Како граѓаните на Македонија дошле до сопствената земја

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
ме интересира дали некој знае или има веродостојни документи како првично (не за последниве 5-60 год.) граѓаните на Македонија дошле до сопствената земја, под сопствена земја мислам на земјоделското земјиште, шуми, пасишта... кое денес го имаме повеќето со имотен лист и владеење.

скоро па да сум сигурен дека сето не е првично купено, бидејќи не биле сите имотно ситуирани а и доволно образовани и паметни да инвестираат и да се впуштаат во такви работи,

се надевам ќе развиеме конструктивна дискусија и ќе дознаеме и откриеме нешто ново.

повелете :masa:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.576
Поени од реакции
26.098
ме интересира дали некој знае или има веродостојни документи како првично (не за последниве 5-60 год.) граѓаните на Македонија дошле до сопствената земја, под сопствена земја мислам на земјоделското земјиште, шуми, пасишта... кое денес го имаме повеќето со имотен лист и владеење.

скоро па да сум сигурен дека сето не е првично купено, бидејќи не биле сите имотно ситуирани а и доволно образовани и паметни да инвестираат и да се впуштаат во такви работи,

се надевам ќе развиеме конструктивна дискусија и ќе дознаеме и откриеме нешто ново.

повелете :masa:
Си ја вратиле земјата назад од Турците.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Си ја вратиле земјата назад од Турците.
во ред е се тоа ама како се одредувало кој која парцела да ја добие, со која големина, класа... бидејќи турците тука биле 500 год. нема сигурни информации кое на кого било пред да завладее турчинов
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Моја фамилија бегале од Турците и се населиле на планина. Најблиското село на планината било подолу, а тие зафатиле дел од просторот над селото, што не бил ничија земја, каде биле гробиштата. Со тек на време, селото се поместувало нагоре, денес гробиштата што првобитно биле надвор од селото сега се среде село. Мислам дека ова е едно од ретките села што имаат среде село гробишта, а делот што моите пра-пра-пра роднини го зазеле, денес е сред село исто така. :)

Турците кога решиле да прават тапии, документи за имот, ги направиле како што селаните кажувале која нива, пасиште, шума чија е. Границите се поставувале со камења граничници. Како изгледале тие тапии, јас лично не сум ги видела за да знам што опишувале за да се знае каде е точно земјоделското земјиште.

Таквите тапии земени се како валидни за натаму. Едно време се плаќало данок на земјоделски имот (денес не се плаќа за поседување нива, пасиште, овоштарник, шума, освен за градежно земјиште), па многумина се откажувале од шумите и нивите и пасиштата во корист на државата (која и да била во моментот) затоа што осиромашувале, на пример.

Јас така сум чула, еве ако помага во муабетот. :)
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.772
Поени од реакции
10.524
во ред е се тоа ама како се одредувало кој која парцела да ја добие, со која големина, класа... бидејќи турците тука биле 500 год. нема сигурни информации кое на кого било пред да завладее турчинов
Во секој период имало луѓе од обичните класи кои што се издигале наспрема другите. За време на робството имало луѓе кои соработувале со окупаторите па после нивното заминување тие ги наследиле најповолните и најдобрите имоти, земји. Тоа се т.н ефендии, чорбаџии..
Обичните и сиромашните ако имале среќа ке фатат нешто ако не, мизерија.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
во ред е се тоа ама како се одредувало кој која парцела да ја добие, со која големина, класа... бидејќи турците тука биле 500 год. нема сигурни информации кое на кого било пред да завладее турчинов
Се одредувало според тоа која фамилија веќе живеела и го работела тој имот - нивен бил имотот. Класи на земјиште не знам од кога постојат? Сигурно од многу подоцна од првите тапии.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.576
Поени од реакции
26.098
во ред е се тоа ама како се одредувало кој која парцела да ја добие, со која големина, класа... бидејќи турците тука биле 500 год. нема сигурни информации кое на кого било пред да завладее турчинов
Не се знае точно на кого биле, највеќе која парцела кој ја работел за Турчинот, после станала негова.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Не се знае точно на кого биле, највеќе која парцела кој ја работел за Турчинот, после станала негова.
а србите што биле во вардарска, туристи или администратори
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Па во Српско Македонците почнале да поседуваат земјиште. Претходно работеле на феуди.
ако земиш така и во турско имало богати чорбаџии, мајстори, воени лица, екими и др со македонско потекло
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.576
Поени од реакции
26.098
ако земиш така и во турско имало богати чорбаџии, мајстори, воени лица, екими и др со македонско потекло
Тоа почнало на крајот на 19 век, претходно имало муда.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
лол, луѓево мислат дека во турско време македонците немале имот.

Па најстарите скици се од турско време. Се знаело која нива чива е итн. После комуњарите кога дошле све покрале и поделиле за пролетери да го бричат стапот на готово.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.576
Поени од реакции
26.098
Не е точно, Македонците имале земја и во турско.
Кога почнале да поседуваат имот Македонците? Крајот на 19 век, после Берлинскиот мировен договор 1878, претходно ниту па имале право да живеат во град или да се школуваат, работеле во имотите на беговите. Претходно не ми се верува дека имало земјопоседници Македонци.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom