Како да се инсталира Firefox на Linux?

Член од
9 февруари 2008
Мислења
17
Поени од реакции
0
prv pat sega kladov linux i go zedov od net firefox, ama ne znam kako da go instaliram. Koja komanda ili kako da mi kazite kako se intalirva?
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Која дистрибувија на линукс? Скоро сите по дифолт содржат веќе инсталиран firefox...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Која дистрибувија на линукс? Скоро сите по дифолт содржат веќе инсталиран firefox...
Ова новото Кубунту со КДЕ 4 нема фајрфокс, ама не знам зошто засебно го симнувал, исти е начинотна додавање софтвер, преку пакет менаџерот.
Уствари нека пише прво која дистрибуција ја има.
 
Член од
9 февруари 2008
Мислења
17
Поени од реакции
0
jas neznam ni kako se instalirva programa. Ke me naucite? prv pat koristam vakov operativen sistem!!! :D:D
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
jas neznam ni kako se instalirva programa. Ke me naucite? prv pat koristam vakov operativen sistem!!! :D:D
Абе човек напиши веке еднаш кој линукс си го инсталирал!
Напишиго и полното име на датотеката за фајрфокс што си ја симнал, со сите точки и запирки
 
Член од
14 март 2007
Мислења
86
Поени од реакции
2
Google .... Download mozila for linux
malce zavisi so format(tgz, rpm) e firefox i so distribucia ima,
ako imas debian ne baraj firefox treba da e pod imeto iceweasel a site drugi distribucii imaat firefox veke instaliran
nema so da se macis preku konzola (osven za slackware) treba da imas pakidz menadzer da dotera rabota
 
Член од
6 август 2005
Мислења
16
Поени од реакции
0
Доколку имаш интернет, за твојата дистрибуција побарај firefox на интернет. Би требало да го најдиш како “Бинарка“ и да го инсталираш или со двоклик, или со команда преку конзолата (има објаснување при превземањето)..

Сепак, независно дали имаш или немаш фајрфокс, линуксот МОРА да има веб пребарувач некој вграден, иако незнам која дистрибуција сега нема фајрфокс :S
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Доколку имаш интернет, за твојата дистрибуција побарај firefox на интернет. Би требало да го најдиш како “Бинарка“ и да го инсталираш или со двоклик, или со команда преку конзолата (има објаснување при превземањето)..

Сепак, независно дали имаш или немаш фајрфокс, линуксот МОРА да има веб пребарувач некој вграден, иако незнам која дистрибуција сега нема фајрфокс :S
мислам дека секоја дистрибуција на линукс доаѓа со фајрфокс.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom