Како да се победи депресијата?

D

Daedalus

Гостин
Најбоље ми беше ова...

Да му кажел психијатарот на Робин Вилијамс, „Пеер богат си, иди ебни нешто, не биди луд, се умараш со глупости! ", Робин Вилијамс ќе бил жив сеа.
:D
(n)
:unsure:
:place:
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Да се оди на психолог,така се лечи депресијата
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.135
Поени од реакции
8.227
Најбоље ми беше ова...

Да му кажел психијатарот на Робин Вилијамс, „Пеер богат си, иди ебни нешто, не биди луд, се умараш со глупости! ", Робин Вилијамс ќе бил жив сеа.
:D
(n)
:unsure:
:place:
Вакво глупаво банализирање прочитав на Quora пред некое време како одговор на question How do you counter Nihilism (или така нешто). Одговорот во кратки црти беше нешто во смисла, јадам, излегувам со луѓе, имам секс, пијам итн.
 
D

Daedalus

Гостин
Вакво глупаво банализирање прочитав на Quora пред некое време како одговор на question How do you counter Nihilism (или така нешто). Одговорот во кратки црти беше нешто во смисла, јадам, излегувам со луѓе, имам секс, пијам итн.
Па така се средуе нихилизам, со хедонизам. :D
 
C

Crux

Гостин
Јас цело лето влечкав гајби и се развозував со вилушкар и депресијата магично ми исчезна. Товар-растовар на дрва исто така помага, препорачливо по 15 кубици на ден. Фрли на тоа уште некоја софра и јак секс, voila! чао депресија:motorce:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Решението е лесно, ама треба спонтано да им се каже и развлечено :/
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Депресијата ја измислија психолозите и психијатрите за да не останат на улица да питаат, туку да си имаат секојдневно безброј пациенти од 7 до 107 години и да си тријат раце со пари !
Зад секоја депресивност и анксиозност стои некаков РЕАЛЕН проблем и тоа или од физичка/соматска здравствена природа или пак од естетска гледна точка, потоа од лоша/неповолна економска/финансиска состојба, лоши меѓучовечки односи, средина на живеење, движење, комуницирање, работење неповолна за поединецот, општо лоша состојба во државата и општеството, неквалитетен т.е. незадоволителен љубовно-сексуален живот, неисполнетост, неизживеаност, празноќа и неоствареност како личност, трауми од детството, семејни проблеми и.т.н. и.т.н.
Да бидеме реални секој човек има по некој од овие реални проблеми погоре што сум ги навел, само што постојат нијанси некој има помалку, а некој повеќе проблемчиња и да некои се решливи проблеми, но некои се едноставно нерешливи и сите овие нешта делуваат крајно негативно на човековата психа !
Што фајде ако психијатрот му лупа апчиња на некому со тони, кога реалните проблеми си постојат, оние погоре опишаните !
Зад секој страв, зад секоја несигурност, депресија, нервоза ... постои некаква реална причина ... факт !!!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.628
Поени од реакции
38.808
Ако си хардкор десничар и не ти е ок психата немаш депресија, само ти фали рмбача 8 саати на ден и ќе бидеш ко нов, депресија е за либерални пичиња.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Депресијата и анксиозноста најдобро се лечи со метла во рака, крпа, сунѓер, правосмукалка, четка за фарбање, машина за косење трева, па дури и со тесла, чекан, лопата, мотика, копач...
Остајте тие психолозите и психијатрите што мрсат муда таму станале психијатри и мислат дека господ за мадиња го зграпчиле !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom