Како да направам форум?

Член од
17 февруари 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
Ако може некој подетално да ми објасни како се прави форум.. Не од оние free туку од нула и .com.mk да е. Колку се плака месечно или годишно и слично..
 

D-Wade

Miami Heat
Член од
13 октомври 2009
Мислења
597
Поени од реакции
69
Ако може некој подетално да ми објасни како се прави форум.. Не од оние free туку од нула и .com.mk да е. Колку се плака месечно или годишно и слично..
доменот .ком.мк ти е околу 800-1000 денари годишно а хостот зависи имаш разни од 1000 денари годишно па нагоре
а за да направеш форум ми треба да имаш познавање од некоа скрипта како вбулетин, пхпбб, смф и сл...
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Ако може некој подетално да ми објасни како се прави форум.. Не од оние free туку од нула и .com.mk да е. Колку се плака месечно или годишно и слично..
За домен... dns.marnet.net.mk

Значи прво треба да имаш идеа и концепт на форумот.
Потоа да направиш мала истрага, да видиш што повеќе ти се свиѓа од софтверските понуди за форуми. phpBB, SMF, vBulletin (платен), и така натаму...

Си купуваш хостинг и го инсталираш софтверот што си го одбрал.
Потоа местиш DNS сервери (со марнет мора да имаш хостинг прво мислам).

А ако ти треба помош за инсталирање на скрипта, тогаш ќе ја посетиш официјалната интернет страна на скриптата (vbulletin.com на пример за vBulletin) и ќе си прочиташ таму.

p.s Хостингот треба да подржува PHP и MySQL датабази.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
За да направиш форум ти треба познавање на некој програмски јазик и бази на податоци.
А за да инсталираш готова платформа (пр. вбулетин) ти треба скриптата, лиценца евентуално ако е потребна и какви такви познавања на сервери.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
403
Поени од реакции
7
Znaenje i pari trebaat. ako nemas znaenje, a imas pari moze da platis nekogo on da ti naprave. a ako nemas ni pari ni znaenje nisto ne pravis.

.com.mk poskapo ke te kosta. poeftino ti e .com bidejki imas domen za 8$ i shared hosting (koj e dovolen za pocetok) za 8-10$ mesecno.
posle ili baraj besplatna skripta, phpbb na primer, ili kupi licenca za vbulletin ili druga skripta.
instaliraj ja i posle ide najteskiot del, da privlecis luge na forumot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom