Како да покренете локално vBulletin форум

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Значи најпрвин да напоменам... Овој туторијал е напишан од vardarce (член на форумов).

1. Најпрво симнете го WAMP Server, all in one solution за автоматско инсталирање и подесување на Apache сервер, PHP, MySQL, PhpMyAdmin, итн.

2. Покренете ја инсталацијата на WAMP серверот и инсталирајте го со стандардните подесувања.

3. Откако ќе се инсталира доколку е се по стандардно ќе направи директориум во "c:\wamp" и сите работни проекти кој ги работите ќе треба да ги ставате во директориумот "c:\wamp\www".

4. Отпакувајте го веќе симнатиот vBulletin во еден директориум кој ќе го наречеме "vb" (најчесто се отпакува "upload" директориумот од оригиналната ZIP датотека, другите датотеки не ви требаат) , значи треба да се откапува во "c:\wamp\www\vb".

5. Покренете го WAMP преку старт менито, "Start -> WampServer -> start wampserver". Откако ќе се стартува покрај саатот доле ќе се појави икона и доколку се е во ред треба да покажува кога ќе се отиде со маусот врз нејзе "all services running". (Доколку не се покрене Apache серверот на порт 80 може некоја апликација да го користи, најчесто доколку работи во позадина Skype нема да се стартува затоа исклучете го доколку ви работи).

6. Откако ќе го направите тоа отидете во "c:\wamp\www\vb\includes" и отворете ја датотеката "config.php.new" со некој текст едитор како на пример Wordpad. Најдете ги овие линии и заменете ги како што е прикажано:

Најдете...
Код:
[COLOR=#000000][COLOR=#0000BB]$config[/COLOR][COLOR=#007700][[/COLOR][COLOR=#DD0000]'Database'[/COLOR][COLOR=#007700]][[/COLOR][COLOR=#DD0000]'dbname'[/COLOR][COLOR=#007700]] = [/COLOR][COLOR=#DD0000]'forum'[/COLOR][COLOR=#007700];[/COLOR][/COLOR]
Променете...
Код:
[COLOR=#000000][COLOR=#0000BB]$config[/COLOR][COLOR=#007700][[/COLOR][COLOR=#DD0000]'Database'[/COLOR][COLOR=#007700]][[/COLOR][COLOR=#DD0000]'dbname'[/COLOR][COLOR=#007700]] = [/COLOR][COLOR=#DD0000]'vb'[/COLOR][COLOR=#007700];[/COLOR][/COLOR]
- - -

Најдете...
Код:
[COLOR=#000000][COLOR=#0000BB]$config[/COLOR][COLOR=#007700][[/COLOR][COLOR=#DD0000]'Database'[/COLOR][COLOR=#007700]][[/COLOR][COLOR=#DD0000]'tableprefix'[/COLOR][COLOR=#007700]] = [/COLOR][COLOR=#DD0000]''[/COLOR][COLOR=#007700];[/COLOR][/COLOR]
Променете...
Код:
[COLOR=#000000][COLOR=#0000BB]$config[/COLOR][COLOR=#007700][[/COLOR][COLOR=#DD0000]'Database'[/COLOR][COLOR=#007700]][[/COLOR][COLOR=#DD0000]'tableprefix'[/COLOR][COLOR=#007700]] = [/COLOR][COLOR=#DD0000]'vb_'[/COLOR][COLOR=#007700];[/COLOR][/COLOR]
се друго оставете како што е. Снимете ја датотеката и преименувајте ја од "config.php.new"во "config.php".

7. Стартувајте некој веб пребарувач и во адресата пишете "localhost\vb\install\install.php", со тоа ќе почне инсталацијата на vBulletin.

8. Следете ги упатствата за инсталација, се е user friendly со едноставни чекори за правење на нова база и регистрирање на user со супер администраторски можности.

9. Откако ќе заврши инсталацијата ќе ви покаже дека мора да ги избришете датотеките "init.php" и "install.php" од "c:\wamp\www\vb\install", направете го тоа и можете да продолжите понатаму.

10. Следен чекор ќе биде да се логирате во администраторскиот панел, а за да пристапите на форумот едноставно пишете "c:\wamp\www\vb".
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.551
Поени од реакции
52.343
добро го најдов сега го симнувам

неможам да го симнам тоа wampserver
дајте друг линк
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ај да не отварам нова тема, можеби е и малце оф топик али ај... инсталирав на Windows 7цава WAMP сервер и сеа не ми е јасно како може кога ќе пишам во прелистувачот localhost ништо не се дешава, а кога ќе ја пишам мојата IP си го дава она што треба да го дава... исто така ни phpMyAdmin не ми го наоѓа. Сите сервиси се пуштени, серверот си работи најнормално, само localhost и phpMyAdmin не ги наоѓа. Некој да не знае која му е муката ?

Едит: Готово, го средив проблемот.
 

bubi4ko

Македонци брее..
Член од
24 јуни 2008
Мислења
274
Поени од реакции
17
Error description: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Can't connect to local MySQL server through socket '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) /home/vol7/50gigs.net/gigs5_2972948/htdocs/includes/class_core.php on line 278.The database has failed to connect because you do not have permission to connect to the server. Please confirm the values entered in the 'includes/config.php' file.еве што ми вика кога одам да го инсталирам ВБуллетин...Ако може нокој да ми помогне??
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
The database has failed to connect because you do not have permission to connect to the server. Please confirm the values entered in the 'includes/config.php' file.еве што ми вика кога одам да го инсталирам ВБуллетин...Ако може нокој да ми помогне??
Провери дали убаво ти е конфигуриран config.php.new фајлот кој се наоѓа во фолдерот includes.
 

bubi4ko

Македонци брее..
Член од
24 јуни 2008
Мислења
274
Поени од реакции
17
Се е направено како што пишува тука....Но јас го уплоадирав со Филе Зила можеби тоа е проблемот?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Се е направено како што пишува тука....Но јас го уплоадирав со Филе Зила.
Еве ти го конфигуриран цел фајл, замени го само со твојот фајл, кај мене работи. А ако се обидуваш да го покренеш форумот на некој бесплатен хост незнам дали би можел, затоа што повеќето бесплатни хостови имаат ставено заштита за vBulletin форум, т.е. не дозволуваат покренување на vBulletin на нивниот бесплатен хостинг, a исто така треба да се направат промени и во конфигурацијата.

Еве го фајлот со конфигурацијата:
 

Attachments

bubi4ko

Македонци брее..
Член од
24 јуни 2008
Мислења
274
Поени од реакции
17
Повторно нејке..Истото го кажува...Сигурно е зошто ми е бесплатен хостингот...
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Објаснувањето е за локално покренување на vBulletin форум при што се користи WAMP сервер кој содржи:

- PHP 5
- Apache
- MySql

Тоа што на бесплатните хостизни несака да работи може да е од повеќе работи... некои бесплатни хостизни имаат ставено заштита која не дозволува инсталирање на vBulletin форум, можеби бесплатниот хостинг не поддржува некоја од работите кои му се потребни на vBulletin да работи или пак може да е до конфигурацијата...
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Објаснувањето е за локално покренување на vBulletin форум при што се користи WAMP сервер кој содржи:

- PHP 5
- Apache
- MySql

Тоа што на бесплатните хостизни несака да работи може да е од повеќе работи... некои бесплатни хостизни имаат ставено заштита која не дозволува инсталирање на vBulletin форум, можеби бесплатниот хостинг не поддржува некоја од работите кои му се потребни на vBulletin да работи или пак може да е до конфигурацијата...
Па така е :) Нитуеден бесплатен хостинг не дозволува да се хостира vBulletin форум од едноставна причина што секојшто ќе купи лиценциран vBulletin софтвер (100 евра или колку беше) би дал уште 10ина евра за сопствен домен, а не би го регистрирал на бесплатен хостинг каде што многу лесно може да биде hacked :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom