Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Кој му е крив на крај краева на македончето што 30 години беше опортунист и цело време си гледаше за својот личен интерес ?
Колку само млади па и постари луѓе се иселија или земаа бугарски пасоши за подобра егзистенција.
А поради кого беше тоа така ?
Опортунистичкото македонче.

Погледнете се себеси и тие околу вас најпрво,па после кажувајте за Албанците или Бугарите.

Политичарите и народот тука ако имаа добра волја сите ќе живеевме во единство.
Vidi samo kakvi gluposti treses i posle nekoj da te zeme za seriozno.
Na albanceto koj mu e kriv sto se iselija tolku mladi i stari poveke nego makedonci ? Tie da ne zaminaa za tvoj interes klosar eden.
I na koj ploiticari i narod mislis, na makedoncite ? Imas nesto vo taa zelkata?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Па ти уште полошо, инсинуираш дека во албанска средина ќе го обезглават, а во македонска само тужби ќе фати.
Он барем свое искуство пишува, а ти предрасуди на апатични членови.
Никаде не реков дека ќе го обезглават, ниту мислам дека ќе го. Неговиот став е изграден на смешно искуство.

Додуша, ако сме искрени, истото важи и за вас. Има еден куп Албанци мајстори, трговци, занаетчии што порадо би работеле со Македонци, од буквално истите причини.

Само ни едниот ни другиот став се смешни. Албанците не се најчесни на свет, Македонците не се најчесни на свет, ни Албанците ни Македонците не се крволочни животни. Факт е дека стапката на насилство кај Албанците е повисока, со тенденција на намалување во Полог, и влошување во скопско и кумановско.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Ovo se dešava u većinsko albanskim opštinama na Kosovu i Metohiji. Napadi na srpsku imovinu, groblja, kulturnu baštinu i narod su gotovo svakodnevni. Suživot u većinsko albanskim opštinama? Meh...
______________________________________________________________________________________

Inače, neko od vas je pre neki dan spomenuo pravljenje organizovanih i planskih naselja u zapadnom delu države Makedonije kako bi se, barem donekle, suzbio albanski separatizam. Sjajna i proverena ideja! Na Kosovu i Metohiji se to već nekoliko godina uspešno radi. U opštini Zvečan, na severu Kosova i Metohije, završava se drugo po redu naselje za srpske povratnike i doseljenike kapaciteta oko 1500 ljudi iza čijeg finansiranja i izgradnje stoji država Srbija. Uskoro se kreće sa izvođenjem radova za treće naselje sličnih kapaciteta u jednoj od većinski srpkih opština na KiM. Naselja, pored stambenih jedinica, imaju svoj dom zdravlja, crkvu, vrtić, osnovnu školu, park i sportske terene. Dobijaju se i razne subvencije što finansijske što kroz poljoprivrednu mehanizaciju itd, naročito za mlade bračne parove.
Evo kako kuće izgledaju izbliza: https://gdb.rferl.org/9317edd3-7e43-405b-8e49-83989a08f408_cx0_cy29_cw100_w650_r1_s.jpg
 

Attachments

  • 98,2 KB Прегледи: 24
  • 64,8 KB Прегледи: 24
Последно уредено:
Член од
21 мај 2021
Мислења
654
Поени од реакции
1.405
Никаде не реков дека ќе го обезглават, ниту мислам дека ќе го. Неговиот став е изграден на смешно искуство.

Додуша, ако сме искрени, истото важи и за вас. Има еден куп Албанци мајстори, трговци, занаетчии што порадо би работеле со Македонци, од буквално истите причини.

Само ни едниот ни другиот став се смешни. Албанците не се најчесни на свет, Македонците не се најчесни на свет, ни Албанците ни Македонците не се крволочни животни. Факт е дека стапката на насилство кај Албанците е повисока, со тенденција на намалување во Полог, и влошување во скопско и кумановско.
Мојот став е изграден на поголемо искуство,наведов и во првиот пост.
Јас се слагам до некаде со тебе околу насилството.
Се што сакам да кажам цело време е тоа дека работата околу Албанците е бааѓи наддадена.
Некој погоре спомна дека еден куп таксисти останале без пари,а некои го изгубиле и својот живот.
Абе немој молим те упм.

Ние како градежна екипа многу лесно можеше да бидевме и натепани и парите да не ни бидат исплатени.
Правам муабет за солидни пари.
Тоа ниту еднаш не се случи.

На крај краева,еве јас кажав лични примери во пракса.
Многу луѓе што ги познавам исто така ја шират паранојата од Албанците како на форумов,а немаат запознаено ниту еден Албанец во животот.
Битно да се шлапа нешто.
Автоматски споено мислење:

Мојот став е изграден на поголемо искуство,наведов и во првиот пост.
Јас се слагам до некаде со тебе околу насилството.
Се што сакам да кажам цело време е тоа дека работата околу Албанците е бааѓи наддадена.
Некој погоре спомна дека еден куп таксисти останале без пари,а некои го изгубиле и својот живот.
Абе немој молим те упм.

Ние како градежна екипа многу лесно можеше да бидевме и натепани и парите да не ни бидат исплатени.
Правам муабет за солидни пари.
Тоа ниту еднаш не се случи.

На крај краева,еве јас кажав лични примери во пракса.
Многу луѓе што ги познавам исто така ја шират паранојата од Албанците како на форумов,а немаат запознаено ниту еден Албанец во животот.
Битно да се шлапа нешто.
Прашањето на темава треба да гласи:
Како да се справиме со одреден дел на Албанци кои се заштитени од властите и се поврзани со албанската мафија ?
 
Член од
26 декември 2020
Мислења
182
Поени од реакции
264
Мојот став е изграден на поголемо искуство,наведов и во првиот пост.
Јас се слагам до некаде со тебе околу насилството.
Се што сакам да кажам цело време е тоа дека работата околу Албанците е бааѓи наддадена.
Некој погоре спомна дека еден куп таксисти останале без пари,а некои го изгубиле и својот живот.
Абе немој молим те упм.

Ние како градежна екипа многу лесно можеше да бидевме и натепани и парите да не ни бидат исплатени.
Правам муабет за солидни пари.
Тоа ниту еднаш не се случи.

На крај краева,еве јас кажав лични примери во пракса.
Многу луѓе што ги познавам исто така ја шират паранојата од Албанците како на форумов,а немаат запознаено ниту еден Албанец во животот.
Битно да се шлапа нешто.
Автоматски споено мислење:


Прашањето на темава треба да гласи:
Како да се справиме со одреден дел на Албанци кои се заштитени од властите и се поврзани со албанската мафија ?
Abe ostavi gi bratko ne izlegle od doma ostaj za albancive pa i romive sea gi napraja demoni kolele besele u istok hhaha
A se znae kaurive sa naj ulavi
Za poslednoto si vo pravo toa treba da bide temata
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Никаде не реков дека ќе го обезглават, ниту мислам дека ќе го. Неговиот став е изграден на смешно искуство.

Додуша, ако сме искрени, истото важи и за вас. Има еден куп Албанци мајстори, трговци, занаетчии што порадо би работеле со Македонци, од буквално истите причини.

Само ни едниот ни другиот став се смешни. Албанците не се најчесни на свет, Македонците не се најчесни на свет, ни Албанците ни Македонците не се крволочни животни. Факт е дека стапката на насилство кај Албанците е повисока, со тенденција на намалување во Полог, и влошување во скопско и кумановско.
Стапката на насилство е повисока кај албанците, ама не е реална пропагандата што се шири, самите ги заплашувате македонците, креирате лажна слика.
Доказ е членот, кој вика дека не е реална сликата за албанците што се претставува и креира во форумов па и пошироко, он е неутралец во случајов.
Он не вика дека би живеел во доминантно албанско село, ниту дека гледале филмови на вуди ален заедно кај куќите каде работеле.
Он не хиперболизира ништо, само е уверен дека сликата што се претставува тука не се совпаѓа со реалноста.
Стварно не ја сфаќам потребата на наци формацијава да нападнат секого кој им ја разнишува пропагандата, не е првпат ова појава, константно се случува, затоа и се плашат да коментираат ваквите членови за разни настани.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Мојот став е изграден на поголемо искуство,наведов и во првиот пост.
Јас се слагам до некаде со тебе околу насилството.
Се што сакам да кажам цело време е тоа дека работата околу Албанците е бааѓи наддадена.
Некој погоре спомна дека еден куп таксисти останале без пари,а некои го изгубиле и својот живот.
Абе немој молим те упм.

Ние како градежна екипа многу лесно можеше да бидевме и натепани и парите да не ни бидат исплатени.
Правам муабет за солидни пари.
Тоа ниту еднаш не се случи.

На крај краева,еве јас кажав лични примери во пракса.
Многу луѓе што ги познавам исто така ја шират паранојата од Албанците како на форумов,а немаат запознаено ниту еден Албанец во животот.
Битно да се шлапа нешто.

Прашањето на темава треба да гласи:
Како да се справиме со одреден дел на Албанци кои се заштитени од властите и се поврзани со албанската мафија ?
значи си рабоатл кај Пуно и али и ти си немал проблем, тогаш албанците не се такви, само некој биле, а некој македонеци Стојко и Петко ти правеле проблеми, тогаш македонците се никакви, македончиња и не знам што. Абе тој Стојан и Петко имаат имиња , а не македонците ова она, па уште и бугарите ги најде во муабетов, и тие се за бранење, само ние не чиниме, епа во кревет да си ги носиш и едните и другите, не мора ни на форум со нас да седеш.

Е сега кога станува збор за името на темава, името на темава е супер, а ти слободно можеш да отвориш друга тема "Како да се справиме со одреден дел на Албанци кои се заштитени од властите и се поврзани со албанската мафија ?" и да ни образложиш како вовед, како тие твој албанци ќе ти помогнат да се справите со тие одреден дел на албанци заштитени од власта поврзани со мафијата, баш ме интересира дали ќе ти помогнат или сите во подрум ќе бидат.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
654
Поени од реакции
1.405
Јас сум инаку од Велес и ќе се обидам да ја претставам реално ситуацијата во мојот град.

Имаме неколку албански села и бројот на жители Албанци во нашава околина е релативно солиден.
Најчесто се движат по казина и на пазар.
Ниту еднаш во животот,пази,ниту еден единствен пат во животот не сум имал проблем со нив,ниту пак сум чул некој мој другар или познаник да си има проблеми.
Не сум чул ниту за една тепачка или било каква форма на насилство,освен по школите што е и нормално на тие години да се тепа човек.
Дури и инциденти со коли многу ретко сум приметувал,речиси незначително.За разлика од нашата стока што влегува во грандиозни мафијашки илузии и возат брзо како некои ретардирани.

Е сега тука доаѓа до забуна.
Во Скопје и Куманово,да,има инциденти од нивна страна,има дури и убиства,никој не го негира тоа,ама далеку од тоа бе дека треба сите Албанци да ги ставаме во барабанот дека се социопати и убијци мајка му стара.

Затоа споменав погоре.Далеку посоодветно изгледа насловот на темава да биде:
Како да се справиме со одреден дел на Албанци кои се заштитени од власта и поврзани со албанската мафија ?

Ако некој планира да пишува,нека образложува со примери од пракса,а не параноични испади и навреди.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Ok, jas imam ne chueno, tuku znam nekolku navrati zakanuvanje na medicinski personal i pravenje incidenti po bolnicite.

I ubavo se gleda nivnata ekspanzija vo cisti makedonski sela so orli uste na temelite na kukite - nesto sho se gleda vo albanskiot del na Skopje, cista provokacija, pokazuvanje na sila, osvojuvanje teritorii.

Vo zemjava site albanci se zastiteni od vlasta, opasna e vasata naivnost.

Mislam dajte malce povozete so kolata nakaj zapadna makedonija, a ne samo do grcka nozete da gi shlapate u toa egejskata bara.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Albanci muslimani su poslušni kad su u velikoj manjini, do 1, 2 %. Onda su uglavnom samo mirni i dobri pekari i poslastičari. Već kad dostignu 4-5% traže neka kolektivna etno-verska prava i kreće priča o ugroženosti i pravima. Gde ih je 10-20% ponašaju se kao da ih je 50%, a tamo gde ih je 20+% ponašaju se kao da je mesto/opština eksluzivno samo njihova i oni koji i do tad nisu skinuli maske, skidaju ih, pokazuju svoje pravo lice i separatističke/terorističke ambicije. Čast izuzecima, bilo je i ima i dalje lojalnih Albanaca ali su oni ogromna i nerelevantna manjina. Bilo je Albanca koji su život dali za Srbiju boreći se u redovima Vojske Jugoslavije ili pomažući joj na neki drugi način i poginulih u borbi protiv svojih sunarodnika, terorista iz OVK. Slava im! Sad da nastavim o ovim preostalim, otprilike 95%. Uz sve to, naravno, ide i klasično zapišavanje terena, propratna vizualizacija tipa lavovi i armani mi čuvaju vrata, kič stubovi nepoznatog stila su neretko tu, njihove zastave su na svakom objektu pa bio on i štala. Napadi i skrnavljenja nealbanskih bogomolja, objekata i ljudi gotovo su svakodnevni. Džamije se grade što više i što veće. Na minaret se stavlja svetlosna oprema kojoj bi pozavideli i beogradski splavovi. Nema veze što selo ima samo 500 stanovnika, mora i treća džamija da se napravi! Tako to otprilike izgleda, dame i gospodo.
Автоматски споено мислење:

Inače, vidim da niko nije reagovao na moju jučerašnju objavu. Od početka godine, na Kosovu i Metohiji, južno od reke Ibar, već 12. srpska crkva je oskrvaljena, ne znam koliko grobnih mesta uništeno i srpskih kuća i ljudi napadnuto. O čemu dalje da pričamo? Da li je bilo ko procesuiran? Niko od njihovih političkih predstavnika čak ni ne osuđuje to. Koliko su samo naivni neki od vas, da ne upotrebim neku težu reč. Hej možeš misliti, nisi do sad imao negativnih iskustava sa Albancima pa onda kreće bedni autošovinizam kako je tvoj narod mnogo gori. Pa naravno da nisi kad si tu poslovno par sati. Pa nisam ni ja imao negativnih iskustava, šta više uvek sveže i vruće pecivo (iskren da budem reč je o Gorancima, a ne Albancima), kad živim u Beogradu gde ih je 0,001% ali pitaj one koji žive u većinsko albanskim mestima kako im je. Ako se uopšte osete bezbedno da pričaju o tome.
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2021
Мислења
654
Поени од реакции
1.405
Ok, jas imam ne chueno, tuku znam nekolku navrati zakanuvanje na medicinski personal i pravenje incidenti po bolnicite.

I ubavo se gleda nivnata ekspanzija vo cisti makedonski sela so orli uste na temelite na kukite - nesto sho se gleda vo albanskiot del na Skopje, cista provokacija, pokazuvanje na sila, osvojuvanje teritorii.

Vo zemjava site albanci se zastiteni od vlasta, opasna e vasata naivnost.

Mislam dajte malce povozete so kolata nakaj zapadna makedonija, a ne samo do grcka nozete da gi shlapate u toa egejskata bara.
Ти мислам дека од Велес беше.
Кажи ми Дарлинг еден пример каде што си била загрозена од Албанци.

Како бе овоа вака кажувате се некои примери таму некаде,некогаш на некој што му се случило.

Кажи си за тебе лично или некој твој близок човек.

Тоа е тоа кај човечкото суштество.Во недостаток на непријател,ќе си создаде во главата непријател.
Си го пропушта тоа што му е пред носот,а паничи за таму некаде во Арачиново или Куманово што се случувало.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Ти мислам дека од Велес беше.
Кажи ми Дарлинг еден пример каде што си била загрозена од Албанци.

Како бе овоа вака кажувате се некои примери таму некаде,некогаш на некој што му се случило.

Кажи си за тебе лично или некој твој близок човек.

Тоа е тоа кај човечкото суштество.Во недостаток на непријател,ќе си создаде во главата непријател.
Си го пропушта тоа што му е пред носот,а паничи за таму некаде во Арачиново или Куманово што се случувало.
Nekim ljudima dok se nešto lično ne desi, očigledno ne veruju. Neverovatno je da čoveku iz Makedonije, Makedoncu treba objašnjavati ovakve stvari kad sam (ne)može da vidi šta mu Albanci rade od naroda, duha i države. Pored toga, pita čoveka iz Velesa, gde je zvanično Albanaca 0,15%, znači bukvalno ih gotovo nema (osim u 2 zaseoka van grada?) da li su mu nešto, LIČNO, nažao uradili? Bože me sakloni. Nemam reči. Još bez stida kažeš: "...а паничи за таму некаде во Арачиново или Куманово...", inače Kumanovo i Aračinovo su udaljeni 1500km od Velesa i nalaze se u sasvim drugoj državi pa ne treba toliko da brine? Ovakvim ljudima očigledno mora nešto lično da se desi pa da se osveste, mada možda ne bi ni tad.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Eve gi na delo, ne deka Srbite ne im se ubacija ali ne morase da bidat i oni necivilizirani.
Ete nas ne teroriziraat tuka vo Skopje i vo ostanatiot del od severna Makedonija so decenii za da se isselime pa seuste ne im gi palime dzamiite.

https://www.youtube.com/watch?v=fLFzLyF9j5Q
Подобри суштества ќе личевте да се гриживте повеќе за масовните гробници полнети со албанци низ Србија, иначе има видеа и за тоа како се вади ладилник потопени по езера полнети со трупови ама изгледа не се интересни за форумџиите.
Автоматски споено мислење:

Ok, jas imam ne chueno, tuku znam nekolku navrati zakanuvanje na medicinski personal i pravenje incidenti po bolnicite.

I ubavo se gleda nivnata ekspanzija vo cisti makedonski sela so orli uste na temelite na kukite - nesto sho se gleda vo albanskiot del na Skopje, cista provokacija, pokazuvanje na sila, osvojuvanje teritorii.

Vo zemjava site albanci se zastiteni od vlasta, opasna e vasata naivnost.

Mislam dajte malce povozete so kolata nakaj zapadna makedonija, a ne samo do grcka nozete da gi shlapate u toa egejskata bara.
Цуро, селата се празнат насекаде, веќе 10 - 20 години има огромен пад на ученици.
Орли ставаат на кров, така ставаат и србите по некои села по кумановско, ама тоа знаме не ти пречи, иако бевте под нивна окупација неколку декади па порано и векови, а тие села се буквално колонизирани од нив.

Како се заштитени албанците, може да објасниш?
Можам да правам прекршок и да не одговарам? Да не плаќам струја или телефонија и нема да ми ја исклучат?
Ќе гарантираш ти или било кој?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom