Како да се откажете од цигарите?

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Електронските цигари се решение, користете електронски цигари два три месеца и после многу полесно е да се откажете него директно од класични цигари.
Задоволството не е исто, но сепак доволно да не ве факаат кризи.
Ama poentata e da gi otkazis a ne da gi zamenis. :D
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
511
Поени од реакции
743
Да, привремено само ќе користиш два три месеца електронски цигари, после тоа и тие ги откажуваш.
Автоматски споено мислење:

Многуе полесно од електронски цигари да се откажеш одколку од класични
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Да, привремено само ќе користиш два три месеца електронски цигари, после тоа и тие ги откажуваш.
Автоматски споено мислење:

Многуе полесно од електронски цигари да се откажеш одколку од класични
Poarno privremeno najdi si nekoja zanimacija i ostavi gi, otkolku da kupuvas elektronska i da se nadevas deka ke gi ostavis.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.861
Абе се знае, земаш фрлаш во канта и тераш даље. Ако не, помири се дека нема живееш ко баба ти /дедо ти до 90 години, пошто они живееле во друго време и пушеле тутун. Ген се пренесува, ама треба и да го негуваш телото и организмот со здрав живот, во спротивно ништо не те спасува.
Инфаркт може да биде брза смрт, ама рак на плуќа...тоа ни на душман не го посакувам.
Затоа мислете на себе и на тие што ги сакате/ве сакаат.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.518
Цигарите ги откажав постепено со намалување.Многу тешко е да ги откаже човек наеднаш.
Ми требаа едно сигурно година.Најтешко е кога си со пушачи.Импулсот рже не се држе.
До ден денес палам кога пијам алкохол,ама сепак тоа е незначително во однос на кутија и пол две во минатото.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Ако се откажете наеднаш сметајте дека цела година ќе имате битки и ќе треба да поминувате психолошки стапици, тие моменти кога цигарата ви била најпотребна. Но како што поминува првата година све поретки и помали се тие моменти. Но никако не очекувајте дека еден месец и готово. Треба и психолошкиот пристап убаво да се наштелува.

А со IQOS и електронски цигари пак ја храните зависноста од никотин али барем не штети толку со катран и јаглерод моноксид.
Абе каква година,ја четири и пол години ми поминуваат тие психолошки стапици . :) Мада веќе за мене тоа е завршена приказна,ги оставив наеднаш и од тогаш ниедна запалено немам.
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Абе каква година,ја четири и пол години ми поминуваат тие психолошки стапици . :) Мада веќе за мене тоа е завршена приказна,ги оставив наеднаш и од тогаш ниедна запалено немам.
Абе до крај на живот ќе ги имаме тие тестови на искушение, но барем како што поминува време тие моменти стануваат поретки и пократки.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.777
Блиски луѓе се откажуваат од цигари и не пушат по две, пет, десет години, како кој. После тоа пак се враќаат и пушат повторно. После пауза од две, пет, десет години, како кој.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.289
Поени од реакции
4.636
...не,и не...и после тоа не
...пушач до цркнување(секако нешто мора да ме убие) :)
 
Член од
7 февруари 2021
Мислења
211
Поени од реакции
621
Преку ноќ ги оставив едноставно ја завршив кутијата и си дадов "заклетва" дека нема да купувам, нема да се гребам, нема да земам кога некој ќе ме понуди. Еве сум, година и 5 месеци без ниту една цигара ни електронска ни виткана ни регуларна. Ако запалам една ќе си купам кутија, таков сум.
Без ниедна можам - со една не можам.
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Блиски луѓе се откажуваат од цигари и не пушат по две, пет, десет години, како кој. После тоа пак се враќаат и пушат повторно. После пауза од две, пет, десет години, како кој.
Па да, ќе се случи нешто лошо во животот и многу е лесно во тие моменти да се падне под искушение и како некој тип на утеха да се врати на таа стара навика.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.917
Јас ќе ги откажам, не пушам 2 3 6 месеци, ни цигара, и одеднаш, уз некоја седенка со алкохол, ќе ми се припуши, и паѓам, и после тоа пушам една недела до максимум 10 дена. После пак ги оставам, и така во круг. Иначе не трпам никакви психолошки или не знам какви стапици, не туку се лигавете, земи на хероин навлечи се и остај го, да видиш што се психолошки стапици. Пушењето е најглупата работа што може човек да си ја направи, да дава пари за сопствена болест и смрт. Не пушете и крај, мислите се само мисли, и не секогаш се ваши, ама не сте вие на ниво на мастер Јода тоа да го практикувате.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
241
Поени од реакции
131
Јас ги оставив со помош на никотински мастики. Додека ги џвакам мастиките немам криза за цигара. После 1 месец користење на мастиките, ги прекинав и имав мали кризи за цигара но се издржуваше. Веќе 2.5 години не пушам, а активно пушев 12 години. Лошо е што ги нема во мк да се купат.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
511
Поени од реакции
743
Јас ги оставив со помош на никотински мастики. Додека ги џвакам мастиките немам криза за цигара. После 1 месец користење на мастиките, ги прекинав и имав мали кризи за цигара но се издржуваше. Веќе 2.5 години не пушам, а активно пушев 12 години. Лошо е што ги нема во мк да се купат.
Мамата нивна на мафијата во рсм. Ниту фластери ниту мастики има во рсм да се купат. Ко намерно да сакаат да го држат народот навлечен на цигари. Најголеми пушачи сме по глава на жител во цел свет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom