Како да испратам писмо а притоа примателот да ги плати трошоците и цената на пратката

Член од
18 јануари 2009
Мислења
30
Поени од реакции
4
Сакам да пратам една пратка (коверт) за кој примателот треба да ја плати поштарината и околу 800 денари за писмото. Потоа јас тие пари што ќе ги плати тој на пошта јас да можам да си ги подигнам во мојата пошта. Може ова да го направи физичко лице? Како се вика начинот на испраќање, на реверс? Или? Некој има искуство со ова?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Сакам да пратам една пратка (коверт) за кој примателот треба да ја плати поштарината и околу 800 денари за писмото. Потоа јас тие пари што ќе ги плати тој на пошта јас да можам да си ги подигнам во мојата пошта. Може ова да го направи физичко лице? Како се вика начинот на испраќање, на реверс? Или? Некој има искуство со ова?
Toј да ти прати 800 денари по пошта, на физичко лице тоа е возможно... и ти потоа да му го испратиш писмото. Друг начин незнам дали има.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
30
Поени од реакции
4
Не, не...не ме разбра...значи тој кога ќе ја подига пратката/ковертот на пошта да плати 800 денари, а после тоа јас да си ги подигнам тие пари од мојата пошта...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Би требало и така да може, мислам дека тоа се викаше писмо со откупнина и треба да го пратиш препорачано... Само треба да се информираш во поштата што како колку.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ти да платиш 800 денари од овдека за пратката, па после да ти ги вратат парите кога ќе стигнит ? Така?
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
30
Поени од реакции
4
Ne...nego koga jas ke go pratam pismoto....i primatelot go dobie na postarot ili vo postata pri podiganjeto na pismoto da plati 800 denari....i posle toa jas da si gi podignam tie 800 denari od mojata posta...pobarav na internet izgleda e pismo so otkupnina i chini 32 denari ako ne gresam
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
DHL имаш опција примателот на поштата да ја плати поштарината.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Сакам да пратам една пратка (коверт) за кој примателот треба да ја плати поштарината и околу 800 денари за писмото. Потоа јас тие пари што ќе ги плати тој на пошта јас да можам да си ги подигнам во мојата пошта. Може ова да го направи физичко лице? Како се вика начинот на испраќање, на реверс? Или? Некој има искуство со ова?
хе добар си...:)..одамна не сум слушнал вакво нешто
инаку порано се викаше: плаќање на поштарот !!..го има кај сите нормални пошти како услуга..има посебна налепница на пратката и се плаќа износот, на поштарот..или во пошта, ако не те најдат дома...дали и Македонска пошта сега нуди такво нешто ..незнам..распрашај се кај нив...
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Кај македонски пошти така се испраќа со откупнина.Му викаш на службеникот сакам писмово да го испратам со откупнина.:toe:

Само да ти кажам дека оваа опција е можна само во внатрешен сообраќај.За странство не може.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom