Како да се победи депресијата?

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Ne misli deka se site isti, nekogas ima slucaevi koi sto dodeka veke ne e prekasno nikoj ne znael sto se slucuva i deka voopsto nesto ima. Toa so go govores ti e koga licnosta se ubeduva samata sebe deka see tragicno itn, i samo ima potreba od konstatno vnimanie, u nekoi slucaevi osobata sto e u depresija moze kompletno da te sfate za sekoj sovet i dobra namera ama ako iskustveno ne go Custvuva toa dzabe e. Pasivnosta, mrzata seto toa e samo posledovatelno od nevolja za zhivot koja sto e od drugi X prichini, i mislam deka ne sfakame sekogas kolku mali sitni raboti mozhat da znachat za lichnost so e depresivna. Mal gest na razbiranje itn... od "depresija" do depresija ima razlika
Тотално се слагам со ова погоре. Најлесно нешто што може да го направат тие околу личноста е да ја вклучат во социјални активности и сл.

Една покана за на кафе да се појде може многу да значи а реално не кошта ништо за другите, ни финански ни пак од аспект на изгубено време.

Џабе е се и психијатри, и психолози и се, ако се остави личноста да се изолира во четири зида дома, во стилот абе остај тој/таа е депресивен/на што ќе ми е.. Ова е рецепт за неуспех на секоја терапија и рецепт за долготрајно “лекување“ со фармакологија.

Да се има вистински, искрени пријатели кој сакаат да помогнат е ЕКСТРЕМНО ВАЖНО.
Секоја душевна болка полесно се поднесува ако не си сам/а во четири зида.
 
Последно уредено:
Член од
4 јуни 2014
Мислења
123
Поени од реакции
40
Здраво. Препорака за психијатар приватен во Скопје? Цената не е важна навистина, битно ми е да е стварно добар.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Здраво. Препорака за психијатар приватен во Скопје? Цената не е важна навистина, битно ми е да е стварно добар.
Д-р. Зора Митиќ кај Технолошки Факултет е. Многу Добра е.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Kolku od prilika koshta odenje na psihijatar i antidepresivi?
 

Отприлика

Гопник
Член од
28 јуни 2019
Мислења
38
Поени од реакции
32
Се преокупирав со хобија. Гитара, пишување, фотографија, спорт. Пробував да сум зафатен нон-стоп за да не мислам на свашта. Исфрлив токсични луѓе. Стручно лице искрено не ми помогна многу, освен книгите шо ми ги препорача. Другото беше се сам. Такоѓе медитација, прошетки у природа, рок музиче, поминување време со најблиските. Ова со фамилијава пример ми помогна да оттргнам мисли од самоубиство, си викав кукавички е да ги оставиш, бори се, најди начин. Мислам дека најбитно на почеток е да си свесен и да прифатиш. Ондак борба. Кажувам лично за себе како го терав процесот, не сме сите исти.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
изнервирај се. И нема да си депресивен. Оно па кога си у депресија сите ти се понашаат фино и никој не те нервира, падаш повише у депресија.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Се преокупирав со хобија. Гитара, пишување, фотографија, спорт. Пробував да сум зафатен нон-стоп за да не мислам на свашта. Исфрлив токсични луѓе. Стручно лице искрено не ми помогна многу, освен книгите шо ми ги препорача. Другото беше се сам. Такоѓе медитација, прошетки у природа, рок музиче, поминување време со најблиските. Ова со фамилијава пример ми помогна да оттргнам мисли од самоубиство, си викав кукавички е да ги оставиш, бори се, најди начин. Мислам дека најбитно на почеток е да си свесен и да прифатиш. Ондак борба. Кажувам лично за себе како го терав процесот, не сме сите исти.
За да не мислам на свашта,е најбитниот момент за да не западниш во депресија.Јас така поминав 6 месеци во борба против депресија,која почна со една навидум безопасна нихилистичка мисла-Се е ништо и небитно,па и самиот живот.И така мојата борба почна,за среќа излегов од депресивна ситуација кога најдов работа.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
За да не мислам на свашта,е најбитниот момент за да не западниш во депресија.Јас така поминав 6 месеци во борба против депресија,која почна со една навидум безопасна нихилистичка мисла-Се е ништо и небитно,па и самиот живот.И така мојата борба почна,за среќа излегов од депресивна ситуација кога најдов работа.
Затоа си има една народна фина лепа изрека: - Џабе работи, џабе не седи. -
Од досадата се раѓаат црните мисли.
 
Член од
13 јануари 2020
Мислења
19
Поени од реакции
36
Случајно налетав на темата и морам да кажам повеќето за тоа шо зборите не е депресија. Туку моментално расположение кое има причина и се решава со разговор. Клиничката депресија не е таква. Луѓето стануваат депресивни иако се во нивниот живот е ок. Дружење не иде у обзир оти најчесто тие луѓе се изолираат. Депресијата не е само тажно чуство, туку контантна апатија, немање волја за ништо, промени во аптетит и сон и концентарција и хроничен умор кои траат најмалку 2 недели константно. Дури работите шо те исполнувале порано сега не те. Некој погоре пишал изнервирај се. Како да се изнервира некој кој е емоционално отупавен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom