Како да се откажете од цигарите?

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Пробував неколку пати, приметив дека го врзувам со моментална нервоза палењето цигари. Еднаш се враќам од полициска станица за едни заврзлами, и немав цигари у мене...и знам кога се вратив на работа побарав од еден колега демек да се смирам. Баш го посматрав моментот потполно свесен, и од тогаш целата таа илузија отиде у неповрат :)
Доста време откако ги баталив на моменти кога ќе ми било така не толку најсјајно ми се вртело у глава да запалам....ама освен повод да се насмејам ништо друг ефект немало :D
Иначе не сум бил некој пушач, по неколку дневно....највеќе со алкохол. У недела ретко палев затоа што недела било секогаш цел ден за спорт и спиење и сум палел навечер ако отидам негде.
Си поставив за цел неколку работи пред неколку години, од откажување месо, цигари, џанк фуд, алкохол. Остана само алкохол од време на време, и тоа ќе го лимитирам барем на максимум 4 пива или пола литар вино ако ништо повеќе, во моменти кога ќе пијам. И не повеќе од два три пати месечно.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Утре правам една недела.

Ролер факинг костер :) Буквално напади за никотин добивам. Лудило чоече. Ама издржувам јбг.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Другар ги откажа со Iqos.
Нема запалено веќе 2 месеци скоро, пробал да пафни малку цигара и вели дека сега му биле прегадни.
Чекај а Iqos не е цигара?
Мене барем исто ми се фаќа дали Iqos или цигара...
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Чекај а Iqos не е цигара?
Мене барем исто ми се фаќа дали Iqos или цигара...
Слично е на електронска цигара, ама попрактично е.Има само никотин, другите штетни елементи катран/јаглерод моноксид/канцерогени елементи се отстранети, но сепак има висок степен на никотин.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Слично е на електронска цигара, ама попрактично е.Има само никотин, другите штетни елементи катран/јаглерод моноксид/канцерогени елементи се отстранети, но сепак има висок степен на никотин.
Абе брат, знам што е. Често знам да сменам од цигара на iqos коа сум на гости кај шо не се пуши ама шознам. 150 денари кутија. Пак е никотин, пак гориш пари.
Интересна работа е ама за мене не е тоа откажување на цигари, пошо нели пак даваш 150 дневно :)
И ја се размислувам да си зеам апаратче за у затворени простории ама не ми се фрлаат 5-6 000. Иначе огромна е разликата од електронска и од iqos барем за мене. 3 електронски ги фрлив, за нишо не ги бива, ова барем ми заменувало цигара... :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.033
Поени од реакции
29.393
Често знам да сменам од цигара на iqos коа сум на гости кај шо не се пуши ама шознам.
Ти мислиш дека не мириса од iqos?

Овде не се спроведуваат закони, инаку сите тие работи се забранети во затворени јавни простории - гледано според закон. Без разлика на рекламите.
Инаку чисто да знаеш, јас кај мене дома не дозволувам ни iqos а сигурен сум дека не сум единствен... Да не ти биде џабе инвестицијата, подобро прашај си ги домаќините (а најдобро остави сѐ топтан од тоа штетно ѓубре). :)
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Ти мислиш дека не мириса од iqos?

Овде не се спроведуваат закони, инаку сите тие работи се забранети во затворени јавни простории - гледано според закон. Без разлика на рекламите.
Инаку чисто да знаеш, јас кај мене дома не дозволувам ни iqos а сигурен сум дека не сум единствен... Да не ти биде џабе инвестицијата, подобро прашај си ги домаќините (а најдобро остави сѐ топтан од тоа штетно ѓубре). :)
Пошо често идам кај луѓе што не пушат цигари туку iqos затоа и се мислам дали да зеам.
Иначе знам дека има арома, ко на влага. Ја лично мотам тутун со арома на ванила или некад цреша. И колата и собата ми мирисаат на ванила или цреша. Веруј и на апла непушачи не им сметала миризбата, бар не се пожалиле како кога пушев класични цигари.


Не ме сфаќај погрешно но избегнувам да идам на места (гости) кај што не се пуши, едноставно ќе те испочитувам нема да запалам но не е тоа тоа. Доста пријатели иам шо се непушачи и на повеќето "не им смета" ако запалиш 1-2 цигари, нормално и ја иам усул една со кафе и тоа е тоа.

За iqos мислам дека е дозволено внатре но не сум сигурен, некој што пуши нека каже дали може во кафичи ресторани итн да се пали.

И да, за мене си кажав, iqos е исто ко и цигара.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Цигари се откажуваат нагло, без замена, без грицки, без да размислувате што ќе правите со рацете или навиките. Едноставно, веќе не пушам, не бројам денови, не јадам бонбончиња. Ова ви го пишувам од искуство, до пред да ги оставам пушев по три кутии јаки цигари или мотав тутун. Искрено, лекар, пријател ме уплаши, кој ме излажа дека сите мои проблеми потекнуваат од тоа ѓубре. И јас сум му благодарен за тоа.
Со пушењето на разноразните замени покажувате дека не можете да се изборите со зависноста. Не чекајте доктор да ви ги забрани.
И, да знаете, во нив има ѓавол. После толку години, нешто ми вели дека убаво би било сега да запалам. Иако, оттогаш не сум запалил ниту една.
Уште нешто: никако не можам да ги сфатам оние кои лупаат глава како да ги остават, а пушат помалку од десетина цигари. Јас да знаев да бидам така умерен, никогаш не би ги откажал
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.969
Јас не пушам веќе 8 години, но не ги откажав нагло. Месецот пред целосно да ги откажам палев по 1 - 2 цигари на ден.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.932
Пошо често идам кај луѓе што не пушат цигари туку iqos затоа и се мислам дали да зеам.
Иначе знам дека има арома, ко на влага. Ја лично мотам тутун со арома на ванила или некад цреша. И колата и собата ми мирисаат на ванила или цреша. Веруј и на апла непушачи не им сметала миризбата, бар не се пожалиле како кога пушев класични цигари.


Не ме сфаќај погрешно но избегнувам да идам на места (гости) кај што не се пуши, едноставно ќе те испочитувам нема да запалам но не е тоа тоа. Доста пријатели иам шо се непушачи и на повеќето "не им смета" ако запалиш 1-2 цигари, нормално и ја иам усул една со кафе и тоа е тоа.

За iqos мислам дека е дозволено внатре но не сум сигурен, некој што пуши нека каже дали може во кафичи ресторани итн да се пали.

И да, за мене си кажав, iqos е исто ко и цигара.
Јас земав Икос. Уште сум на почеток. ден два. Ги намалив обичните на греани сум во главно. Не задоволуваат како обичните но се слично. Пушев по 25 цигари а денес сум до сега на 5 ако завршам вечер под 10 за денеска ќе биде успех.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Барав Nicorette во Зегин, ме гледаа чудно не знаеја што им зборувам.

Барав слични препарати во Еурофарм и Виола. Никаде ништо нема.
И јас ги барав Nicorette, нигде нема кај нас.
Порачав преку Амазон во јануари, уште чекам да ми дојде пратката :(
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Нема некоја универзална техника на откажување. Едноставно направете пресметка колку пари месечно/ годиншно трошите на нив. Ќе сфатите дека е попаметно да купите бадеми, ореви или лешници . Едноставно тие барем ќе имаат позитивно влијание на вашиот организам отколку цигарите. Знам многу луѓе кои со помош на ваква замена се откажале од нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom