Како да се мотивираат вработените?

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Парите како фактор за мотивираност

Во последно време особено во глобализацијата на моделот на пазарната економија, недвосмислено се универзализира ставот дека најголема мотивирачка сила во сите активности се, сепак парите.
Тоа произлегува од самата реалност дека со парите се задоволуваат сите видови потреби на човекот и неговото семејство, како што се биолошките, културните, образовните и сл. Може да се рече дека преку расположливата куповна моќ на граѓанинот се определува и неговата положба во општеството, во секој поглед а пак неговата куповна моќ е врзана со неговите примања.

Поради ваквата положба вработените постојано се во борба за повисока заработка, финансиски награди и сл. Практиката покажува дека најбрзи и најефикасни ефекти за извршување на поставените задачи се постигнуваат преку материјалните стимулации, се разбира ако тие се правични и пропорционални со обемот и тежината на задачите кои се дадени како обврска.
Има и обратни случаи, материјалните стимуалции да имаат обратен ефект, дури да има бојкот во работата, ако менаџерите немаат праведен однос при вреднувањето на трудот на секој поединец во колективот или пак ако висината на средствата не одговара на сложеноста и обемотна доверените работни задачи.

Паричната стимулација е најефикасна и универзална, но не и единствена. Таа е ефикасна до определен степен, додека човекот ги задоволи оновните егзистенцијални потреби и тоа за себе и своето семејство. Понатаму како се оди погоре во задоволувањето на потребите слабее улогата на материјалната стимулација како мотивириачки фактор. Тогаш се зајакнува улогата на другите фактори на мотивација, за кои веќе станува збор (награди, признанија, функција, кариера, престиж, моќ и слично).

Сите луѓе работат за пари а живеат за признанија.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
п.с. ако темава не е за тука слободно преместете ја. И избришете го постов.




кхм... темава колку што гледам не е рид онли. Па да дискутираме ке може? се согласувате со ова, имате нешто да додате итн...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Парите се најголема мотивација. Само тоа би го кажал. hehe:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Многу убаво формулирано, навистина нема што да се додаде тука.
Живееме во капитализам-самиот збор онјаснува се.

Во социјализмот државата ја играла главната улога и постулатот се темелел на социјална еднаквост поради што немало голема потреба и љубомора за статус моќ и финансиска доминација.
Но тој систем се покажа како несупешен и неиздржан токму од финансиска гледна точка.

Од друга страна многу експерти (настрана сите негативни страни) сметаат дека капитализмот е досега најуспешен и по некои проекции и предвидувања ќе биде најуспешниот модел од финансиско социјалн аспект.
Што само по себе значи дека оваа "трка по пари" е донекаде издржана, долгорочно гледано.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Ne bi kazala deka parite se edinstvena motivacija, no se najgolema, mislam deka i motiviranosta zavisi o od megusebnite odnosi vo samata kompanija, megu sektorite kako i vo niv. Znaci komunikacijata e mnogu bitna megu pretpostaveniot i rabotnikot i megu rabotnicite. Imaj i najgolema plata znaci si motiviran ama ako imas stresovi koi nemozes da gi podneses sto ke ti e taa plata.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
taka e ama ako imame nevrabotenost od 5-8% :)
vaka, ke trgnes na rabota noze ke ti se vrakaat ama trpi i misli na prvi sledniot mesec :) bidejki (dobroplatena rabota sto ne te ispolnuva) - (pomalku platena rabota sto te ispolnuva) = (ponekoj dobar vikend u rucek nadvor od skopje) + (nekoj ekstra produkt vo friziderot) + (malku pogolema nasmevka kaj zenata)

my 5 cents :)
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Најголема мотивација се човечките физиолошки потреби. (Читај го Абрахам Мазлов).

Сега секој човек има различни физиолошки потреби. Некој сака да постигне кариера, некој сака да нахрани дете. Некој има големо Его, сака да има славно име, некој има голем инает и сака да му докаже на колегата дека го може тоа.

Добро платена работа во која што не уживаш, не значи дека поради парите сепак ќе бидеш мотивиран.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Добро платена работа во која што не уживаш, не значи дека поради парите сепак ќе бидеш мотивиран.
проституцијата? или пак го работат тоа од што уживаат. Можеби, но не сите :).

сепак да не забегуваме, пред се сите работат за пари. Се вработуваш за да можеш да опстојуваш, да си ги задоволиш потребите. Потоа работиш за признанија. Убаво имам напишано во цитатот :)

пример - Јас.
И да се утепам денеска од работа и да не дојдам на работа пак ке си земам пари онолку колку шти ми требаат. Последниве неколку месеци (или години) ја работам работава затоа што ме исполнува ( и затоа забушавам ) лол
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
проституцијата? или пак го работат тоа од што уживаат. Можеби, но не сите :).

сепак да не забегуваме, пред се сите работат за пари. Се вработуваш за да можеш да опстојуваш, да си ги задоволиш потребите. Потоа работиш за признанија. Убаво имам напишано во цитатот :)

пример - Јас.
И да се утепам денеска од работа и да не дојдам на работа пак ке си земам пари онолку колку шти ми требаат. Последниве неколку месеци (или години) ја работам работава затоа што ме исполнува ( и затоа забушавам ) лол
Абе, зборуваме за мотивација, а парите не се секогаш мотивација. Ете пример работиш во некоја банка, 1000 евра плата, за наши услови супер, ако се докажеш можеби ќе постигнеш повеќе. Е сега...што би те мотивирало тебе за тоа повеќе...што ќе ти се парите, кога работиш 10-12 саати дневно, понекогаш и дома работиш за да ги задоволуваш шефовите, немаш време за во град со другари, ти доаѓа преку глава сето тоа.
Лесно ти е тебе да земеш толку колку што ти требаат, имаш твоја продавничка за мобилни, и сам ага, сам паша. Ама не се парите фактор за мотивираност. Барем не според мене, читај го малце Мазлов, и ќе сватиш зашто не.

И јас мислев дека парите ќе те мотивираат, ама кога размислив длабоко во мене, па налет и пари и све кога не ти е убаво на работа, ќе работам за некоја сума помалце пари, ама само да имам повеќе слободно време, некои други бенефиции да имам.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ne bi kazala deka parite se edinstvena motivacija, no se najgolema, mislam deka i motiviranosta zavisi o od megusebnite odnosi vo samata kompanija, megu sektorite kako i vo niv. Znaci komunikacijata e mnogu bitna megu pretpostaveniot i rabotnikot i megu rabotnicite. Imaj i najgolema plata znaci si motiviran ama ako imas stresovi koi nemozes da gi podneses sto ke ti e taa plata.
Во нашите посткомунистички фабрики секој ден луѓето се на норма под разнипристисоци дека ќе ги избрјаат од работа ит. и на крај пак не им даваат плата!
Ај кажи ми зошто тие седат на работа а имаат толкави стресови!

Борба за гол опстанок ништо друго заеби и стрес и се друго.
 

MK

Член од
17 јули 2007
Мислења
117
Поени од реакции
1
Абе, зборуваме за мотивација, а парите не се секогаш мотивација. Ете пример работиш во некоја банка, 1000 евра плата, за наши услови супер, ако се докажеш можеби ќе постигнеш повеќе. Е сега...што би те мотивирало тебе за тоа повеќе...што ќе ти се парите, кога работиш 10-12 саати дневно, понекогаш и дома работиш за да ги задоволуваш шефовите, немаш време за во град со другари, ти доаѓа преку глава сето тоа.
Лесно ти е тебе да земеш толку колку што ти требаат, имаш твоја продавничка за мобилни, и сам ага, сам паша. Ама не се парите фактор за мотивираност. Барем не според мене, читај го малце Мазлов, и ќе сватиш зашто не.

И јас мислев дека парите ќе те мотивираат, ама кога размислив длабоко во мене, па налет и пари и све кога не ти е убаво на работа, ќе работам за некоја сума помалце пари, ама само да имам повеќе слободно време, некои други бенефиции да имам.
Abe vidi vaka: Ako rabotis kako sto vikas ti vo banaka za 1000 evra, ke stisnes zabi ke porabotis 2-3 godini ke si soberes pari i ke si otvoris dukan za mobilni. I taka ke imam uste deden kolega.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Abe vidi vaka: Ako rabotis kako sto vikas ti vo banaka za 1000 evra, ke stisnes zabi ke porabotis 2-3 godini ke si soberes pari i ke si otvoris dukan za mobilni. I taka ke imam uste deden kolega.
WoW кој прогрес еееееј. Ти мислиш во мобиљара праиш 1000 евра месечно? Со истите бенефиции што ги имаш на работа? Со платен стаж, со платени давачки? Дека пази...за 1000 евра плата, давачките се околу 800 евра, тоа се бруто плата од 1800 евра. Ти толку зимаш во мобиљара? Кажи да, и ја утре отварам мобиљара. А што правиме ако мене плата ми е 1800 евра, а бруто е 2500? Што во тој случај? Пак да поработам година две, па две мобиљари да отворам? Или да се натегнам повеќе да работам за унапредување во кариерата, па некој шеф да станам нешто со уште поголеми бенефиции?
Чист пример, обичен дечко на 18 години се вработува во тогашна Са&Са компани, како продавач. Со труд стигнува до позиција да има своја канцеларија, службено Ауди А8 S-Тype од 60.000. Ти тоа го можеш со мобиљара за 4 години?
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Najgolem motiv za rabota se parite, sto inaku?
Ne mi trebaat medalji i priznanija, samo pari:toe:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Najgolem motiv za rabota se parite, sto inaku?
Ne mi trebaat medalji i priznanija, samo pari:toe:
Ај размисли вака, имаш супер плата ама работиш 14 саати дневно, од кои што и тие другите што си се слободни и очекуваш дека дома ќе се испружиш за одмор, сепак треба да проработиш некој детаљ што не си го довршила. Одмор годишно добиваш тогаш кога на работодавецот му одговара, а тоа би било некаде септември, или почеток на јуни. Пуш пауза немит, пауза за ручек 30 минути, а до најблиската продавница имаш 20 минути влечење. Приватниот сектор ги има овие услови, приватњак те цица максимално. Е за таа работа примаш да кажам 1000 евра плата.

Од друга страна имаш понуда за работа од 600 евра, со 8 работни часа, од кои 1 ти е за ручек, 2 за работа а 5 за играње солитер. Одмор кога сакаш, пушење во канцеларија, никој не ти брани.

Јас би го одбрал второто, а ти?

Значи не е само до парите. Физиолошки потребни докажано се фактор за мотивација.
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Pa najgolema motivacija ne sekoj covek se prvo parite! Tie se najbiten faktor za zadovoluvanje na materijalnite raboti. Ako nemas pari samo ke se karas i ke se nerviras zasto ke nemas na deteto da mua dedes nekoj denar. Sekoj se bori da bide covek, da ima ubava rabota, da zema ubava plata za da moze da si obezbedi nekoi raboti vo zivotot, da moze da gi zadovoli materijalnite potrebi. A site znaeme deka so parite (a i samite pari se mateijalni) setoa toa se postignuva i od tuka proizleguva deka tie se motivacija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom