Како да најдам работа во оваа држава Р.Македонија?

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.525
Чим сакаш да бидеш квалитетно платена, со оглед на твојата струка, угледувајќисе на европската унија, нема да седиш кај друг газда, прочитав во една тема дека си отворила нешто свое.

Додека камионџиите баш и неможат тек така да си го почнат бизнисот тука, па зошто тогаш не отиднат во странство.

Не те вреѓам ниту пак сум ироничен ко разлика од тебе, Хилтон итн.... не ни помислувам да ти го подценам твоето размислување, а тебе воопшто и не те цитирав, цитирав друг коментар, од друг член.

Ако сакаш голема плата отвори си своја фирма, доколку неможеш да отвориш терај во странство. Лесна филозофија владеее тука.
Воопшто не сум иронична,само сакам да демантирам нешто што е лага.
Муабетот кој кај сака да работи не го коментирам,се впуштив само за висината на турата.
Филозофијата е лесна,на кој не му чини „иди широко ти поље“-Весна Змијанац :)
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.660
Поени од реакции
945
Воопшто не сум иронична,само сакам да демантирам нешто што е лага.
Муабетот кој кај сака да работи не го коментирам,се впуштив само за висината на турата.
Филозофијата е лесна,на кој не му чини „иди широко ти поље“-Весна Змијанац :)
Се зависи за која фирма работиш.

Чим може еден ВезеШари од с.Требош не ги знам Тетовскиве села најдобро да дава плата 17.000 денари плус 2 евра за секој час изминат вон работно време, сигурен сум дека не е лага да налеташ на нешто такво во странство.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.525
Се зависи за која фирма работиш.

Чим може еден ВезеШари од с.Требош не ги знам Тетовскиве села најдобро да дава плата 17.000 денари плус 2 евра за секој час изминат вон работно време, сигурен сум дека не е лага да налеташ на нешто такво во странство.
Ама збориме за транспорт. Турата има своја висина,неможе да е разликата 5000 евра во тура.Неможе шоферот да земе повеќе од газдата,неможе.Ќе го продаде камионот ако е така и он ќе стане шофер.
Значи транспорт е специфична област,имаш трошоци за нафта,за патарини,за шофер,за амортизација и за газда.А цената за транспорт се разлика од 10 до 150 евра.Значи никој не плаќа 10 000 евра за тура,за да може шоферот да земе 1400.
И везешари е одлична фирма,па не плаќа за транспорт од Германија 5000 евра,иако јас лично би сакала.Ме разбираш што се обидувам да објаснам?
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.660
Поени од реакции
945
Ама збориме за транспорт. Турата има своја висина,неможе да е разликата 5000 евра во тура.Неможе шоферот да земе повеќе од газдата,неможе.Ќе го продаде камионот ако е така и он ќе стане шофер.
Значи транспорт е специфична област,имаш трошоци за нафта,за патарини,за шофер,за амортизација и за газда.А цената за транспорт се разлика од 10 до 150 евра.Значи никој не плаќа 10 000 евра за тура,за да може шоферот да земе 1400.
И везешари е одлична фирма,па не плаќа за транспорт од Германија 5000 евра,иако јас лично би сакала.Ме разбираш што се обидувам да објаснам?
Да не ја тупиме веќе иако сакам повеќе да знам за бизнисиве, можеби си во право невикам не, но спореди ги платите овде со платите во ЕУ. На крајот излага дека во право сум дека тие таму шоферите земаат многу повеќе одколку овде. Плус незнам овде дали работаме со тие ленти кои полицијата ги зема во предвид кога ќе го застане шоферот да види дали денеска само 8-10 часа возел колку време одмарал и ред такви работи. Сепак на крај месец тој добива поголема плата.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.525
Да не ја тупиме веќе иако сакам повеќе да знам за бизнисиве, можеби си во право невикам не, но спореди ги платите овде со платите во ЕУ. На крајот излага дека во право сум дека тие таму шоферите земаат многу повеќе одколку овде. Плус незнам овде дали работаме со тие ленти кои полицијата ги зема во предвид кога ќе го застане шоферот да види дали денеска само 8-10 часа возел колку време одмарал и ред такви работи. Сепак на крај месец тој добива поголема плата.
Добива и поголема километража.:)
Да не ја тупиме во право си,еу платите во сите сектори се повисоки од нашите факт.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.781
Поени од реакции
275
Повторно се вртиме во круг: работа нема? или малку сме поспецифични во своите барања? (вечна е оваа дилема)
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
25
Поени од реакции
1
Батка,ух колку има да ти пишувам за ова а и таквите како тебе што имаат заблуди.

IT компаниите од странство бараат евтина работна рака. И што прават? Ставаат оглас на freelancer.net или веќе какои да се викаше и пишуваат проект ваков и таков, фирмата бара да се направи дајте понуди. И се јавуваат јавно и транспарентно фирми и даваат цени за тоа. Најчесто се одбира најефтината понуда или некоја понуда помеѓу средната и најефтината. Сепак ако има повеќе фирми/лица со иста понуда се бара фирма што има повеќе луѓе бидејќи поголема е шансата да се направи како што треба.

Ако си професионалец и работиш сам, веројатноста да фатиш проект е МНОГУ мала. Индијците растураат. Фирми се а нудат цени како за еден човек. Така што единствено чаре е да си заминиш од тука некаде на запад и да се вработиш во фирма таму и така.
Се гледа колку си бил успешен freelancer, дури и името неможеше да го кажеш на сајтот, freelancer.com е а не е freelancer.net. И не зборев за freelancing него за нешто сосема друго. Знам доста луѓе што bid-uvaat на freelancer и индијци дефинитивно не фаќаат најчесто, колку често си biduval таму за да знаеш?

oDesk, eLance се страни кајшто плаќаат МНОГУ повеќе од freelancer.com али бараат и поквалитетна работа, ако веќе збориме за асални сајтови за тоа овие две се такви. RentACoder исто.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.662
Поени од реакции
770
Се гледа колку си бил успешен freelancer, дури и името неможеше да го кажеш на сајтот, freelancer.com е а не е freelancer.net. И не зборев за freelancing него за нешто сосема друго. Знам доста луѓе што bid-uvaat на freelancer и индијци дефинитивно не фаќаат најчесто, колку често си biduval таму за да знаеш?

oDesk, eLance се страни кајшто плаќаат МНОГУ повеќе од freelancer.com али бараат и поквалитетна работа, ако веќе збориме за асални сајтови за тоа овие две се такви. RentACoder исто.

Wow супер...каква анализа ми направи! Секоја чест!
Сега ти порасна курето и попаметен си дека докажа нешто? Ми докажа дека не ме бивало за бидување оти сум промашил .net со .com (а притоа наведов дека „или како и да се викаше“).

5 години работев со 100-тина freelancer web страни, кои повеќе успешни кои помалку и си заработував за живот. Сега имам постојана работа и не се замарам со тоа.
 

шеф на подземје

зумбулот
Член од
25 август 2010
Мислења
1.213
Поени од реакции
76
Стани Албанче :) и ако имаш завршено факултет, одма на работа во администрација...рамковен договор, сега слушав на вестите почетната плата изнесувала 24.000 денари :)
не цепкај вакви теми ке ги ливидирам сите македонски глупаци политичари .
 
Член од
7 март 2009
Мислења
963
Поени од реакции
607
да да секако.. седи си дома и чекај. можда ке дојде на врата да ти куцне и да те побара за на работа и самиот бил гејтс...:pos2:
Гејтс е дете на еугеничари милионери-секташи кои се залагаат за депопулација на Земјата,затоа и тој денес ја трола и се залага за таа тема...А дека бил супер-талент и успеал сам е прикаска за мали деца,па тој наследил милиони долари[DOUBLEPOST=1489639214][/DOUBLEPOST]
Mене никој не може да ме плати толку малку колку што можам јас малку да работам.
Секогаш сум на чекор два пред работодавците на тоа поле.
Зависи на какво работно место си-таа твоја финта на пример не би палела ако те постават на лента која нон-стоп врти и те снимаат со камери,башка на ова зад тебе ти стои во контрола некој дибек со кој не можеш да се заебаваш! Ти зборам за фирмите како Џонсон-контролс на пр.оди таму примени ја твојата финта,јас не сум работел таму ама детално ми опишаа какви се условите за работа таму[DOUBLEPOST=1489639508][/DOUBLEPOST]
Без лажење,немој да се срамиш овде,како да ние сме од Марс паднати па незнаеме какви се цените.Цел месец да врти Скандинавија зема 1500 евра,цел месец да врти низ Европа зема иста сума.Да вози релација Македонија-Холандија цел превоз е 1500 евра,за надоле е 2500.
Не зезај,македонски шофер со бг-пасош,сопствен камион и фирма лоцирани во Бугарија може да извади и до бруто 7-8.000 евра ако вози цел месец за саглам западна шпедиција низ Скандинавија и Бенелукс,за нето одбиј пола од овие...Туку,друг им е проблемот,се намножија "газди" шпедитори кои шоферот скоро секогаш го казнуваат по разни основи и така не му ги исплаќаат чесно заработените пари ами пола од сумата,тука е револтот кај камионџииве наши
 
Последно уредено:

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.592
Поени од реакции
2.535
Гејтс е дете на еугеничари милионери-секташи кои се залагаат за депопулација на Земјата,затоа и тој денес ја трола и се залага за таа тема...А дека бил супер-талент и успеал сам е прикаска за мали деца,па тој наследил милиони долари[DOUBLEPOST=1489639214][/DOUBLEPOST]
Зависи на какво работно место си-таа твоја финта на пример не би палела ако те постават на лента која нон-стоп врти и те снимаат со камери,башка на ова зад тебе ти стои во контрола некој дибек со кој не можеш да се заебаваш! Ти зборам за фирмите како Џонсон-контролс на пр.оди таму примени ја твојата финта,јас не сум работел таму ама детално ми опишаа какви се условите за работа таму[DOUBLEPOST=1489639508][/DOUBLEPOST] Не зезај,македонски шофер со бг-пасош,сопствен камион и фирма лоцирани во Бугарија може да извади и до бруто 7-8.000 евра ако вози цел месец за саглам западна шпедиција низ Скандинавија и Бенелукс,за нето одбиј пола од овие...Туку,друг им е проблемот,се намножија "газди" шпедитори кои шоферот скоро секогаш го казнуваат по разни основи и така не му ги исплаќаат чесно заработените пари ами пола од сумата,тука е револтот кај камионџииве наши
Ти си проблемо у овоа опшество.
 
Член од
7 март 2017
Мислења
6
Поени од реакции
3
SAKAM NECIE VASE MISLENJE! Rabotava e sledna:visookoobrazuvana sum(iako vo drzavava toa ne se ceni mnogu), pa pocnav da baram nekoja rabota nadvor od mojata "profesija". Pred nekoj den bev na intervju vo edna firma koja se zanimava so prodazba na softveri. Sekade se sudiram so taa ebana plata od 200€...i pocnuva odma glava da me boli, bidejki sepak, ne ziveam so mama i tato, tuku imam maz i dve skolski deca. Plakam celodnevna, plakam ekskurzii itn. E, sega, pokraj tie 200€ sto mi se ponudeni kako plata, nudat i bonus od 10% od sekoja prodazba...pa bi sakala da ve prasam dali nekoj znae kolku "lesno" kaj nas se prodavaat tie softveri. Tnx
 
Член од
7 март 2009
Мислења
963
Поени од реакции
607
Ти си проблемо у овоа опшество.
А ти си нео-либерална жаба-педер која трола на секој пост кој се однесува против светските манипулатори и хоштаплери? Абе ти имаш акл жабо? Всушност ти си проблемот а не јас,ти не сакаш луѓе со критички ум и размислување,веројатно педерите новинари Cooper и Lemon од фејк-њус CNN ти се омилени!
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.592
Поени од реакции
2.535
А ти си нео-либерална жаба-педер кќоја трола на секој пост кој се однесува против светските манипулатори и хоштаплери? Абе ти имаш акл жабо? Всушност ти си проблемот а не јас,ти не сакаш луѓе со критички ум и размислување,веројатно педерите новинари Cooper и Lemon од фејк-њус CNN ти се омилени!
На 16ти март не бев жаба. :place::place::place:
Со Бронзата у Лимончето на кафе да си идеш ти.:angel:
 
Член од
16 септември 2016
Мислења
21
Поени од реакции
0
Дечки,

Јас сум Дипломиран електро инженер (енергетика) и некако слабо ми оди со барањето на работа.
Ве молам за помош, да ми дадете некои предлози и идеи каде да барам работа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom