Како да објасниме што е секс, а што е смрт, на мало дете?

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
Дали знаете до кога малите деца ќе ги лажеме дека штрковите ги носат бебињата а умрените одат горе на небото и од таму не гледаат?
Пред некој ден бев запрашана од внучето кое има 7 години, како се прават деца, од каде излегуваат и како неговиот умрен дедо стои горе на небото и не паѓа?
Пет минути бев запрепастена, почнав туц муц, да пелтечам...боже, си велев, едно мало дете ми ја затвори устата и направи да останам без одговор, да се мислам како да објаснам...што да објаснам а да не го повредам, да не го натажам, да не го уплшам, да не......и...ништо не му одговорив, само она вообичаено, мал си, јас немам време сега, друг пат ќе ти кажам.....Вауууу, за срамота, каков кукавичлук пред мало дете:(

:rolleyes:
На работа со колешките дискутиравме на оваа тема и сите заклучивме дека немаме спремено одговори, дека подобро ни е да излажеме и да се извлечеме некако, откако да ја кажеме правата вистина.
Што мислите, која е старосната граница за едно дете, за да му се објасни кога некој близок ќе умре и нема повеќе да го види, и како тоа да се објасни....и кога треба да се започне да се збори за секс?
Зошто не напише некој прирачник со одговори за да не занемуваме пред радозналите прашања на малите деца:confused:
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.542
Дали знаете до кога малите деца ќе ги лажеме дека штрковите ги носат бебињата а умрените одат горе на небото и од таму не гледаат?
Пред некој ден бев запрашана од внучето кое има 7 години, како се прават деца, од каде излегуваат и како неговиот умрен дедо стои горе на небото и не паѓа?
Пет минути бев запрепастена, почнав туц муц, да пелтечам...боже, си велев, едно мало дете ми ја затвори устата и направи да останам без одговор, да се мислам како да објаснам...што да објаснам а да не го повредам, да не го натажам, да не го уплшам, да не......и...ништо не му одговорив, само она вообичаено, мал си, јас немам време сега, друг пат ќе ти кажам.....Вауууу, за срамота, каков кукавичлук пред мало дете:(

:rolleyes:
На работа со колешките дискутиравме на оваа тема и сите заклучивме дека немаме спремено одговори, дека подобро ни е да излажеме и да се извлечеме некако, откако да ја кажеме правата вистина.
Што мислите, која е старосната граница за едно дете, за да му се објасни кога некој близок ќе умре и нема повеќе да го види, и како тоа да се објасни....и кога треба да се започне да се збори за секс?
Зошто не напише некој прирачник со одговори за да не занемуваме пред радозналите прашања на малите деца:confused:
jas i brat mi koga bevme mali i postavuvame mnogu takvi nekoj prasanja kako na primer zoso mravkite ziveat vo zemja, zosto ima sonce, zosto ova zosto ona, i ni go davaat najdobirot mozen odgovor taka treba. :)
gjabe so ke objasnuvash koga ne razbiraat mali deca, ti mozesh da se spremash za edno ke te prasaat drugo ili ke kazat nesto nema da znaesh.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Секогаш децата не фаќаат неспремни и кога и да е мора да дознаат нешто повеќе околу овие работи, ама подобро да прашаат дома, отколку од други деца и повеќе да бидат збунети со најразлични одговори или да се срамежливи и некогаш онака "случајно" од љубопитност да пробаат.
Чим прашува значи е спремно за разговор.
Мене кога ќе прашаат нешто такво им одговарам и ако после тоа постават и друго прашање продолжувам со одговарањето. Не детално објаснување што како, туку на најпрост начин кој ќе може да го разбере.

Моите знаат дека деца се прават со секс и од некој филм имаат видено/слушнато. Бебињата веќе не се купуваат од маркет ниту пак штркот ги носи, туку се во стомак и се раѓаат во болница кога мајката ќе ја заболи стомакот, а секс е кога маж и жена се гушкаат голи. Доста им е засега. :icon_lol:

За некој починат знаат дека повеќе го нема и ќе ги чува од небото, толку и не ги интересира оваа тема и не прашуваат и повеќе не ја бараат таа личност.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.542
jas i brat mi koga bevme mali i postavuvame mnogu takvi nekoj prasanja kako na primer zoso mravkite ziveat vo zemja, zosto ima sonce, zosto ova zosto ona, i ni go davaat najdobirot mozen odgovor taka treba. :)
gjabe so ke objasnuvash koga ne razbiraat mali deca, ti mozesh da se spremash za edno ke te prasaat drugo ili ke kazat nesto nema da znaesh.
ps: ili ima negde slusnato za ova ili nekoj mu aj polni glavata so gluposti. ima roditeli koj na 7 god. gi prasuvaat sto sakash da bidesh koga ke porasnesh, koj se tvoite aspiracii vo zivotot, kako sakash da ziveesh ili ke umresh ako neso ne napraish, ke te skrsahm ke te ubijam, ili gi lazat. najdobro ne zbori nisto. praise deka ne si slusnala ili drug muabet svrti i gotovo.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
Останува вечната дилема, дали да се лаже или да се каже вистината...дали со лажењето(криењето на вистината)всушност ние го штитиме детенцето или си купуваме време за себе??:(
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.350
Останува вечната дилема, дали да се лаже или да се каже вистината...дали со лажењето(криењето на вистината)всушност ние го штитиме детенцето или си купуваме време за себе??:(
Јас сум против лажење. Смртта можеш да ја претставиш на некој „поубав“ и помалку трагичен начин, како нешто сосема природно, како неминовен процес... Истото важи и за сексот. :icon_lol:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
Јас сум против лажење. Смртта можеш да ја претставиш на некој „поубав“ и помалку трагичен начин, како нешто сосема природно, како неминовен процес... Истото важи и за сексот. :icon_lol:
На пример?
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Индивидуален е одговорот на прашањето. Јас сметам дека на детски начин треба да пробаме да им создадеме некаква почетна слика во поглед на прашањата. Не велам дека треба да ги лажеме, ама сметам дека ќе дојде време кога ќе созреат и ќе бидат подготвени да ги разберат овие поими. Инаку мене никој од родителите не ми објаснувал, оти бев незаинтересирано и тромаво дете. А да сум прашал сигурно ќе ме лажеле,нема сигурно да ми кажеле или да ми објаснеле подетално. Тоа е поради фактот што моите родители се од онаа генерација која кога ќе имаше љубовна сцена или погреб на ТВ менуваа на друг канал. И замисли ги прашаш нив да ти објаснат, ќе се препотат илјада пати во рок од 1 минута.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
[Qмоите родители се од онаа генерација која кога ќе имаше љубовна сцена или погреб на ТВ менуваа на друг канал. И замисли ги прашаш нив да ти објаснат, ќе се препотат илјада пати во рок од 1 минута.
[/QUOTE]

Ништо не се променети и новите генерации, исто се препотуваат и туфкаат како да одговорат.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.222
,,,za onie shto neznaat kako da odgovorat na detskite prashanja postoi eden ton na knigi za vozrasni so detska tematika I temi kako da im se odgovori na deteto,,,i toa ne samo za ovie dve temi,,
,,,,normalno ovoa vazhi za babuskerite,,, :icon_mrgr:
,,,iPS,,,zaradi vakvi sho neznaat ,zapadon,,,dobar ili losh kakov i da e,,,vovel vo uchilishtata nastava po seksologija i veronauka,,,
Автоматски споено мислење:

[Qмоите родители се од онаа генерација која кога ќе имаше љубовна сцена или погреб на ТВ менуваа на друг канал. И замисли ги прашаш нив да ти објаснат, ќе се препотат илјада пати во рок од 1 минута.
Ништо не се променети и новите генерации, исто се препотуваат и туфкаат како да одговорат.
[/QUOTE]
,,,epa taka de,,,koga tvoite si gi vospitala starski a ne moderno,,, :свиркам:
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.222
И тоа е дискутабилно....Патанџели го има разглобено нешто вака
RIGHT KNOWLEDGE HAS THREE SOURCES: DIRECT COGNITION, INFERENCE AND THE WORDS OF THE AWAKENED ONES.

WRONG KNOWLEDGE IS A FALSE CONCEPTION NOT CORRESPONDING TO THE THING AS IT IS.

AN IMAGE CONJURED UP BY WORDS WITHOUT ANY SUBSTANCE BEHIND IT IS VIKALPA -- IMAGINATION.

THE MODIFICATION OF THE MIND WHICH IS BASED ON THE ABSENCE OF ANY CONTENT IN IT IS SLEEP.

MEMORY IS THE CALLING UP OF PAST EXPERIENCES.
Ова му е првата сутра.
,,,ne me interesira shto toa tamu nekoj misli ili napishal,,,oti somnezhot e apsolutna kategorija,,,
,,,ne postoi minato nitu idnina,,,samo Sega i tuka,,,
,,,bidejki deteto prashuva konkretno i bara odgovor vo konkreten momentum i mesto,,,odgovorat mora da sleduva vo,,sega i tuka,,,
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
,,,ne me interesira shto toa tamu nekoj misli ili napishal,,,oti somnezhot e apsolutna kategorija,,,
,,,ne postoi minato nitu idnina,,,samo Sega i tuka,,,
,,,bidejki deteto prashuva konkretno i bara odgovor vo konkreten momentum i mesto,,,odgovorat mora da sleduva vo,,sega i tuka,,,
Не само детето, и ти си истиот во таа приказна. Детето барем знае дека не знае, ти се лажеш дека знаеш :)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.222
Не само детето, и ти си истиот во таа приказна. Детето барем знае дека не знае, ти се лажеш дека знаеш :)
,,,zarem deteto e prikazna,,,
,,,,siguren li si vo tvrdenjeto lichno tvoe,,,kako "znaesh" deka lazhovno "znam",,,
,,,toa i go kazhav,,,deteto bara odgovor,,,
,,,ljubovta e kreator na se,,,taka i prashanjata na deteto se nejzin product,,,sledovatelno i odgovorite,,,
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
,,,,siguren li si vo tvrdenjeto lichno tvoe,,,kako "znaesh" deka lazhovno "znam",,,
,,,toa i go kazhav,,,deteto bara odgovor,,,
,,,ljubovta e kreator na se,,,taka i prashanjata na deteto se nejzin product,,,sledovatelno i odgovorite,,,
Сигурен сум, од таму и одговорите не можеш да ги најдеш.
Многу проста работа е, штом не можеш да му објасниш на мало дете и ти не знаеш хахахаххх
Љубов е апстрактна работа, збор не ја објаснува....како ќе помогне тоа во процесот?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.222
Сигурен сум, од таму и одговорите не можеш да ги најдеш.
Многу проста работа е, штом не можеш да му објасниш на мало дете и ти не знаеш хахахаххх
Љубов е апстрактна работа, збор не ја објаснува....како ќе помогне тоа во процесот?
,,,a jas pak tvrdam deka ti ne si siguren vo toa deka jas ne sum siguren,,,
,,,dadov odgovor ,,,a ti prasha dali "znaeme",,,shto naveduva deka ti neznaesh i nemozhesh,,,
,,,ljubovta e apstraktna kolku sto e i nejziniot proizvod,,,detenceto,,,,ako toa e apstraktno,,,togash,,,,:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom