Како да провериме дали телефонот ни е краден?

Член од
14 април 2014
Мислења
16
Поени од реакции
3
Многу од нас купуваат телефони на старо.Дали преко имеи може да дознаеш дали телефонот со го користеш е краден,кога е купен,од каде и тн.Ако знаете дајте некој линк.ИТНО МИ Е!
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
A ako najdesh telefon i ne prijavish ??
Oti tatko mi e taksist i cesto naogja telefoni ali strav mu e i se gi vrakja pa so kje bidi ako ne go vrati, i toa dosta dobri telefoni posledniot znam bese xperia j.
 
Член од
14 април 2014
Мислења
16
Поени од реакции
3
Da zagubam ili da mi go ukradat mi se ima sluceno..a da najdam, nikogas..na staro do zedov bes polnac i slusalki..fala za linkot :*
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Ако е од мобилара купен нема шанси да е краден пошто не им се исплака на мобиларите да продаваат украдени телефони и после да си имаат проблеми да се влечат по судови за еден телефон се се работи за репутација башка мобилариве носат телефони од бугарија
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Мислам дека не може тука да провери за телефон од мк.има листа на оператори кои им доставуваат гсм дата,а нема ниеден македонски оператор у таа листа,така да најверојатно и да плати за да провери,сепак ќе не може да види инфо.а со оглед на тоа дека го 'купила' без полнач и без слушалки мене повеќе ми изглеа дека го нашла негде.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Мислам дека не може тука да провери за телефон од мк.има листа на оператори кои им доставуваат гсм дата,а нема ниеден македонски оператор у таа листа,така да најверојатно и da плати за да провери,сепак ќе не може да види инфо.а со оглед на тоа дека го 'купила' без полнач и без слушалки мене повеќе ми изглеа дека го нашла негде.
Се проверува ја друго сакав да и кажам обично на крадените мобилни имаат сменето имеи па ке и испадне слика од друг уред нај често имаат имеи од нокиа старите пред 10 години што беа

Иначе на крадените телефони имеито им почиња со 0 или 5 така нешто е
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Многу небулози се изначитав на темава.

Кратко: не можеш да знаеш дали ти е краден. Најдобро е да е купен или од мобилара, или телефон со оригинална кутија (имеи да се совпаѓа) или да земате лична карта од продавачот (што не е гаранција, ама сепак...)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom