.004
Да прашам... Дали ако си изработиш блог/страница на wordpress или слично, можеш подоцна да ја регистрираш твојата страница да завршува само со .com ??? Ич не ми е јасно, знам дека може смешен сум, ама тоа е...
Можеш. Ќе и направиш да редиректира до .com домеинот
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
22
Поени од реакции
5
За почетници и луге кои не се упатени во програмирање препорачувам вордпрес, вика, блогер...
А за тие што знаат хтмл, цсс, јаваскрипт и се во средно или на факултет секој нека се надоградуваат се повеќе.

p.c. Му давам предност на хтмл со цсс и јс него на овие engines за креирање сајстови
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
232
Поени од реакции
99
Zdravo decki.
Nekoj od vas slucajno da ne znae kako i da se kupi domain name bez da ja hostam stranata na nivniot sajt. Probuvam sam da si hostam strana ali slabo ide i mi treba da e bezplatno zasto seuste ucam i go nemam toj luksuz.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom