Како да најдам работа во оваа држава Р.Македонија?

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.654
Поени од реакции
11.981
За оваа работа 600 евра тешко дека ќе најдеш човек. Имам другар што вози шлепер за Холандија и од тура зима 1400 евра.
Зашто да не може да најде?
Значи она бара шофер кој ќе транзитира низ Балкан а не за Бенелукс или усвет горе Скандинавија. А последен пат кога видов Холандија не беше на Балкан, ако у меѓувреме нешто има измени тоа е друга работа.
Така да, ова е сосема солидна плата.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.879
Треба да вози шлепер 24Т
многу малку нудиш за 24 тона шлер, Кажи што нудиш друго ? дали има дневница кога ке чека тура? како го плаќаш процент или километар? што треба да вози приколица со церада од 76 год, хладњача или пак нова приколица со ролетна церада ? Каков е камионот денес малку се нафаќаат да возат со стари влекачи без клима и без вебасто парно. итн итн итн :)

--- надополнето ---

Зашто да не може да најде?
Значи она бара шофер кој ќе транзитира низ Балкан а не за Бенелукс или усвет горе Скандинавија. А последен пат кога видов Холандија не беше на Балкан, ако у меѓувреме нешто има измени тоа е друга работа.
Така да, ова е сосема солидна плата.
Се шо има малку повеќе мозок вози горе помалку работа ( вози само 8 сати) а поголема плата плус фирмата му плака карта секој месец или секој 45 дена за да си отиде човекот да одмори две недели,во денешно време тешко дека се наоѓа шофер така лесно како некогаш порано газдите викаа има шофери со кур да ги ринеш е сега дојде време да има газди со мадиња да ги ринеш
 
C

cige

Гостин
Се шо има малку повеќе мозок вози горе помалку работа ( вози само 8 сати) а поголема плата плус фирмата му плака карта секој месец или секој 45 дена за да си отиде човекот да одмори две недели,во денешно време тешко дека се наоѓа шофер така лесно како некогаш порано газдите викаа има шофери со кур да ги ринеш е сега дојде време да има газди со мадиња да ги ринеш
+ За Холандија одиш и се враќаш за 2 недели, тоа ти е повеќе од сигурно. А тука на Балканов што форумџикава ја понуди работава од кај да знаеш кај ќе те акаат и колку време ќе те вртат наваму натаму додека да си дојдеш дома. е дури тогаш ќе се бараш на картата кај си.
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
25
Поени од реакции
1
Луѓе а сега со рапиден развој на IT, со скоро 1/2 од fastest growing фирми кои се во софтвер/интернет сектор, зарем не е возможно (не лесно) да работиш за таков тип на фирма од странство? Верувам дека 1000-3000 евра се земаат како ништо така. Има некој искуство во работење преку компјутер во странска фирма (како програмер итн)?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.526
+ За Холандија одиш и се враќаш за 2 недели, тоа ти е повеќе од сигурно. А тука на Балканов што форумџикава ја понуди работава од кај да знаеш кај ќе те акаат и колку време ќе те вртат наваму натаму додека да си дојдеш дома. е дури тогаш ќе се бараш на картата кај си.
Моја е фирмата знам кај ќе вози,не се секирај. Релацијата е позната и клиентите се редовни така да збориме за професионален однос.
И другар ти што зима 1400 евра од една тура до Холандија нека си ги покрие нозете да не настине.Без лажење,немој да се срамиш овде,како да ние сме од Марс паднати па незнаеме какви се цените.Цел месец да врти Скандинавија зема 1500 евра,цел месец да врти низ Европа зема иста сума.Да вози релација Македонија-Холандија цел превоз е 1500 евра,за надоле е 2500.Собирај одземај он зема од 7% до 12% од тура,што на овие цени и да лета нема да ги добие.Земал 1400 евра од тура ооо боже! Што шофер ќе беше тој :)))Газдите неможат да извадат чисти 2500 евра месечно,а не пак другар ти како шофер.

--- надополнето ---

многу малку нудиш за 24 тона шлер, Кажи што нудиш друго ? дали има дневница кога ке чека тура? како го плаќаш процент или километар? што треба да вози приколица со церада од 76 год, хладњача или пак нова приколица со ролетна церада ? Каков е камионот денес малку се нафаќаат да возат со стари влекачи без клима и без вебасто парно. итн итн итн :)

--- надополнето ---


Се шо има малку повеќе мозок вози горе помалку работа ( вози само 8 сати) а поголема плата плус фирмата му плака карта секој месец или секој 45 дена за да си отиде човекот да одмори две недели,во денешно време тешко дека се наоѓа шофер така лесно како некогаш порано газдите викаа има шофери со кур да ги ринеш е сега дојде време да има газди со мадиња да ги ринеш
Зборев за плата,се останато си е на договор.И сигурно нема да умре од студ или жештина во кабина во 2011 :))) Се разбира дека има услови,иначе церада е и како горе така и на Балкан лепат казни за над 8 часа возење.Значи филмовите дека горе е нешто сјајно,а на Балкан катастрофа оддамна прекинаа да функционираат.Само погледај колку се прелоцираа на Балкан.Пократка релација,речиси исти цени добиваш.Како за пример,извоз за Германија(средна) е 1400,а за Словенија е 1100.Види уште колку км треба да весла,патарини,полиции,контроли.Повеќе се исплаќа тука да го вртиш од колку да оди нагоре.Ако ти е за горе купи влекач и нека врти горе задруги.Барем нема да го мислиш,а заработката е иста.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.879
Моја е фирмата знам кај ќе вози,не се секирај. Релацијата е позната и клиентите се редовни така да збориме за професионален однос.
И другар ти што зима 1400 евра од една тура до Холандија нека си ги покрие нозете да не настине.Без лажење,немој да се срамиш овде,како да ние сме од Марс паднати па незнаеме какви се цените.Цел месец да врти Скандинавија зема 1500 евра,цел месец да врти низ Европа зема иста сума.Да вози релација Македонија-Холандија цел превоз е 1500 евра,за надоле е 2500.Собирај одземај он зема од 7% до 12% од тура,што на овие цени и да лета нема да ги добие.Земал 1400 евра од тура ооо боже! Што шофер ќе беше тој :)))Газдите неможат да извадат чисти 2500 евра месечно,а не пак другар ти како шофер.

--- надополнето ---Зборев за плата,се останато си е на договор.И сигурно нема да умре од студ или жештина во кабина во 2011 :))) Се разбира дека има услови,иначе церада е и како горе така и на Балкан лепат казни за над 8 часа возење.Значи филмовите дека горе е нешто сјајно,а на Балкан катастрофа оддамна прекинаа да функционираат.Само погледај колку се прелоцираа на Балкан.Пократка релација,речиси исти цени добиваш.Како за пример,извоз за Германија(средна) е 1400,а за Словенија е 1100.Види уште колку км треба да весла,патарини,полиции,контроли.Повеќе се исплаќа тука да го вртиш од колку да оди нагоре.Ако ти е за горе купи влекач и нека врти горе задруги.Барем нема да го мислиш,а заработката е иста.
во ред во ред госпоѓице леондра,мада не би рекол дека е се баш исто, овде и горе овде комотно можеш да возиш со церада стара 10 15 години и приколица со арњеви кој ке те искилавата ако треба да ги растураш. Стари гуми и возила без кочници со познатата навика на македонските газди ај уште оваа тура па после ке го оправиме камионот :) па си имаш заебанција со потрошња на нафта итн итн.
Но од друга страна доколку се работи од основица од 600 еу тогаш можат потенцјалните кандидати да размислат ( ако има плус од километар или процент) :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.526
Од 600 евра и плус процент или од километар може само кај на Хебоцид другар му да се јават :icon_lol:
На кој му е малку нека не се јавува,нека најде поплатено слободно.Барам работа,боље да не ја најдам,стара македонска вистина.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.879
Од 600 евра и плус процент или од километар може само кај на Хебоцид другар му да се јават :icon_lol:
На кој му е малку нека не се јавува,нека најде поплатено слободно.Барам работа,боље да не ја најдам,стара македонска вистина.
:pos2:
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.660
Поени од реакции
945
За оваа работа 600 евра тешко дека ќе најдеш човек. Имам другар што вози шлепер за Холандија и од тура зима 1400 евра.
Затоа нашите камионџии бегаат во странство :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.526
Затоа нашите камионџии бегаат во странство :)
Да затоа,оти таму повеќе од турата им даваат нив,само да возат :pos: Сигурно и хотелски го сместуваат додека чека некој утовар.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.660
Поени од реакции
945
Имам чичко кој замина во Италија да работи шовер.

Точно во право си, неговата фирма се има спогодено со некој ланец мотели, така да нивните шофери таму спијат.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.526
Колку зема чичко ти од тура? Дај молим те јави се и прашај,колку зема од една тура?
Во мотел спијат,јас реков во хотел да не им плаќаат,Хилтон...Чим 1400 евра е од една тура,тој и Хилтон ќе го купи за 2 години :))
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.662
Поени од реакции
770
Луѓе а сега со рапиден развој на IT, со скоро 1/2 од fastest growing фирми кои се во софтвер/интернет сектор, зарем не е возможно (не лесно) да работиш за таков тип на фирма од странство? Верувам дека 1000-3000 евра се земаат како ништо така. Има некој искуство во работење преку компјутер во странска фирма (како програмер итн)?
Батка,ух колку има да ти пишувам за ова а и таквите како тебе што имаат заблуди.

IT компаниите од странство бараат евтина работна рака. И што прават? Ставаат оглас на freelancer.net или веќе какои да се викаше и пишуваат проект ваков и таков, фирмата бара да се направи дајте понуди. И се јавуваат јавно и транспарентно фирми и даваат цени за тоа. Најчесто се одбира најефтината понуда или некоја понуда помеѓу средната и најефтината. Сепак ако има повеќе фирми/лица со иста понуда се бара фирма што има повеќе луѓе бидејќи поголема е шансата да се направи како што треба.

Ако си професионалец и работиш сам, веројатноста да фатиш проект е МНОГУ мала. Индијците растураат. Фирми се а нудат цени како за еден човек. Така што единствено чаре е да си заминиш од тука некаде на запад и да се вработиш во фирма таму и така.

Ај поправи ме ако грешам.
Несакаш да излезеш од земјава,несакаш да работиш за почетна од 6 000 денари,сакаш плата од 1000/2000евра во Македонија и немаш ни еден ден работно искуство?
Па да, зошто да не? Што сум помалку од Европјаните?
Иначе за лично мојот случај имам доволно работно искуство за околу 3000 евра плата, спрема работното место што го работам (т.е. дел од моите работни задолженија) :) 2 години профи искуство (како вработен) и претходно 5 години како freelancer.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.879
Колку зема чичко ти од тура? Дај молим те јави се и прашај,колку зема од една тура?
Во мотел спијат,јас реков во хотел да не им плаќаат,Хилтон...Чим 1400 евра е од една тура,тој и Хилтон ќе го купи за 2 години :))
леондро не претерувај сепак да не беше подобро горе немаже сите да бегаат горе да возат ем подобри услови ем подобра плата,башка никој не ги брка : АЈДЕ АЈДЕ ДО КАЈ СИ КОГА КЕ СТИГНЕШ. ПАРИ КАКО МОЖЕ ДА ТИ ФАЛАТ ПАРИ ТИ ДАДОВ ТОЧНО ПАРИ ЗА ТРОШКОВИ
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.660
Поени од реакции
945
Колку зема чичко ти од тура? Дај молим те јави се и прашај,колку зема од една тура?
Во мотел спијат,јас реков во хотел да не им плаќаат,Хилтон...Чим 1400 евра е од една тура,тој и Хилтон ќе го купи за 2 години :))
Чим сакаш да бидеш квалитетно платена, со оглед на твојата струка, угледувајќисе на европската унија, нема да седиш кај друг газда, прочитав во една тема дека си отворила нешто свое.

Додека камионџиите баш и неможат тек така да си го почнат бизнисот тука, па зошто тогаш не отиднат во странство.

Не те вреѓам ниту пак сум ироничен ко разлика од тебе, Хилтон итн.... не ни помислувам да ти го подценам твоето размислување, а тебе воопшто и не те цитирав, цитирав друг коментар, од друг член.

Ако сакаш голема плата отвори си своја фирма, доколку неможеш да отвориш терај во странство. Лесна филозофија владеее тука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom