Како да се реши проблемот со канцерот во државата

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
канцерот се однесува на гломазна нефункционална јавна администрација (или државна, како сакате наречете ја)

ова е малигно ткиво кое неконтролирано се шири т.е. метастазира и ја слабее државата.

затоа ако имате предлози дајте некој.

јас ќе почнам прв со предлози, и тоа со радикални мерки, бидејќи се работи за малигна болест.

Прво за почеток би ја скастрил на 3/4.
Паралелно со тоа би ги намалил платите на минималец. По една година, многу од административците ќе си заминат, незадоволни од платата ќе си побараат друго работно место. Со тоа бројот ќе се смали на 2/3. Потоа од оние најупорните што останале би направил 3 категории на плати: минималец, просечна плата во приватниот сектор во македонија и 1,5 просечна плата од приватниот сектор, врз основа на заслугите.

И би донел мораториум на вработувања во администрацијата во наредните 3 години, освен за дефицитарни кадри.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Кој вели дека не контролирано,па контролирано е итоа како е контролирано кога Трајко издвојува 1.5 милјарди евра од буџетот за плата на таа иста администрација,тогаш повеќе од очигледно е дека МЕГА-Администрацијата во Македонија е строго контролирана.Колку повеќе пари од буџетот тоа поголеми желби да се работи во администрација,инаку сите ќе сакаа да бидат млекари кооперанти на Шведмилк на пример.:toe:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Прво за почеток би ја скастрил на 3/4.
Паралелно со тоа би ги намалил платите на минималец
првичниот план беше да се дојде до бројката 60 000 вработени во јавна администрација ама незнам што стана со тој план како и да е сега имаме на 130 000 вработени во тој сектор, па ако почне да се намалува ојде процентот на невработеност нагоре
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Дигитализација, еднаш да се инвестира, а со намалувањето на кадарот ќе се влеат средстава кои би се искористиле за отварање на „ПРИРОДНИ„ работни места (производство), а со тоа би се обезбедиле работни места на Административците...


Убаво звучи вака „ТЕОРЕТСКИ„.....само.....кој има интерес за тоа.....
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Дигитализација, еднаш да се инвестира, а со намалувањето на кадарот ќе се влеат средстава кои би се искористиле за отварање на „ПРИРОДНИ„ работни места (производство), а со тоа би се обезбедиле работни места на Административците...


Убаво звучи вака „ТЕОРЕТСКИ„.....само.....кој има интерес за тоа.....

A posle kade ke se zaposluvaat partiskite vojnicinja na SDSM i na VMRO vi se molam???
Kako taka digitalizacija odednaska koj posle ke im lepi plakati i ke im gi vee barjacite na politickite partii, koj ke im odi na mitinzi i ke se vozi so avtobusi od grad vo grad duri trae predizborieto???
Razmislete malce po ova prasanje i ne izbrzuvajte taka preku nok da voveduvate promeni vo administracijata!!!

Vekje najavuvaat rebalans na budzetot bidejki se presmetal malce gospodin Trajko bidejki ne ke moze da zbere ni polovina od budzetot koj go reklamiraa ko nekoj holivudski blokbaster!!!

Sme si ebale majkata so ovie nasive politicarite ,tie si imaat razraboteno strategija za razlika od nas obicnite smrtnici prvo ke se nafatiraat ,ke zberat kolku mozat pari ke gi prefrlat vo nekoja stranska banka i fakjaat magla od zemjava makar taka dosega bese slucaj.
Mozam samo da kazam alal da im e koga seto toa sto go pravat im pominuva kaj ovoj narod!!!
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
канцерот се однесува на гломазна нефункционална јавна администрација (или државна, како сакате наречете ја)

ова е малигно ткиво кое неконтролирано се шири т.е. метастазира и ја слабее државата.

затоа ако имате предлози дајте некој.

јас ќе почнам прв со предлози, и тоа со радикални мерки, бидејќи се работи за малигна болест.

Прво за почеток би ја скастрил на 3/4.
Паралелно со тоа би ги намалил платите на минималец. По една година, многу од административците ќе си заминат, незадоволни од платата ќе си побараат друго работно место. Со тоа бројот ќе се смали на 2/3. Потоа од оние најупорните што останале би направил 3 категории на плати: минималец, просечна плата во приватниот сектор во македонија и 1,5 просечна плата од приватниот сектор, врз основа на заслугите.

И би донел мораториум на вработувања во администрацијата во наредните 3 години, освен за дефицитарни кадри.



На радиологија на зрачење брат :toe:
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
prvo treba vlasta da go dijagnosticira kancerot..tie mislat deka nema kancer i deka se e okej vo ovaa drzava :)
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Пред да дојде Трифун Костовски во собрание на Град Скопје имаше запослено 120 Административци , колку што знам денес се околу 400 , што работат тие луге господ знае...
А ако некој има воља да ја редуцира Администрацијата само ке побара од вработените извештаи за сработеното во изминатиов месец, верувам дека 80% ќе достават празни листови...
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
да се надополнам, да не испаднам нехуман
на оние што би ги испратил дома би им дал отпремнина од една годишна бруто плата, за да не завршат веднаш на улица, а тие како сакаат нека си ја трошат. сепак би го замолил министерот за финансии да проектира средства од буџетот за некомерцијални кредити со минимална камата, како и советувалишта за деловно неписмени луѓе со цел да се образуваат, да ги здружат отпремнините и да основаат приватни фирми.

кога реков просечна плата од приватниот сектор за оние што ќе останат по 1 година во администрацијата, мислев на просекот откако ќе се изземат телекомуникацискиот и финансискиот сектор.

се ова е само хипотетички, оти малку се занесов во улога на премиер, ама добар премиер треба да слуша мислења од обични граѓани, па ако може некој да му дошепне на грујо, или ќе пробам сам да се најавам
 
N

n/a

Гостин
Да не попуем за тоа како и на колку треба да се намали тоа партиското стадо некадарници...
:toe:
си знаат они многу добро на колку треба да се намали,не се мутави.

Јас кратко и јасно ќе кажам нешто друго:
Кога ова ќе се деси, (намалување на јавната неадминистрација) на прифатливи бројки,јас ќе почнам да верувам дека од Македонија ќе стане држава.

Пред да дојде Трифун Костовски во собрание на Град Скопје имаше запослено 120 Административци , колку што знам денес се околу 400 , што работат тие луге господ знае...
А бе не ме интересира кој ги вработил...
о партиски ботови !!!
Многу поважно ми е кој ќе ги ОТПУШТИ !
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Да не попуем за тоа како и на колку треба да се намали тоа партиското стадо некадарници...
:toe:
си знаат они многу добро на колку треба да се намали,не се мутави.

Јас кратко и јасно ќе кажам нешто друго:
Кога ова ќе се деси, (намалување на јавната неадминистрација) на прифатливи бројки,јас ќе почнам да верувам дека од Македонија ќе стане држава.


А бе не ме интересира кој ги вработил...
о партиски ботови !!!
Многу поважно ми е кој ќе ги ОТПУШТИ !

Кога веќе етикетираш, со која партија ќе го поврзеш Костовски...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Да не попуем за тоа како и на колку треба да се намали тоа партиското стадо некадарници...
:toe:
си знаат они многу добро на колку треба да се намали,не се мутави.

Јас кратко и јасно ќе кажам нешто друго:
Кога ова ќе се деси, (намалување на јавната неадминистрација) на прифатливи бројки,јас ќе почнам да верувам дека од Македонија ќе стане држава.


А бе не ме интересира кој ги вработил...
о партиски ботови !!!
Многу поважно ми е кој ќе ги ОТПУШТИ !
Всушност можат и сами да се отпуштат,доколку им определиш само 0.5 милјарди евра од буџетот,наместо 1.5 милјарди.:toe:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Fakt e fala bogu premnogu imame administracija..barem da rabotea bre..poveketo se mrzlivi pa i vie ste go osetile toa namaluvanje plati sami neka dadat otkaz i pravo vo konfekcii ili druga"industrija"sto ostana:jaj:
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Всушност можат и сами да се отпуштат,доколку им определиш само 0.5 милјарди евра од буџетот,наместо 1.5 милјарди.:toe:
па тоа и реков абе це, првата мерка е хируршка т.е. отсранување на непотребното ткиво, другата е радиолошка, кога ќе ги озрачиш со ниски плати како што образложив погоре, сами ќе се отпуштат. за оние што доброволно ќе напуштат предвреме, следи хемотерапија во вид на отпремнини. и така канцерот е излечен.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
па тоа и реков абе це, првата мерка е хируршка т.е. отсранување на непотребното ткиво, другата е радиолошка, кога ќе ги озрачиш со ниски плати како што образложив погоре, сами ќе се отпуштат. за оние што доброволно ќе напуштат предвреме, следи хемотерапија во вид на отпремнини. и така канцерот е излечен.
Ама овој е малиген, колку што знам за него нема лек :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom