Како да се спречи иритација после бричење?

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Јас користам Mach 3 брич и пена. Одлични се.
Прво ја поминувам брадата со топла вода, па ставам пена, но чекам малку да постои. Потоа се бричам и за крај афтершејф, кој го купив од Red One на приземје во ГТЦ, карши сендвичарата Нино и до сега му немам најдено замерки.

Иритација на кожата не ми се појавила до сега. А со Вилкисон никад више. Најлошиот е според мене.
 
Член од
10 јули 2008
Мислења
24
Поени од реакции
0
Има разлика во кожата но и брадата од човек до човек. Најлоша комбинација нормално нежна и осетлива кожа со тврда брада која расте на сите страни односно влакната растат на сите страни. Али може да се ублажи иритацијата. Ако осетите иритација сменете нешто од препаратите дур дојдете до посакуваниот ефект.

Најважно од све се припремите. Миете го лицето прво со топла вода а може и малце пожешка. Ем мрснотијата на лице ќе ја нема ем порите се отвараат. После тоа мало крпче со врела вода натопете и ставете го на лице ѕа минута-две. Потоа правете вистинска пења со некој добар препарат и добро ставете ја на брада со четка. Подолго време трзајте. Препорачувам сапун од Арко одлични се а и на бербер најчесто се користи. Потоа 2-3 минути нека кисне на лице со тоа влакната се креваат. Потоа бричете се. Баталете машинки Жилет и слични со 3 или пет бричови, врска немаат. Земете класична машинка и добри жилети. Не се скапи али и тука има некои што не простуваат грешка и други понежни едино да не скубет. После полека бричете се не мора контра подобро на косо не е со машинче опасно можеби на почеток ќе имате по некоја рана ама брзо ќе се научите. После тоа со многу ладна вода изчистете го лицето. Ставајте афтер шејв, не е задолчително ама јако е чувството, и на крај добра афтер шејв крема. Сега пола саат не го чепкајте лицето. Можеби на почеток ќе бидете не задоволни и ќе има иритации дека сменивте начин на бричење ама брзо ќе ви се навикне кожата. Нема подобро од овој класичен вид на бричење а и на крај е поефтино затоа што машинките и жилетите од Жилет или Вилкинсон се прескапи.

Прегледај го приврзокот 213409
Прегледај го приврзокот 213410
Прегледај го приврзокот 213411
Прегледај го приврзокот 213412
Прегледај го приврзокот 213413
Прегледај го приврзокот 213414
Кај го купи арко сапунот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom