Како да инсталираш програм на USB memory стик?

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Ве молам ми треба помош, кој знае нека пише како може да се инсталира некој програм на USB мемори стик!
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
стави го стикот
покрени инсталација
кога ќе те праша кај да инсталирам одбери на мемори стикот

Никад не сум правел, али така би требало. Ако ти е итно имаше во баг, да листам?
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Jane напиша:
Ве молам ми треба помош, кој знае нека пише како може да се инсталира некој програм на USB мемори стик!
Brat kako prvo ti mozes da stavis programa da se instalira na memory stick no problenot e so poveketo programi zapisuvaat info vo registrite taka da i da ja instaliras taa programa verovarno bi rabotela samo na tvojot pc. No I TOA NE E GARANCIJA. iskreno ne sum probal. Samo objasni sto ti e idejata.
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
предпоставувам дека сакаш да можеш инсталиран програм да го покренуваш од било кој компјутер на кој би го закачил мемори стикот. во суштина би требало да биде како што ти објасни димитар али тоа не може да функционира со било кој програм затоа кажи што конкретно сакаш да инсталираш па да ти бараме чаре
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Чекај, најдов во баг, има приложено програм на цедето кое е невозможно да се најде. Инсталацијата иде преку тој програм за да биде ко што треба. А и овака може да функционира.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Dimitarc напиша:
Чекај, најдов во баг, има приложено програм на цедето кое е невозможно да се најде. Инсталацијата иде преку тој програм за да биде ко што треба. А и овака може да функционира.
Шо програм е, закачи го да го видиме.

Инаку доколку некоја програма запишува свои информации во регистарот што и се важни за нејзино работење таа програма може да не работи после на друг компјутер. Исто така доколку користи некои системски датотеки кои не се инсталирани на некоја друга машина и така може да не работи. Е сега доколку сите свои информации не ги запишува во регистарот туку во INI* датотека во својот директориум (не во Windows директориумот, како на пример Total Commander) таа програма може да се стави на флеш и да работи без проблем. Како што ти кажаа другите кажи што програма е па може ќе ти помогнеме да ја направиш да работи на флеш на секој компјутер.

*INI датотеки се датотеки кои содржат важни конфигурациски информации за Windows и одредени апликации. Во Windows 95 и NT, INI датотеките се заменети со регистарот (registry).
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Bi sakal da instaliram LimeWire Pro na stikot za na skolo da mozam da downloadiram. Ednas na internet vidov takva programa sto bilo koj program moze da go instalira na stikot i moze da se podignuva samo od stikot na bilo koj kompjuter. Samo togas ne mi teknalo da ja simnam, a sega nemozam da ja najdam, a ni na imeto ne mi teknuva. Ali 100% sum siguren deka ima takov program.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Ako go inastaliras mislam deka u skolo treba da imas ist Windows i sp mislam deka nema da raboti ako se razlicen sp-ot
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
I vo skolo se e isto i XP i SP2. Nego kako sto kazaa vo pogornite postovi da ne se zapisuva nesto i vo registrite. A na C particijata vo search pisuvam limewire i mi dava uste mnogu drugi fajlovi od programot, koi ne se vo folderot kaj sto e instaliran
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Абе програмот е приложен на цедето. Јас цедињата не ги чувам во принцип. Ако случајно некогаш искочи....ќе го закачам
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Тоа што си го видел е програмка шо не запишува во регистрите никаква информација. Но Limewire, тешка работа. Ја не знам сите објаснувате а никој во игра не ги игра регистрите во компјутерот, кај шо се и најголемите зафрканции.
Да не ти објаснувам сега, но можеш Run>RegEdit и да создадеш регистер. разгедај ги регистрите на Limewire кај тебе дома и после создади ги истите во училиште. Стави го Memory Stick-от и пробај , но првин направи ја инсталацијата кај тебе дома да оди со дестинаијата на Memory Stick-от ("E:\ ......" ili "F:\......" .......) и разгледај ги регистрите. Па после мисли за во училиште.
 

vamPIRAT

Psychodoctor
Член од
21 февруари 2006
Мислења
100
Поени од реакции
4
Znaci,edno rezime na ova shto napishavte.
-Celo vreme sum so USB na PC od facultet,na koi shto ima ekstremna restrikcija.

Ona shto sum napravil e:
-instaliram doma eMule,go konfigururam,ne cepkam nishto vo .reg i na koj bilo pc mi finkcionira.

Nemozam da svatam kao moesh da vnesesh bilo kakov .reg na pc na koj ne si administrator,spored mene e nevozmozno.
Taka da ima nekoi programi shto baraat dozvola za da moesh da gi instalirash,mi se cini deka tamu spaga i limeware.

Ili pak reg info od programata da go konfigururash da se cita od local file/filder.
ili pak zemi so sebe Knoppix i furaj...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom