Како да пронајдам личност?

Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
Може малку и невообичаена тема ќе испадне оваа.

Ме интересира како може да видам кои деца се родени во ист период како и јас во општината во која живеам, бидејќи сакам да си ја пронајдам мојата посестрима.

Знам дека може да е од три села во околинава, и барам веќе долг период по пријатели кои девојчиња се родени во периодот кога сум и јас роден, но никако да ја пронајдам таа што ја барам.

Некој случајно да не знае каде да барам ?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Може малку и невообичаена тема ќе испадне оваа.

Ме интересира како може да видам кои деца се родени во ист период како и јас во општината во која живеам, бидејќи сакам да си ја пронајдам мојата посестрима.

Знам дека може да е од три села во околинава, и барам веќе долг период по пријатели кои девојчиња се родени во периодот кога сум и јас роден, но никако да ја пронајдам таа што ја барам.

Некој случајно да не знае каде да барам ?
Тоа треба да го бараш во матичната служба, во матичните книги за годината на раѓање која ти треба, во местото каде си (сте) роден(и).
Ама, таквите податоци се службена тајна, и како такви, нема да ти бидат презентирани.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
фала. значи во матично да барам треба. ќе најдам некако, иам соселанин таму :smir:
 
I

Intex

Гостин
Може малку и невообичаена тема ќе испадне оваа.

Ме интересира како може да видам кои деца се родени во ист период како и јас во општината во која живеам, бидејќи сакам да си ја пронајдам мојата посестрима.

Знам дека може да е од три села во околинава, и барам веќе долг период по пријатели кои девојчиња се родени во периодот кога сум и јас роден, но никако да ја пронајдам таа што ја барам.

Некој случајно да не знае каде да барам ?
Ова можеш во МВР да го најдеш, нормално ако имаш човек таму.
И што е тоа посестрима?
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
ти пише во постот над тебе :smir:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Го видов ова, ама што услови треба да исполнува за некој да ти е побратим/посестрима?

Ќе ти објаснам од искуство, може некој ќе ме дополни: дедо ми имаше ваков побратим или уште го викаше Св. Јован. Му беше другар од многу млад и беше во категорија меѓу роднина и кум (така меѓусебно се третираа и се почитуваа). Од кажување знам дека ова пријателство си го потврдиле и во црква, ама не знам кој точно ритуал се прави. Знам дека немаше никаква крвна врска меѓу нив и дека исклучително многу се почитуваа и беа меѓусебно присутни со фамилиите на сите битни заеднички настани. :)
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
1.016
Поени од реакции
50
Јас имам другар кој има побратим. Ми одговори дека го смета за побратим оти во иста вода биле крстени. Не се нешто многу блиски али онака имат респект еден за друг.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
услови за некој да ти е побратим/посестрима - да сте крстени во иста вода или да сте пиеле млеко од иста жена, која не ви е мајка. посликовите нема
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Нее битно како се станува побратим туку ако сакаш даја најдеш пиши пп можеби можам до помогнам
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Интересна тема, јас сосема случајно досега најдов двајца од кои едниот т.е едната колешка од факултет родена на ист ден и со разлика од дестина минути во иста болница :D а не ми текнало онака да барам намерно.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Јас случајно се запознав со мојата посестрима, кратко се дружевме, ама некако карактерно не си одговаравме. Сега оддалеку едно ладно ,,здраво,, и толку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom