Како да се откажете од цигарите?

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Пушете слим по 1 кутија дневно максимум.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Јас десетина години уназад пушев по најмалку кутија дневно и во Мај некаде демек пробав да ги откажам ама не успеав па се задоволив со намалување до една кутија на 3 дена. Немав проблем со намалувањето ниту пак некои кризи. Може зашто не си ставив ограничување никакво, него кога ќе ми се пуши да си запалам ама да не претерувам. И сега по препорака од доктор треба да не пушам еден месец за да ми направат после тоа некои испитувања и морав да ги оставам целосно. Избрав баш период кога сум во ПМС и веќе полудувам.
Мене ова ми е трет покушај. Првите два завршија катастрофално - у секоја најмала нервозна ситница си барав оправдање да запалам, демек - „ќе ме смири“ и „сеа стварно ми треба цигара“ Колку и да звучи смешно, ова сеа си го рачунам за успех. Идеме даље :rolleyes: :D

И во право си - ПМС и откажување од цигари е ужасна комбинација. Можам да замислам колку ќе бидеш горда на себе кога ќе можеш да кажеш што си издржала :)
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Да, тоа е безопасно. Кутија и плус две цигари убиваат, но ако не пушите повеќе од една кутија на ден, тоа е дури здраво.
Не реков дека не е опасно,но штом до таков степен има луѓе што неможат да ги откажат,барем нека го одберат помалото зло.

Сепак има разлика,имам пушено и давидоф слим воопшто не се осеќат,дури и доктор ги препорача на еден мој другар од Скопје.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Не реков дека не е опасно,но штом до таков степен има луѓе што неможат да ги откажат,барем нека го одберат помалото зло.

Сепак има разлика,имам пушено и давидоф слим воопшто не се осеќат,дури и доктор ги препорача на еден мој другар од Скопје.
:bravobe:
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.294
Поени од реакции
5.495
Јас десетина години уназад пушев по најмалку кутија дневно и во Мај некаде демек пробав да ги откажам ама не успеав па се задоволив со намалување до една кутија на 3 дена. Немав проблем со намалувањето ниту пак некои кризи. Може зашто не си ставив ограничување никакво, него кога ќе ми се пуши да си запалам ама да не претерувам. И сега по препорака од доктор треба да не пушам еден месец за да ми направат после тоа некои испитувања и морав да ги оставам целосно. Избрав баш период кога сум во ПМС и веќе полудувам.
Пробај кога ќе те фатат кризи место да јадиш или да полудуваш земи едно ливче и пенкало и запишвај во колку сатот те фатило кризата и ќе ти помине (испробано :)).А после ќе си имаш и еден вид на дневник и баш ќе сватиш дека тие моменти кога те фаќаат кризи за цигари е всушност времето кога си била пушач си пушела цигара.[DOUBLEPOST=1425775102][/DOUBLEPOST]
Јас ги намалувам постепено. Од по две кутии на ден - 100s, стигнав на една нормална. Ќе си умрам. Све ме нервира и сите ги мразам - особено ако се најдам сама со кафе до мене. Скраја било да пуштам филм или серија и некој таму цигара да запали. Едвај се контролирам. Појма немам шо да правам со рацеве, вртам дрвени боички низ прсти - али не помага, паметот цело време ми е у цигарите.

Крајна цел ми е да дојдам до стадиум каде една кутија два дена ќе ми трае. Мислам дека све поише од тоа би било напрегање за мојава психа до точка на лудило.
Тешко дека ќе можиш да ги остајш цигарите со техника на намалување.Прва поголема нервоза кога ќе те фати,некој кога ќе ти го пукни филмот, пак ќе маниш 2 кутии :)
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.129
Пушач сум, ама ова шо го читам на темава ме прави да се осеќам како нуб. Една кутија ми трае околу 5 дена:ROFLMAO:
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Еве и јас како поранешен пушач да споделам искуства и совети за откажувањето на цигарите.
Цигарите ги откажав постепено.Пушев по кутија и пол,две дневно.Пола година ми требаше додека ги откажав.
Значи,да се разбереме.Не мора брзање.Цигарите многу тешко се откажуваат наеднаш.Намалувајте постепено,на пример по 1 цигар неделно.Со текот на времето полека полека ќе пушите само кога сте во друштво и тоа ќе биде значителен напредок во откажувањето.Вториот и потешкиот чекор е како да се издржи да не се запали во друштво.Е за овоа треба јака дисциплина.Јас ни самиот не знам како успеав да се воздржам од палење цигар во друштво,само знам дека ми беше многу тешко.Дури и до ден денес понекогаш палам во друштво еднаш во две недели,но сепак овоа е далеку од активно пушење.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Еве и јас како поранешен пушач да споделам искуства и совети за откажувањето на цигарите.
Цигарите ги откажав постепено.Пушев по кутија и пол,две дневно.Пола година ми требаше додека ги откажав.
Значи,да се разбереме.Не мора брзање.Цигарите многу тешко се откажуваат наеднаш.Намалувајте постепено,на пример по 1 цигар неделно.Со текот на времето полека полека ќе пушите само кога сте во друштво и тоа ќе биде значителен напредок во откажувањето.Вториот и потешкиот чекор е како да се издржи да не се запали во друштво.Е за овоа треба јака дисциплина.Јас ни самиот не знам како успеав да се воздржам од палење цигар во друштво,само знам дека ми беше многу тешко.Дури и до ден денес понекогаш палам во друштво еднаш во две недели,но сепак овоа е далеку од активно пушење.
Еден од ретките што велат дека се откажале постепено. Таквото откажување е потешко, измачување е тоа.

И јас сум поранешен пушач. За месец дека ќе правам 2 години откога ги оставив. Ги оставив буквално преку ноќ. Пушев од средношколска возраст, од 15 години почнав ретко да пушам, со гребење од другари и слично и се почесто и почесто додека не почнав да купувам. На 16 веќе редовно си пушев.
Преку 11-12 години пушач и уживав. Имав 2-3 неуспешни обиди порано со пауза од 1 ден максимум. Не верував дека ќе ги оставам некогаш, убаво ми беше. Не пушев многу, кутија и некоја цигара дневно. Да го споменам и тоа што и при најмала нервоза палев цигара мислејќи дека ќе ме смири и ќе ми биде полесно.
Со текот на годините се чувстува влијание, особено ако сте спортувале и сте престанале или воопшто не спортувате, кондицијата значително се намалува. Физичката спремност е се помала и помала. Тоа можеби и беше пресудно за да ги откажам, чувствував дека ме заморуваат физички.
Се спремав психички подолг период, неколку месеци. Постојано си велев ќе ги откажам, ќе ги откажам, но не пробував, само се спремав. :)
Дента на 7 мај требаше на водно да одам пешки, станување утрото и си реков сега е тоа, воздух, пешачење, кондиција... не земам цигари со мене. Издржав цел ден и толку беше. Веќе следниот ден, после 24 часа почувствував промени. После 2 дена ми беше неверојатно подобро.
Мислев дека ќе бидам многу нервозен и дека нема да издржам само од нервоза. Дека и при најмал проблем ќе запалам, напротив, бев многу помалку раздразлив. Многу помалку се нервирав.
Изненаден бев и самиот колку помалку се нервирав. Малку луѓе знаеа дека се откажав, и не кажував ако не ме прашаше некој или не приметеше. После 1 недела неколкумина ми рекоа дека сум чуден и дека сум црвен на лицето...:D
Веќе никогаш немав голема желба да запалам, особено откога почнав да се чувствувам помалку заморено.
Ајдееее, роман....доста е. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.302
Поени од реакции
29.772
Еве една идеја за помош при откажување од цигарите. Само прочитајте ја студијава, како реагираат неродените деца кога нивната мајка пуши цигари:
http://abcnews.go.com/Health/ultrasound-study-reveals-fetuses-react-smoking-moms/story?id=29896418
Ultrasound Study Reveals How Some Fetuses React to Smoking Moms
Mar 25, 2015, 12:17 PM ET
By GILLIAN MOHNEY
Digital Reporter via Good Morning America




Reissland said fetuses of the smoking mothers had a 58 percent increase of mouth movement and a 69 percent increase in self-touch, where the fetuses touched their face or head, compared to the unborn babies of women who didn't smoke.

Reissland said previous studies have shown that mothers with high levels of stress are connected to a high level of fetal movements, also causing stress in the unborn baby.

"Fetal facial movement patterns differ significantly between fetuses of mothers who smoked compared to those of mothers who didn’t smoke," Reissland said, adding that a bigger study is needed to confirm the findings.

"These results point to the fact that nicotine exposure per se has an effect on fetal development over and above the effects of stress and depression."

The extra-movements made by the fetuses of smoking pregnancies could indicate that nicotine or other toxins from the smoke are having an effect on a fetus' development. Traditionally, Reissland said, the fetus' movement starts to lessen as they develop to full-term pregnancy.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
6-ти ден немам запалено. ке умрам у курац. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom