Како да го root HTC Desire 310

B

bngj45

Гостин
Како да го рутирам телефонов?
Дали би ја изгубил гаранцијата така прочитав?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.977
Поени од реакции
14.745
Еден мој другар ми рутираше таблет и два телефони(постар Самсунг и хуавеј 5300) а за 310 -ката(таков имам во моментов) ми рече дека многу потешко оди и има повеќе работа, и тука работата била поризична. Ми објаснуваше за постручни работи, ама да не тупам сега расипан телефон.

Препорака му беше да не го чепкам, бидејќи кај него постоел ризик од трајно оштетување.

Се помирив а ионака телефонот е многу брз, и негледам некоја посебна причина за рутирање.

За споредба сега брзо зедов таблет Самсунг таб 4 со сличен процесор и рам, но 310-ката е каде каде побрза од таблетот, кој патем е на Кит кат андроид(можеби тој го прави поспор, а сум читал дека треба да е обратно).

Кој знае повеќе нека пиши
 
S

StormRage

Гостин
Еден мој другар ми рутираше таблет и два телефони(постар Самсунг и хуавеј 5300) а за 310 -ката(таков имам во моментов) ми рече дека многу потешко оди и има повеќе работа, и тука работата била поризична. Ми објаснуваше за постручни работи, ама да не тупам сега расипан телефон.

Препорака му беше да не го чепкам, бидејќи кај него постоел ризик од трајно оштетување.

Се помирив а ионака телефонот е многу брз, и негледам некоја посебна причина за рутирање.

За споредба сега брзо зедов таблет Самсунг таб 4 со сличен процесор и рам, но 310-ката е каде каде побрза од таблетот, кој патем е на Кит кат андроид(можеби тој го прави поспор, а сум читал дека треба да е обратно).

Кој знае повеќе нека пиши
Shitsung-от го прави поспор неговиот TouchWiz(самсунговиот андроид) кој е ужасно (не)оптимизиран. Барем рекламираат дека е оптимизиран, срањето ти јаде 60% ресурси без пардон. И единствено да ги исклучиш ти е Cyanogenmod, е тогаш ќе доживееш брзина :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.977
Поени од реакции
14.745
Shitsung-от го прави поспор неговиот TouchWiz(самсунговиот андроид) кој е ужасно (не)оптимизиран. Барем рекламираат дека е оптимизиран, срањето ти јаде 60% ресурси без пардон. И единствено да ги исклучиш ти е Cyanogenmod, е тогаш ќе доживееш брзина :)
Ај ако сакаш напиши на `кирилица` :D пошто со самсунзи скоро никогаш не сум работел порано(освен со јангот, кој и не е нешто комплициран како што кажуваат за другите модели)
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
592
Поени од реакции
392
Треба првин да отклучиш bootloader и после даго рутираш.
Од како ќе го отклуиш bootloader-от следи го ова видео :
 
S

StormRage

Гостин
Ај ако сакаш напиши на `кирилица` :D пошто со самсунзи скоро никогаш не сум работел порано(освен со јангот, кој и не е нешто комплициран како што кажуваат за другите модели)
TouchWiz е модираната верзија на андроид за самсунг. Тие сите фенси ефекти и такви работи се додадени од самсунг. тоа срање ти троши се.
Cyanogenmod е open source платформа на андроид, т.е. оптимизиран stock android кој можеш да го инсталираш на многу уреди. Ти треба рутиран телефон/таблет пред се, а има многу туторијали по интернет како да ги инсталираш :)

Не знам помакедонски од ова :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.977
Поени од реакции
14.745
Ок фала. Таблетот ми е нов, па малку ми е страв одма да го чепкам. Вакви работи ми ги работи еден другар, па би пробал и со овој таблет со рутирање нешто да добијам.

Баш штета- со 4 јадрен процесор и 1,5 гига Рам да одам на рутирање
 

Kajgana Shop

На врв Bottom