Како да се спречи иритација после бричење?

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Па добро има разлики кај секого,јас експериментирав и си најдов решение во http://www.argos.co.uk/wcsstore/argos/images/62-4431620SPA70UC496233M.jpg.Машинката го сече влакното без да ја иритира кожата за разлика од бричот,но добро кај секого е различно:toe:

Знам дека е офтопик!

Ама ако сакаш да кажеш од дека да набавам таква машинка!

Иначе ја батали и бричови и се, се бричам со една машинка ако може така да се рече пошо е за шишање таа:kesa:sram, ама неам друг избор, зашо коа се бричам со брич БИЛО КАКОВ мислам кожата ми се дере, та не со топла и да се попарам па не бива.
Сега за тоа барам некоја машинка која ке ми врши работа!:toe:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Јас пак, ниту со топла вода се бричам, ниту сум имал иритација до сега.

Сепак кај секој зависи од кожата, кај мене неможе да поднесе да се бричам ретко. Најмногу до недела можам да издржам, после станува неподносливо и целото лице ме чеша.

Инаку користам Gillette Mach 3 обичен. Сум имал и турбо тие се срање.

Со машинка до сега не сум пробал од проста причина што неам :smir:

Е сега како да се спречи иритацијата, пробај нанеси пена за бричење на лицето, па поседи 1 минута и почни да се бричиш. Мислам дека и така се добива некој ефект...
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Јас пак, ниту со топла вода се бричам, ниту сум имал иритација до сега.

Сепак кај секој зависи од кожата, кај мене неможе да поднесе да се бричам ретко. Најмногу до недела можам да издржам, после станува неподносливо и целото лице ме чеша.

Инаку користам Gillette Mach 3 обичен. Сум имал и турбо тие се срање.

Со машинка до сега не сум пробал од проста причина што неам :smir:

Е сега како да се спречи иритацијата, пробај нанеси пена за бричење на лицето, па поседи 1 минута и почни да се бричиш. Мислам дека и така се добива некој ефект...

Верувај и тоа сум го пробал, касапница се правам кај вратот кога дојдам, вака по лицето не!
Иначе кај вратот влакната ми се некако ептен крути, кој знае, затоа батали се сега со машинката само ја кратам фактички, онака со Брич не сум се избричел едно 2 години може има, само со машинката!:toe:
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.392
Поени од реакции
2.430
Користам Gillette Mach 3 Turbo ,немам иритација.Топла вода пред и ладна после бричење,ставеш балсам по бричење и уживаш
 
Член од
22 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
2
Decki, povekje e do pripremata za bricenje odkolku samoto bricenje. Jas imam dosta osetliva koza i mnogu lesno dobivam iritacii, osobeno na vratot. Vekje nekoe vreme ja koristam slednava praktika:

1. Se bricam vednas posle tusiranje. Toplata voda gi omeknuva vlaknata (gi nababruva) i taka polesno se bricat. Isto taka i porite na kozata se otvaraat za da ovozmozat polesno lizganje na bricot. Isto taka moze i da upotrebite i regenerator za kosa koj dopolnitelno ke gi omekne vlaknata.
2. Potoa go mijam liceto so sapun za lice so granuli (so topla voda) koj dlabinski ke gi iscisti porite od sekakvi necistotii koi, dokolku neiscisteni, mozat da dovedat do iritacii
3. Nanesuvam ulje so etericni masla i go vtrijuvam vo bradata. Toa gi podiga vlaknata i dozvoluva bricot da lizga po liceto
4. Koristam krem za bricenje namesto pena. penata ima alkohol i go susi liceto sto moze da dovede do iritacii. Kremot ima daleku povekje sostojki koi go lubrificiraat liceto. Kremot go nanesuvam so old school cetka. Cetkata idealno go nanesuva kremot pod bradata i gi podiga vlaknata za polesno bricenje.
5. Koristam Bezbednosen bric (safety razor) so menuvanje na zileti. Toj e podobar od site moderni bricevi so patroncinja poradi toa sto vtorite znaat da tegnat i kubat sto vo golema mera pridonesuva za iritacii.
6. Dvapati se bricam. Prviot pat bricam isklucivo vo pravec na rast na vlaknata a ne kontra. Taka tegnenjeto i kubenjeto e minimalno. Potoa povtorno nanesuvam krem i bricam kontra za najmazno bricenje. Mnogu e bitno da se brici bez pritiskanje na bricot za kozata osobeno koga se brici kontra. Taka se namaluvaat/izbegnuvaat iritaciite. Isto taka dobro e da se optegnuva kozata za polesno bricenje. Ako ne se brici kontra togas ima minimalni sansi za pojava na potkozni vlakna.
7. Se isplaknuvam so ladna voda za da se zatvorat porite
8. Nanesuvam balsam posle bricenje koj ne sodrzi alkohol. Dobro e pred balsam da se stavi i kolonska voda koja sodrzi alkohol za uste podobro zatvoranje na porite.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Decki, povekje e do pripremata za bricenje odkolku samoto bricenje. Jas imam dosta osetliva koza i mnogu lesno dobivam iritacii, osobeno na vratot. Vekje nekoe vreme ja koristam slednava praktika:

1. Se bricam vednas posle tusiranje. Toplata voda gi omeknuva vlaknata (gi nababruva) i taka polesno se bricat. Isto taka i porite na kozata se otvaraat za da ovozmozat polesno lizganje na bricot. Isto taka moze i da upotrebite i regenerator za kosa koj dopolnitelno ke gi omekne vlaknata.
2. Potoa go mijam liceto so sapun za lice so granuli (so topla voda) koj dlabinski ke gi iscisti porite od sekakvi necistotii koi, dokolku neiscisteni, mozat da dovedat do iritacii
3. Nanesuvam ulje so etericni masla i go vtrijuvam vo bradata. Toa gi podiga vlaknata i dozvoluva bricot da lizga po liceto
4. Koristam krem za bricenje namesto pena. penata ima alkohol i go susi liceto sto moze da dovede do iritacii. Kremot ima daleku povekje sostojki koi go lubrificiraat liceto. Kremot go nanesuvam so old school cetka. Cetkata idealno go nanesuva kremot pod bradata i gi podiga vlaknata za polesno bricenje.
5. Koristam Bezbednosen bric (safety razor) so menuvanje na zileti. Toj e podobar od site moderni bricevi so patroncinja poradi toa sto vtorite znaat da tegnat i kubat sto vo golema mera pridonesuva za iritacii.
6. Dvapati se bricam. Prviot pat bricam isklucivo vo pravec na rast na vlaknata a ne kontra. Taka tegnenjeto i kubenjeto e minimalno. Potoa povtorno nanesuvam krem i bricam kontra za najmazno bricenje. Mnogu e bitno da se brici bez pritiskanje na bricot za kozata osobeno koga se brici kontra. Taka se namaluvaat/izbegnuvaat iritaciite. Isto taka dobro e da se optegnuva kozata za polesno bricenje. Ako ne se brici kontra togas ima minimalni sansi za pojava na potkozni vlakna.
7. Se isplaknuvam so ladna voda za da se zatvorat porite
8. Nanesuvam balsam posle bricenje koj ne sodrzi alkohol. Dobro e pred balsam da se stavi i kolonska voda koja sodrzi alkohol za uste podobro zatvoranje na porite.
ти друже како се спремаш за бричење.. според точкиве шо не се дочитуваат од денес за утре се спремаш... ај бниди искрен и кажи колку време ти треба за да се избричиш со сите твои ритуали?
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Мене пак под вратот само малку црвенило ми се појавуе...користам макс три повер...али пред да се бричам го ставам 10-20 минути во ракија..го плакнам и се делкам...
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Decki, povekje e do pripremata za bricenje odkolku samoto bricenje. Jas imam dosta osetliva koza i mnogu lesno dobivam iritacii, osobeno na vratot. Vekje nekoe vreme ja koristam slednava praktika:

1. Se bricam vednas posle tusiranje. Toplata voda gi omeknuva vlaknata (gi nababruva) i taka polesno se bricat. Isto taka i porite na kozata se otvaraat za da ovozmozat polesno lizganje na bricot. Isto taka moze i da upotrebite i regenerator za kosa koj dopolnitelno ke gi omekne vlaknata.
2. Potoa go mijam liceto so sapun za lice so granuli (so topla voda) koj dlabinski ke gi iscisti porite od sekakvi necistotii koi, dokolku neiscisteni, mozat da dovedat do iritacii
3. Nanesuvam ulje so etericni masla i go vtrijuvam vo bradata. Toa gi podiga vlaknata i dozvoluva bricot da lizga po liceto
4. Koristam krem za bricenje namesto pena. penata ima alkohol i go susi liceto sto moze da dovede do iritacii. Kremot ima daleku povekje sostojki koi go lubrificiraat liceto. Kremot go nanesuvam so old school cetka. Cetkata idealno go nanesuva kremot pod bradata i gi podiga vlaknata za polesno bricenje.
5. Koristam Bezbednosen bric (safety razor) so menuvanje na zileti. Toj e podobar od site moderni bricevi so patroncinja poradi toa sto vtorite znaat da tegnat i kubat sto vo golema mera pridonesuva za iritacii.
6. Dvapati se bricam. Prviot pat bricam isklucivo vo pravec na rast na vlaknata a ne kontra. Taka tegnenjeto i kubenjeto e minimalno. Potoa povtorno nanesuvam krem i bricam kontra za najmazno bricenje. Mnogu e bitno da se brici bez pritiskanje na bricot za kozata osobeno koga se brici kontra. Taka se namaluvaat/izbegnuvaat iritaciite. Isto taka dobro e da se optegnuva kozata za polesno bricenje. Ako ne se brici kontra togas ima minimalni sansi za pojava na potkozni vlakna.
7. Se isplaknuvam so ladna voda za da se zatvorat porite
8. Nanesuvam balsam posle bricenje koj ne sodrzi alkohol. Dobro e pred balsam da se stavi i kolonska voda koja sodrzi alkohol za uste podobro zatvoranje na porite.
ти друже како се спремаш за бричење.. според точкиве шо не се дочитуваат од денес за утре се спремаш... ај бниди искрен и кажи колку време ти треба за да се избричиш со сите твои ритуали?
Јас овие ритуали ако треба да ги правам на секое бричење подобро ке си уплатам трајна депилација на лице :pos:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Јас овие ритуали ако треба да ги правам на секое бричење подобро ке си уплатам трајна депилација на лице :pos:
па богами.. 8 точки навел у постот а замисли прво се тушира па сапунче па незнам после уље некакво па двапати бричење... испод 2 саата не поминува па шо сака нека е !
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Еднаш годишно да треба да се бричам според тие „ритуали“, ќе ме мрзи, не па секој втор ден.
 
T

Torchyrus

Гостин
Еднаш годишно да треба да се бричам според тие „ритуали“, ќе ме мрзи, не па секој втор ден.
хмм нигде јас не прочитав колку пати се бричи он годишно , можеби само еднаш годишно и тоа на велигден па затоа прави такви ритуали :pos2::pos2:
 
Член од
22 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
2
Sekoe sabajle se tusiram, toa e navika, taka da jas ne se tusiram samo za da posle se izbricam. Znaci ako sakam da se bricam ne se tusiram specijalno. Valjda me razbirate.

Dva pati nedelno se bricam, posto ve interesira. A celata postapka (ne vklucuvajki go tusiranjeto) ne trae povekje od 10 min. Ako se ispraksiras stvarno ne e povekje od toa, a ke dobies najdobro bricenje sto voopsto mozes da zamislis. Ne sekoja tocka od pogore trosi vreme.

--- надополнето ---


Videte go ova video. Tipot pocnuva so pravenje pena na 1:15 a zavrsuva so vtoroto bricenje na 6:15, znaci 5 minuti pri sto zboruva i objasnuva.

Mienjeto na liceto i trienjeto na ulje ne e povekje od minuta. Pa videte sega kolku trae edno perfektno bricenje.
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
па богами.. 8 точки навел у постот а замисли прво се тушира па сапунче па незнам после уље некакво па двапати бричење... испод 2 саата не поминува па шо сака нека е !

:pos:

изгледа е метро сексуалец :pos:

па си се негува чоекот



инаку јас имам Gillette Fusion Power со батерија ама ми се појавува иритација на вратот (ама не многу и не често) изгледа дека не применувам пред бричење да го мијам лицето со топла вода па после со ладна...... тука лежи зајакот изгледа

и Gillette Fusion Power - от е досега најдобриот според мене и плус има од другата страна со едно сечило наменет за бакембардите демек да се средат и биле многу прецизни само шо јас никогаш да ги погодам :pos:

имав едно време и Gillette Wilkinson (шо би рекол еден од 1 - та страна) :pos:

значи Wilkinson Quattro т.е за четворица (или за четири бричења беше :toe:) само јас од пуста сиромаштија оти беа скапи патроните го користев осум пати :pos: вака ако сите практикуваат ќе пропадни компанијата и не бев многу задоволен од Gillette Wilkinson ама тогаш бев ќефој оти имав замислете со 4 сечила (претходно со години користев со 1 или 2 и се касапев)

нивеи мивеи не користам со години а треба,порано користев некои, појма немам какви беа

а имав пробано со нивеа еднаш или два пати и бев воодушевен од тоа колку го омекнува лицето

п.с а треба и со машинка да пробам ама некоја квалитетна (само ќе ми се олесни џебот со таква)

не знам какви си машинките на Топ Шоп шо ги рекламираа,околу 2000 ден мислам беа
ако знај некој нека кажи



п.п.с на метросексуалецот му биле потребни 10 минути????????????

а мене 15-20 отприлика

изгледа јас сум метросексуалец а не знам :pos:

:salut:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
абе какви ритуали какви глупости.. еве сеа ке ти кажам постапката како ја се бричам!

значи за ја да се избричам ми требаат невероватни 2 саата односно 120 минути од кои 100 минути е првата фаза т.е фазата ДОДЕКА ДА СЕ НАКАНАМ да се избричам 5 минути да се прошуњам натака навака.. после си зеам четката си ја натопувам па со четката се поминувам на лице ( да омекне малку брадата ма да мека брада иам ) со паста си се поминувам се бричам еднашка се мијам и ЧАО ПРИЈАТНО! ТОЛКУ Е!!! П.С глеам спомињате какви жилети такви бкчиња л усиони креми дрн дрн дрн.... баталете све тоа... једино нешто со кое можете НАЈУБАВО да се избиричите е следново




ако ова не ве избричи ништо не ви опмага друго! П.С шо се однесува до геловите кремите и слично... ја си користам најобична колонска вода а најубаво е РАКИЈА !!! друго не !!
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
абе какви ритуали какви глупости.. еве сеа ке ти кажам постапката како ја се бричам!

значи за ја да се избричам ми требаат невероватни 2 саата односно 120 минути од кои 100 минути е првата фаза т.е фазата ДОДЕКА ДА СЕ НАКАНАМ да се избричам 5 минути да се прошуњам натака навака.. после си зеам четката си ја натопувам па со четката се поминувам на лице ( да омекне малку брадата ма да мека брада иам ) со паста си се поминувам се бричам еднашка се мијам и ЧАО ПРИЈАТНО! ТОЛКУ Е!!! П.С глеам спомињате какви жилети такви бкчиња л усиони креми дрн дрн дрн.... баталете све тоа... једино нешто со кое можете НАЈУБАВО да се избиричите е следново




ако ова не ве избричи ништо не ви опмага друго! П.С шо се однесува до геловите кремите и слично... ја си користам најобична колонска вода а најубаво е РАКИЈА !!! друго не !!
Не дека имам којзнае каква брада али од кај се набавува ова чисто ме интересира и што пари е? Иначе и јас користам само колонска а пена за бричење не ни користам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom