Како да се откажете од цигарите?

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
16.02 прекинав
29.03 немам запалено ниту една цигара ниту електронска.

Сеуште врвам низ пекол. Психолошкиот момент со кафе и слично помина. Сеуште трае на моменти таа физичка потреба.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
752
Поени од реакции
1.007
Update: Другарот почна пак да пуши цигари.
Го продаде IQOS-от и мислеше дека нема да запали повеќе...
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Јас земав Икос. Уште сум на почеток. ден два. Ги намалив обичните на греани сум во главно. Не задоволуваат како обичните но се слично. Пушев по 25 цигари а денес сум до сега на 5 ако завршам вечер под 10 за денеска ќе биде успех.
Јас веќе скоро 1 месец сум на Iqos, го земав на заебанција, само 3-4 обични иам запалено до сеа (коа снемав од овие). Генерално сум задоволен. Бронзата некако највеќе ми одговара. Искраено мене таман ме задоволува една цигара, само првиот ден ми беше проблем сабајлето кога станав пошо навикнат бев по 3 цигари со кафе да лупам.
Иначе од околу 2 кутии на ден (40+ цигари) стигнав до 1 кутија на ден/ден и пол.

Ти као си задоволен, те тера уште? И шо хитс зимаш?



п.с. Iqos не го глеам као оставање на цигарите. Да не бидам погрешно сфатен.




п.п.с Не знам зашо дури сеа глеам дека си ми риплејнал :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.646
Поени од реакции
4.952
Јас веќе скоро 1 месец сум на Iqos, го земав на заебанција, само 3-4 обични иам запалено до сеа (коа снемав од овие). Генерално сум задоволен. Бронзата некако највеќе ми одговара. Искраено мене таман ме задоволува една цигара, само првиот ден ми беше проблем сабајлето кога станав пошо навикнат бев по 3 цигари со кафе да лупам.
Иначе од околу 2 кутии на ден (40+ цигари) стигнав до 1 кутија на ден/ден и пол.

Ти као си задоволен, те тера уште? И шо хитс зимаш?



п.с. Iqos не го глеам као оставање на цигарите. Да не бидам погрешно сфатен.




п.п.с Не знам зашо дури сеа глеам дека си ми риплејнал :)
И јас бронза греам. Инаку намалив на 5 обични цигари дневно но со напор. Сега накачив на 10 бидејќи бев понервизен. Инаку пушам по 1-1.5 Кутии хеетс . Ќе се потрудам целосно ги откажам горените. Апаратчето е добро. Доста се среќни окулу мене бидејќи не им мирисам. Генерално задоволен. Само мали им се цигарите за греење кратко траат. Тоа е само што не ми се допаѓа.
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
14
Поени од реакции
19
Бројаницата (не за молење туку онаа грците/турците што ја мавтаат во раце додека седат по кафетерии) е добар пријател при откажување. Дава концентрација и чувство дека рацете се зафатени со нешто место со цигари, благо или храна.
 
Член од
4 ноември 2012
Мислења
23
Поени од реакции
31
Прв ден без ниту една цигара,пушев околу 15 цигари дневно.
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Ако се откажете наеднаш сметајте дека цела година ќе имате битки и ќе треба да поминувате психолошки стапици, тие моменти кога цигарата ви била најпотребна. Но како што поминува првата година све поретки и помали се тие моменти. Но никако не очекувајте дека еден месец и готово. Треба и психолошкиот пристап убаво да се наштелува.

А со IQOS и електронски цигари пак ја храните зависноста од никотин али барем не штети толку со катран и јаглерод моноксид.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Имам еден братучад, како помал брат ми е...не пушеше цигари и со години вежбаше....нинџа беше, секое сабајле по 200 згиба правеше. Последниве неколку год. се забатали, еве од коронава на кислородна поддршка заврши, среќа сега е подобар. Требаше до ова да дојде за да сега го гледам дека се пцуе сам себе за тоа колку бил глуп. Не сум бил нешто подобар, ама сум го баталил тоа гомно одамна.

Погледнете се од некоја друга перспектива....од 20 год. од сега.....како се пцуете за тоа што сте си го затруле телото.
 
Член од
13 март 2021
Мислења
18
Поени од реакции
7
Јас одкако земав Iqos обична цигара немам запалено, еднаш земав да пушам ептен ми беше грда..
Имаат попуст со промо код oh1981g, добивате 300 денари попуст.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Јас веќе скоро 1 месец сум на Iqos, го земав на заебанција, само 3-4 обични иам запалено до сеа (коа снемав од овие). Генерално сум задоволен. Бронзата некако највеќе ми одговара. Искраено мене таман ме задоволува една цигара, само првиот ден ми беше проблем сабајлето кога станав пошо навикнат бев по 3 цигари со кафе да лупам.
Иначе од околу 2 кутии на ден (40+ цигари) стигнав до 1 кутија на ден/ден и пол.

Ти као си задоволен, те тера уште? И шо хитс зимаш?



п.с. Iqos не го глеам као оставање на цигарите. Да не бидам погрешно сфатен.




п.п.с Не знам зашо дури сеа глеам дека си ми риплејнал :)
Баталете тоа IQOS , 6 месеци пушев и се чудев од каде трансаминазите на џигерот тридупли,. Сега по месец без нив почнаја да се нормализираат

Иначе да има многу бенефиции ама еве кај мене лошо се покажаја
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
206
Поени од реакции
43
Сеа на 25 Април правам шест месеци како прекинав со цигари, а 15 години бев тежок пушач. Првиот месец ми беше најтежок ама после него сум како препороден. За цигари оставање треба цврст карактер и тоа електронски цигари се чиста глупост.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.645
Поени од реакции
27.956
25ти ден без никаков проблем.Скоро 2 кутии на ден пушев.Тешко дека некогаш повторно ке запалам цигара.Како да се откажеш од пушење? Фрлаш у канта цигарите и више не палиш,многу едноставно
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
513
Поени од реакции
744
Електронските цигари се решение, користете електронски цигари два три месеца и после многу полесно е да се откажете него директно од класични цигари.
Задоволството не е исто, но сепак доволно да не ве факаат кризи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom