Како да најдам работа во оваа држава Р.Македонија?

Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.133
Епа видете сеа и месец два и да поработите за без пари или за ептен минимално ама ако после ве вработат вреди. Подобро тоа отколку дома да се седи. Во многу наши фирми е пракса ако немаш некое големо искуство да поработиш некој месец со надоместок само за харана и превоз а дури полсе да те вработат. Тоа е јбг, нема работа многу. И во тие сектори кои што порано беше полесно да се вработиш веќе не е случај.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
lugje a koj ima odgovor pa na moeto prasanje, znaci jas ne baram rabota, jas baram otkaz!!!!! me obvrzaa so eden robovladetelski dogovor i sega jas si baram spodogbeno da zaminam, zosto vo meguvreme si najdov podobro platena rabota i toa e toa, ama ovie vamu ne mi prifakjaat, ili da sum ispocituval otkazen rok od neverojatni 3 meseci, ili da si idam onaka, ne se pojavuvas 3 dena na rab, i ke me tuzele pazi :))) znaci zemjava ti e svasta!!!!!
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.843
Поени од реакции
966
lugje a koj ima odgovor pa na moeto prasanje, znaci jas ne baram rabota, jas baram otkaz!!!!! me obvrzaa so eden robovladetelski dogovor i sega jas si baram spodogbeno da zaminam, zosto vo meguvreme si najdov podobro platena rabota i toa e toa, ama ovie vamu ne mi prifakjaat, ili da sum ispocituval otkazen rok od neverojatni 3 meseci, ili da si idam onaka, ne se pojavuvas 3 dena na rab, i ke me tuzele pazi :))) znaci zemjava ti e svasta!!!!!
Па оди на работа али немој да работиш.Викај им трудови инспекции,вакви такви мобиг срања.Биди им проблем наместо да си ја работиш работата и ќе мора они да те избркаат.Да го имам јас твојот проблем ќе направев да ме шутнат експресно.

Поздрав.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Идеш во општински комитет (алијас завод за вработубање) бараш пристапница,добиваш членска книшка од одредениои политички субјект и шибаш! Просто и едноставно! ;)
 
Член од
7 март 2009
Мислења
976
Поени од реакции
623
Имам другар жиголо работи во Скопје и околина, и тоа не оди со стари.....

Тие што мислат дека се заебавам слободно нека си мислат.
Дај поврзи не со другар ти,да праеме фирма дупачи на стари дами,слушам се исплаќало и тоа добро.Инаку имав војнички кој стварно го работеше тоа,ама дечкото беше талент(стрејт сум,некој да не помисли нешто :)).Направи цел список од дами кои ги работеше и тоа се богаташки,сега не знам кај е,ама имајќи ја во предвид екон.криза не ќе е лошо да му ѕрнам.Поздрав
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.101

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.526
Апсолутно си во право, но, сепак мене не ми е целта да живеам одделен живот или никаков социјален живот (со работата во Apple/IBM/Microsoft). Малку влегуваме во друга тема.

Мене целта ми е еден нормален просек да зеам. Да речеме 1000-2000 евра плата, за Балкански услови е супер. Можам и кредит да платам и желба за надградба (ако имам повеќе сертификати и знаење да добијам 3000 евра плата) итн.

Значи не барам ништо повеќе од европскиот просек или европски стил на работа.

Нашите фирми најчесто работат за извоз (интелектуален или материјален) и наплаќаат дебело за услугите (речиси како во европските земји можеби 10% поефтино , колку да бидат конкурентни). А платите се 10 пати помали.

Точно ја долови ситуацијата. Нема излез. Презаситен е пазарот на трудот од се, како и од менталитетот на народот (рековме, ќе работи било што за било која плата).
Ај поправи ме ако грешам.
Несакаш да излезеш од земјава,несакаш да работиш за почетна од 6 000 денари,сакаш плата од 1000/2000евра во Македонија и немаш ни еден ден работно искуство?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.879
Ај поправи ме ако грешам.
Несакаш да излезеш од земјава,несакаш да работиш за почетна од 6 000 денари,сакаш плата од 1000/2000евра во Македонија и немаш ни еден ден работно искуство?
Остај го него тој тие консултант во странство експерт за возила и за тоа му плаќаат од странство :pos2:
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.403
Поени од реакции
423
Ај поправи ме ако грешам.
Несакаш да излезеш од земјава,несакаш да работиш за почетна од 6 000 денари,сакаш плата од 1000/2000евра во Македонија и немаш ни еден ден работно искуство?
Не знам за него, ама јас така сакам. :)
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.660
Поени од реакции
945
Работа може да се најде доколку сакате.

Тешко е да се најде за својата струка, за се друго секогаш може да се најде.

Ај од Април месец ќе прекинам најверојатно со гео хидро ископувањата па ќе ја понудам работата на некој, просек 600-900 евреи месечно.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.627
Поени од реакции
38.526
Јас барам шофер за меѓународен транспорт,па ако има некој заинтересиран нека ми пише пп.Се собира над 600 евра месечна плата,а ќе вози низ Балкан :)
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.892
Поени од реакции
905
Јас барам шофер за меѓународен транспорт,па ако има некој заинтересиран нека ми пише пп.Се собира над 600 евра месечна плата,а ќе вози низ Балкан :)
а возачка од која категорија треба да има?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.510
А да пробаш во странство, да најдеш работа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom