Како да добијам емиграциска виза за САД??

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Не е точно. Не тропај глупости. Од искуство зборам. Со МК пасош само газот можиш да си го избришиш. Ако имаш европски пасош тогаш е друга прича.
Од искуство збориш дека во цела ЕУ е така? Јас ти кажувам дека твоево не е точно и дека ти тропаш глупости, оти јас од искуство ти кажувам дека во Германија ако најдеш работа, нашиот пасош не ти е НИКАКОВ проблем. Значи доколку имаш универзитетска диплома и ако некој работодавец ти понуди работа (зборам за фул тајм, и има минимум колку мора плата да му биде, но тој минимум е сосема нормален и реален) со сигурност ти даваат право на престој (едино не сум сигурен дали јазикот е услов), нема врска тоа дека прво морало да се докаже дека неможе некој Германец да се најде. Цел куп нашинци познавам тука што без проблем добија право на престој штом најдоа работа. Ако ти имаш искуство во друга држава дека не успеало, не значи дека тоа правило за цела ЕУ важи и дека тропам глупости ако ти кажам дека во Германија не е така. Или што, кај сестра ми и кај 10 познаници што ги имам тука што дојдоа по грешка им ги доделија дозволите за престој и кај нив „заборавија“ на тој закон...
 
Последно уредено:

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.371
Поени од реакции
3.131
Од искуство збориш дека во цела ЕУ е така? Јас ти кажувам дека твоево не е точно и дека ти тропаш глупости, оти јас од искуство ти кажувам дека во Германија ако најдеш работа, нашиот пасош не ти е НИКАКОВ проблем. Значи доколку имаш универзитетска диплома и ако некој работодавец ти понуди работа (зборам за фул тајм, и има минимум колку мора плата да му биде, но тој минимум е сосема нормален и реален) со сигурност ти даваат право на престој (едино не сум сигурен дали јазикот е услов), нема врска тоа дека прво морало да се докаже дека неможе некој Германец да се најде. Цел куп нашинци познавам тука што без проблем добија право на престој штом најдоа работа. Ако ти имаш искуство во друга држава дека не успеало, не значи дека тоа правило за цела ЕУ важи и дека тропам глупости ако ти кажам дека во Германија не е така. Или што, кај сестра ми и кај 10 познаници што ги имам тука што дојдоа по грешка им ги доделија дозволите за престој и кај нив „заборавија“ на тој закон...
Дечко не тропам глупости, јас вадев работна виза и знам како е. А што работат тие Германија? Чистачи? Зборувам за земјите што се во ЕУ, Полска, Романија, Бугарија, Италија... Ако пасошот не ти е никаков проблем зошто нашиве јадни луѓе даваат толку пари за БГ пасош? Ако е како што ти викаш ти дека не е проблем со МК пасош сите ќе заминеа Германија. Што ќе работиш во Германија ако не знаеш јазик? Пак прашувам - чистач?
 
Член од
6 мај 2015
Мислења
89
Поени од реакции
79
Неможат да ги избркаат сите што се на црно, затоа што не ги знаат сите што се на црно.

Ако немаш никакви проблеми со законот нема да те дознаат и нема да те избркаат.
Е сеа незнам како е со здравството, сигурно има приватњаци кои се нафаќаат да лекуваат емигранти доколку имаат потреба од тоа.
Да прашам на пример можи да земам адвокат од америка или некој човек тој таму да ми најди работа и интервју па да извам емиграциска виза? Или да извам бугарски пасош иако не сакам па да појдам преку visa waiver program и сама да си барам работа таму?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Да прашам на пример можи да земам адвокат од америка или некој човек тој таму да ми најди работа и интервју па да извам емиграциска виза? Или да извам бугарски пасош иако не сакам па да појдам преку visa waiver program и сама да си барам работа таму?
Advokat nemoze da ti bara rabota.Mozes da probas za turisticka viza so garantno pismo.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Чекај, ако некоја фирма таму ти понуди работа, неможеш врз база на договорот да извадиш право на престој??? :о
Како на пример во каква фирма би работела? Зашто ако си студент и идеш преку work and travel најверојатно ќе работиш некоја најобична работа и договорот е дека после три месеци имаш месец дена време да се вратиш дома.

Од друга страна пак, ако отидеш таму и да речеме најдеш сама работа своеволно (најобична работа), тогаш во најголем број на случаеви во договорот ќе ти пишува дека во било кое време работодавецот или работникот можат да го прекинат работниот однос без никакво објаснување, што значи дека врз основа на таков договор ти не можеш да бараш да добиеш работна виза.[DOUBLEPOST=1431174232][/DOUBLEPOST]
Да прашам на пример можи да земам адвокат од америка или некој човек тој таму да ми најди работа и интервју па да извам емиграциска виза? Или да извам бугарски пасош иако не сакам па да појдам преку visa waiver program и сама да си барам работа таму?
Не можеш. Ако имаш туристичка виза тогаш немаш право за работа, а ако немаш social security number овде не можеш да работиш. Дури и да сакаш да работиш на црно пак нема да можеш ако го немаш тоа бројче.

Исто така, врз основа на добиена работа неможеш да бараш емиграциска виза.
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
30
Поени од реакции
6
Zdravo sakam da prasam dali nekoj imal iskustvo ili znae vaka jas ednas bev usa kako j1 godinava sum 4ta god pak aplicirav za j1 me odbija sega od agencija mi vikaat da cekam za da odam na intervju za viza pak barem 6 meseci ..... koga ke pominat tie 6 meseci sakam da apliciram za turisticka ili za au pair za dadilka vo usa. Sto mislite koI sansi se pogolemi da se vleze vo sad kako turist ili au pair I dali imal nekoj iskustvo so odbijana viza pa posle da dobile ? Pozzzz
 
Член од
24 март 2018
Мислења
17
Поени од реакции
2
Ај женските ќе си се мажат и ќе си заминат, ќе си добијат пасош и легално ќе престојуваат таму. А машките, имаат некоја шанса за легално престојување ( постојано ) и да добиеме САД пасош? И, ако останеме на црно, може некогаш да се вратиме дома или....?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom