Како да го надминам ова..

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Имаше една приказна од стар Египет ми се чини, Еден сиромашен човек со женаму имале многу деца, мала куќа и живееле номадски во пустина со стоката од која едвај преживувале и сите проблеми што ги имал човекот му дотежале толку многу што повеке не го поднесувал животот и не можел да издржи и тргнал на долг пат кој траел со денови за да стигне до некој Мудрец и да најде лек за неговата мака. Кога стигнал човекот кај мудрецот и му ја кажал целата своја мака и болка, Мудрецот само се насмевнал и му рекол сега целата стока што ја имаш донесија да живее во просторот каде живеете ти и твоето семејство и дојди по една недела. По една недела кога дошол човекот кај мудрецот пак мудрецот го прашал и сега како е, а на тоа човекот одговорил дека му е многу многу полошо одколку претходно, мудрецот му рекол на човекот да ја врати стоката каде што и е местото и да дојде повторно по трет пат кај него исто така по една недела. Кога третиот пат стасал човекот и мудрецот го прашал како ти е сега човеку, човекот одговорил никогаш подобро мудрецу, Ти благодарам за лекцијата.

Затоа прифаќај, прифати го проблемот и благодари за се што имаш, благодари и за состојбата. Сигурно е најдоброто за тебе тоа што ти се случува.
Ова У превод му доаѓа има и полошо... најмногу мразам ова коа некој ќе го рече од секоја ситуација можеш да најдеш и полоша ама па зашто да не се потрудиш подобра да биде од најдобрата или не мора од најдобрата нека биде онаква каква што сакаш (пошто нели релативно е она што може успех да се нарече) потруди се, реагирај, активирај се, направи нешто а не да се помириш со судбината и така тажен и просечен да си умреш.
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
Почни да вежбаш, да спортуваш, зачлени се во некоја организација во која би се дружела повеќе со други луѓе... БИло што само да си активна, да не седиш сама и да мислиш само за тоа
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
А вие прекрасни луѓе, дали вашите животи се осамени или пак вашите делотворни совети се толку ефикасни што се ви е во најдобар ред?
 
B

beaverknight

Гостин
Имаше една приказна од стар Египет ми се чини, Еден сиромашен човек со женаму имале многу деца, мала куќа и живееле номадски во пустина со стоката од која едвај преживувале и сите проблеми што ги имал човекот му дотежале толку многу што повеке не го поднесувал животот и не можел да издржи и тргнал на долг пат кој траел со денови за да стигне до некој Мудрец и да најде лек за неговата мака. Кога стигнал човекот кај мудрецот и му ја кажал целата своја мака и болка, Мудрецот само се насмевнал и му рекол сега целата стока што ја имаш донесија да живее во просторот каде живеете ти и твоето семејство и дојди по една недела. По една недела кога дошол човекот кај мудрецот пак мудрецот го прашал и сега како е, а на тоа човекот одговорил дека му е многу многу полошо одколку претходно, мудрецот му рекол на човекот да ја врати стоката каде што и е местото и да дојде повторно по трет пат кај него исто така по една недела. Кога третиот пат стасал човекот и мудрецот го прашал како ти е сега човеку, човекот одговорил никогаш подобро мудрецу, Ти благодарам за лекцијата.

Затоа прифаќај, прифати го проблемот и благодари за се што имаш, благодари и за состојбата. Сигурно е најдоброто за тебе тоа што ти се случува.
дубоко стварно дубоко, нема што, ај сеа иди и мавни си ја главата од ѕид малку.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Ова У превод му доаѓа има и полошо... најмногу мразам ова коа некој ќе го рече од секоја ситуација можеш да најдеш и полоша ама па зашто да не се потрудиш подобра да биде од најдобрата или не мора од најдобрата нека биде онаква каква што сакаш (пошто нели релативно е она што може успех да се нарече) потруди се, реагирај, активирај се, направи нешто а не да се помириш со судбината и така тажен и просечен да си умреш.
Ова ти е нешто слично ко она што го викаат One Up. Тоа ти е кога си ја отвараш душата на некој, му се жалиш, и соговорникот ти вика „тоа не е ништо, да слушнеш мене шо ми се има десено!“. И у тој момент сфаќаш дека не му е гајле за твоите проблеми, плус ти вика као „срање ти е маката“, па сакаш еден бокс да му здрвиш и да си отидеш :D
 

Mr.Bear

"The prince of darkness is a gentleman!"
Член од
14 декември 2010
Мислења
128
Поени од реакции
118
Животов ми е толку празен што ми иде да направам белја. Пред неколку месеци имав и друштво и се, но некако сите ме откачија и не ја знам причината..Ги прашувам само сеен ми маваат на мсн..сигурна сум дека ништо лошо не сум направила.Со сите секогаш сум била добра.Имав дечко и со него јас се скарав бидејќи открив дека што и да правел ме лажел.Останав сосема сама имам само една другарка со која се знаеме од мали нозе али таа многу работи и патува се гледаме само еднаш на недела-две.Барав работа и ме зезнаа, као не им требаат поише работници. Се некако ми иде надолу.:( Единствено што ме држи на нозе е мојата фамилија и мојата сестра која и неа веќе ја замарам и нон стоп и досадувам да излегуваме..Се гушам дома, немам со кого да излезам, комшиите ме притиснуваат. ;( Напната сум од сите страни а како да им објаснам дека немам со кој да искочам веќе неколку месеци? Не можам повеќе да го поднесам ова се трудам да се запознаам со нови луѓе али никако да ми успеее..на многу начини али џабе :worried: Животов ми е толку празен што немам за што да живеам..И напомена единствен спас да побегнам од реалноста ми е музиката и книгата која ја пишувам. А кога ќе се вратам во реалноста не можам повеќее.Ужас ми е животов.Не ми се живее.И не е ова само период знам бидејќи се чувствувам грозно и ужасно веќе долго време:mad:...Немам воља више за ништо.;(;(
Прво држи се настрана од самосожалување. Знам дека е тешко ама не се давај, пошто си го спознаваш проблемот и ништо што не придонесува до решение не ти треба. Башка што е одвратно да се гледа. Осаменоста ти дозволува да ја гледаш „големата слика„, што поради неисполнетост во други сфери на животот допринесува да се осеќаш уште полошо. Верувај многу би ти било подобро да се свртиш кон исполнување на животот со активности, и преку нив да запознаеш луѓе. Во моментов, и ова звучи како навреда ама мораш да го чуеш, не нудиш многу на потенцијалниот/ата пријател/ка. Депресивна си, некое време си надвор од шемата што значи ќе бидеш друштвено анемична, најверојатно ќе увидиш дека комуникативно си опадната, и покрај сето тоа ќе ти биде многу тешко да бидеш впечатлива. Нерасположен човек не другарува на исто ниво. Незнам која возраст си, ама размисли вака: единствената другарка што ја спомна ти е од мали нозе, тоа што ве спаја е делењето на детството. Било кое друштво, или единечен другар/ка ти доаѓаат од заеднички активности, не паѓаат од ведро небо. Или биле школски, маалски, од одмор, од хоби... ве споиле активностите. Пронајди си активност што ти се допаѓа и уопште не се замарај со спријателување, ќе си дојде самото. А кога ќе дојде поради активноста ќе имаш за што да разговараш, ќе бидеш подобра личност. Све најдобро.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Најди јебач, добар секс све лечи :)
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Овие па шо сексот го гледаат како лек за се. :D
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Ова У превод му доаѓа има и полошо... најмногу мразам ова коа некој ќе го рече од секоја ситуација можеш да најдеш и полоша ама па зашто да не се потрудиш подобра да биде од најдобрата или не мора од најдобрата нека биде онаква каква што сакаш (пошто нели релативно е она што може успех да се нарече) потруди се, реагирај, активирај се, направи нешто а не да се помириш со судбината и така тажен и просечен да си умреш.
Се согласувам, Со прифаќањето и помирувањето не мислев на тоа да не се работи на проблемот. Мислев на подруг пристап. Ставот на борба кон случајот не ослободува, уште повеке заробува.
 
Член од
28 мај 2016
Мислења
14
Поени од реакции
4
Фалаааа ви на сите за добрите совети и одвоеното време, нема никогаш да се предадам, ме мотивиравте со вашите зборови.
А вие што се смеете на туѓа несреќа и што си праите мајтап изгледа не знаете за вистинска мака и за Кармата..Ако се се враќа само по себе не берете гајле.Ако не вас на вашите деца или сакани ;) Има некој сѐ гледа од горе.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Почни да вежбаш, да спортуваш, зачлени се во некоја организација во која би се дружела повеќе со други луѓе...
Да бе да така се лечело депресија, лесно е да се каже.
Они сакаат спонтано да се излечат.
Овие препораки им се веќе клише, и они се премногу кул/напредни/интелигентни за да се излечат вака. Пробале 2 дена, не им помага брат.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Фалаааа ви на сите за добрите совети и одвоеното време, нема никогаш да се предадам, ме мотивиравте со вашите зборови.
А вие што се смеете на туѓа несреќа и што си праите мајтап изгледа не знаете за вистинска мака и за Кармата..Ако се се враќа само по себе не берете гајле.Ако не вас на вашите деца или сакани ;) Има некој сѐ гледа од горе.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
А да ти најдемо на тебе едн ? Па да ти га забоде такој јако очи да ти излезив. Ебати клошарот ебати... :kuracc:
Добро бе, што се љутиш депра може да те фати и од нејебицу мој совет беше тој, иначе нкеа хвала за мене ако може една јебачица, рецимо кд се веќ нудиш зашто да не :):kuracc:
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Овие па шо сексот го гледаат како лек за се. :D
Добра разонода е, а ако си активен, тогаш и троши многу калории. Значи и разонода и аеробик во едно. А може и бебе :)[DOUBLEPOST=1472072209][/DOUBLEPOST]
Да бе да така се лечело депресија, лесно е да се каже.
Они сакаат спонтано да се излечат.
Овие препораки им се веќе клише, и они се премногу кул/напредни/интелигентни за да се излечат вака. Пробале 2 дена, не им помага брат.
Ако топлото се поништува со ладно, а мракот се поништува со светлина. Тогаш депресијата ќе се поништи со компресија....ох...ова е онаа човекова депресија. Значи под итно да се измисли човекова компресија и решен проблем.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom