Како да го унапредите правењето склекови?

W

Werther

Гостин
Јас правењето склекови го унапредив преку практичните совети на Стеф.

Порано едвај правев по два склека,сега можам слободно да кажам дека пет не ми се проблем.

:)
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Да, последните десетина се мачни до немај каде. Инаку склековите доста лесно се прават ако имаш доста ниско ниво на масти што би те дополнително оптоварувале и општа кондиција. Јас сум моментално на 13% масно ткивo.
Имам високо ниво на масти +15% и правам 60 склекови за 1 минута, инаку имам 99кг и 180 висок ;). Не везбам склекови 2-3 пати правам месецно за да видам до кај сум
 

Broda

Ijackhammer.
Член од
6 февруари 2013
Мислења
259
Поени од реакции
141
Ако сакате да можите склекови да правите до бескрај или правете склекови дур неможиш да се потприш на раце или бенч прес.
Пред да почнам да вежбам редовно во теретана правев по некој склек но сепак 30 ми беше максимум со 300 пријатели.
Сега правам 50-60 без проблем, накачив тежина на бенч пресот кој е исто како правење склекови само што си легнат.
:)
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Има некој тука да пише, како да се унапредат склекови со една рака ? Иначе, ви препорачувам за вакви работи да го прегледате каналот на nixa zizu на youtube..
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Има некој тука да пише, како да се унапредат склекови со една рака ? Иначе, ви препорачувам за вакви работи да го прегледате каналот на nixa zizu на youtube..
Мислам дека ако фатиш GTG (greese the groove) метод го користиш ќе ти помогне многу :)
Превод, прави највише спори правилни репетици што можеш, кога и да можеш.
Седиш на писи, си се одморил, стани, направи склек-два-три (колку и да моеш на една рака), седни на писи пак, за ~пола саат пак.
Цел ден вака повтарај, секој ден, 2-3 недели, ќе осетиш прогрес голем.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Мислам дека ако фатиш GTG (greese the groove) метод го користиш ќе ти помогне многу :)
Превод, прави највише спори правилни репетици што можеш, кога и да можеш.
Седиш на писи, си се одморил, стани, направи склек-два-три (колку и да моеш на една рака), седни на писи пак, за ~пола саат пак.
Цел ден вака повтарај, секој ден, 2-3 недели, ќе осетиш прогрес голем.
Правам по 50 во серија окулу 500-600 зависи како сум расположен, ама ми треба во една серија да го зголемам бројот ..
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Правам по 50 во серија окулу 500-600 зависи како сум расположен, ама ми треба во една серија да го зголемам бројот ..
50 на една рака во серија?
10 серии праиш?
Не знам шо ќе ти е да јачаш више од 50 склека на една рака у серија, ама ти си знаеш.
Зголеми ја целосната твоја телесна сила, вежбај ниски репетиции висока тежина во теретана, не се фокусирај на булкање колку на невро-експлозивни реакции и ќе добиеш миофибрална хипертрофија т.е. густина и цврстина на мускул и многу сила. Надежно тогаш ќе правиш поише од 50. А шо со нив не знам.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
50 на една рака во серија?
10 серии праиш?
Не знам шо ќе ти е да јачаш више од 50 склека на една рака у серија, ама ти си знаеш.
Зголеми ја целосната твоја телесна сила, вежбај ниски репетиции висока тежина во теретана, не се фокусирај на булкање колку на невро-експлозивни реакции и ќе добиеш миофибрална хипертрофија т.е. густина и цврстина на мускул и многу сила. Надежно тогаш ќе правиш поише од 50. А шо со нив не знам.
Не не тоа на 2, иначе на 1 максимум по 5..
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
210
Поени од реакции
142
Летово ми текна да вежбам склекови коа почнав 2 можев со сила за точно 30 дена правев 30 склекови набрзина со малку напор.Важно е вежбањето сабајле 50 после 50 цел ден тоа е.И ќе има резултати а тоа серии ова она нез. како функционира.:)
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Летово ми текна да вежбам склекови коа почнав 2 можев со сила за точно 30 дена правев 30 склекови набрзина со малку напор.Важно е вежбањето сабајле 50 после 50 цел ден тоа е.И ќе има резултати а тоа серии ова она нез. како функционира.:)
А да пробаш инсанити? :D :D
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.058
50 че у една серија :roker: а почнав со склековите некаде 7 октомври и кога почнав можев да правам по 20 дневно. Пред 3 - 4 години праев по 100 на ден во период од година ипол, али освен гради што развив малку и трицепс, ништо посебно. Сеа комбинирам склекови, стомачни, за пулапс кога ќе отидам на кеј и трчање, и глеам максимално здраво да се хранам.

Иначе гледам минимумот да ми е 100 на ден, пропратено со 100 стомачни и 30 км не толку интензивен џогинг за време на викенди коа неам толку обврски. За два месеца симнав 13 кила од 100 на 87, и неам веќе стомак. :) Ваљда ќе доживеам некад и ја стомачни да видам...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.283
Поени од реакции
45.745
Моја скромна препорака е да ги развлечете низ цел ден во помали серии при што би биле поодморени и би го добиле ефектот од правилна форма и изведба.
Јас 2-3 пати неделно, чисто да не закржлавам правам по 20тина во серија, во комбинација 4-5 згиба, и ако не ме мрзи 10тина чучњеви, и тоа 4-5 пати во тек на денот, кроце и натенане.
Порано кога го правев на екс во рок од 20 минути сево ова, приметив дека повеќе сум фокусиран на бројка отколку на правилна изведба, па тука се прееба и кичма и све живо.
Лангзам, не е за Мистер Олимпија работава :D
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.058

Трансформација на тело само со склекови.

Инаку апдејт на темава - 300 склека на ден со 300 стомачни и 50 burpees преку еден ден. Макс број на склекови во една серија - 67
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.813
На времето правев серии по 70-80, али е ебано досадно.

Кога ќе ти стане телото лесно, нема веќе напредок. Иначе добро е ако сакаш да се истенчиш и намалиш стомак. Ова плус кардио е супер комбинација.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.612
Поени од реакции
18.058
На времето правев серии по 70-80, али е ебано досадно.

Кога ќе ти стане телото лесно, нема веќе напредок. Иначе добро е ако сакаш да се истенчиш и намалиш стомак. Ова плус кардио е супер комбинација.
70 - 80 правилни склекови, без кратење (кога си дигнат немаш свиткан лакт, кога си спуштен со градите ја допираш земјата) е beast mode. Веројатно ќе го поминеш тестот за склекови за во navy seals. Ја после 5 - 6 месеци секојдневно правење успеав да стигнам до 67 макс. Целта ми е да стигнам до 100 али е тешко. Инаку не би рекол дека немаш напредок ако константно одиш нагоре со бројот и по сетови и вкупниот број. Ако секој ден праиш само по 100, тогаш да, немаш напредок. И многу битна работа, не е исто да ги праиш во мали серии кои си ги делиш низ целиот ден, тогаш ќе немаш резултати. Праиш склекови дур те држат раце.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom