Како да најдам работа во оваа држава Р.Македонија?

T

Tetro

Гостин
Совети или било што?
Би работел било што а сум со завршен факултет.
Не гледате дека дечково, или како и да е, се драпа со Вас?
кој факултет имаш завршено, колку си висок, колку тежиш?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
1.323
Оди по куќи и чисти им ги теписите на буџите со онаа правосмукалката што ја рекламираат на топ-шоп, Power Juicer.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Оди по куќи и чисти им ги теписите на буџите со онаа правосмукалката што ја рекламираат на топ-шоп, Power Juicer.
Како бе жити се со Power Juicer да пере теписи???
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.568
Поени од реакции
7.985
Голема грешка напраи Грујо со факултетиве по секој град.. ќе го прашам кога 96% народ ќе заврши факултет, што ќе се прави после.. Со факултет секој ќе сака да е директор
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
69
Kolku vredi eden dobro stegnat maski gz vo ovaa drzava ? ne sum bas u tek ..:jaj:
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
386
Поени од реакции
42
Најдобра работа ти е оваа. Погледнија мојата слика на Аватарот. :helou:
П.С. Земај биометриски пасош и билет за во еден правец и ЏИЗЛА.....
 
Член од
8 јули 2010
Мислења
10
Поени од реакции
0
Oваа страна ја отворив за ако мозе да ми дадете совети за како полесно да најдам работа се надевам дека некој има искрен совет
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.681
Oваа страна ја отворив за ако мозе да ми дадете совети за како полесно да најдам работа се надевам дека некој има искрен совет
Кажи де шоимаш завршено, кој е ванѓа да претпостави дали си завршил за доктор или за пилот?

Инаку како да дојдеш до работа... неколку правила.
1. да ти се работи
2. билокојброј > 0 (ова се мисли на месечните примања а.ка. плата)


И најбитното... никој нема да те клај директор само затоа што си завршил факултет. Не е проблемот со Гвујо и неговата факултетска образована младина, проблемот е во застареноста на програмата и глупостите што се учат. Колку има да гледаш бе друже дури да дојдиш до некое минимално ниво на искуство ехеееее... ко дипломирав лани, со една година искуство во струката мислев дека се знам.... уствари дојдов во Скопјево за да видам колку незнам. И уште 5 години активно самостојно учење, и гледање на туторијали по интернет ќе ми требаат за да дојдам до некое задоволително ниво (за самиот себеси, не за некој трет)... магистратура??? сега гледам дека уствари тоа ти е црно на бело само, обично лифче хартија со твоето име кое вреди 2 години студирање и 2000-3000 евра, и секој кретен што може да го плати и има 2 години од животот за фрлање го добива. А откако ќе го добиеш можиш да си го избришиш газот со него. Ништо повеќе. Јасно ми е зошто никаде не ги признаваат дипломите од Македонија.....

Така да не летајте дека нема работа во државава... за секој се наоѓа по нешто. Чат пат...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.319
Лепотанче дај малку биди поконкретен во кој град бараш работа, што факултет имаш завршено, некое претходно искуство и слично. Вака навистина и да сака некој не може да ти помогне. Не обврнувај внимание на бубуљичавите коментари погоре најверојатно сеуште се пансионски кај тате и мама па немаат видено очај.
Совет вака од око барај работа како такси возач барем таму секогаш има отворени работни места и не се потребни некој квалификации. Исто така прашај по градежниве фирми како општ работник претежно во лето им требаат работници
 
Член од
8 јули 2010
Мислења
10
Поени од реакции
0
Имам завршено економски факултет во Скопје и немам којзнае колку висок просек а работа барам во Скопје и сега почнувам да барам ама како што гледам има големи неправилности на нашиов пазар на труд __врски и слично__
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.681
Имам завршено економски факултет во Скопје и немам којзнае колку висок просек а работа барам во Скопје и сега почнувам да барам ама како што гледам има големи неправилности на нашиов пазар на труд __врски и слично__
Добредојдовте во Македонија... или велкоум то Маседониа позајмено од рекламата со магарето....

Сеедно, таа е реалноста. Секој се снаоѓа како што знае и умее. А економист, ако не си портокалово/црвено или плаво/жолто обоен, тешко дека ќе можиш да се надеваш на некоја посолидна работа. Така да, фаќај една страна во војната, црвената или плавата совреме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom